Arhīva foto

Vitamīni un minerālvielas – vērtīgs palīgs cīņā ar stresu! Arī eksāmenu laikā 5

Pilnā sparā rit eksāmenu laiks, kas bieži vien iet roku rokā ar negulētām naktīm un pastiprinātu stresu, kamēr ikdienas veselīgie ieradumi nereti tiek atstāti novārtā. Šādos brīžos šķiet, ka zaudēta kontrole pār situāciju, māc neziņa un bailes no neveiksmes, trūkst pārliecības par saviem spēkiem – tas viss neizbēgami kāpina stresa līmeni un izraisa trauksmi, tādējādi spējot ietekmēt kā pašsajūtu, tā sniegumu eksāmenos. Kā cīnīties ar eksāmenu laika stresu un kādi preparāti šai gadījumā var palīdzēt? Par to plašāk portālam LA.LV stāsta aptieku tīkla “Apotheka” farmaceita asistente Agnese Jursa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

„Saspringtās situācijās stress ir normāla ķermeņa reakcija, un nelielās devās tas iedarbojas labvēlīgi – mobilizē organisma resursus, veicina smadzeņu darbību un motivē sasniegt mērķi. Tomēr, stresa līmenim un tā intensitātei pieaugot, cieš ne vien mūsu emocionālā labsajūta, bet arī kognitīvās funkcijas un fiziskā veselība, un šī iemesla dēļ stresu nepieciešams ierobežot un kontrolēt. Lai to būtu iespējams sekmīgi paveikt, stresu iesākumā nepieciešams pamanīt un atpazīt,” uzver farmaceita asistente Jursa.

Par stresu var liecināt paātrināta elpošana un sirdsdarbība, grūtības koncentrēties, palielināta aizkaitinātība un neizlēmība, iespējams novērot arī bezmiegu vai vēdera darbības traucējumus. “Tikai ievērojot šīs pazīmes, ir iespējams runāt par stresa kontroli un parūpēties kā par savu fizisko, tā emocionālo veselību,” piebilst Jursa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ievērojot stresa simptomus, jārīkojas nekavējoties – atstāti bez ievērības, tie tikai pastiprināsies. Atbrīvoties no negatīvajām emocijām palīdzēs nodarbes, kas ļauj atslābināt prātu, piemēram, elpošanas vingrinājumi, zīmēšana, mūzikas klausīšanās vai īsa atelpa, kas veltīta iemīļotajam seriālam vai grāmatai.

Neaizstājams palīgs būs fiziskās aktivitātes, kas palīdz atbrīvoties no spriedzes, uzlabo adaptācijas spējas, veicina hormonālo līdzsvaru un palielina organisma noturību pret stresu. Atkarībā no vecuma un fiziskās sagatavotības ķermenim par labu nāks gan pastaiga un skriešana, gan braukšana ar velosipēdu, peldēšana vai jebkurš cits sporta veids. Tāpat nedrīkst aizmirst par veselīga dzīvesveida pamatprincipiem – sabalansētu uzturu un pilnvērtīgu miegu, proti, jādodas gulēt laikus un jāvelta miegam vismaz astoņas stundas, arī tad, kad šķiet, ka laika nav nemaz.

Brīžos, kad grafiks ir ļoti saspringts un ir daudz lietu, kas jāpaveic īsā laikā, nereti šķiet, ka to var izdarīt uz miega rēķina vai atņemot laiku fiziskajām aktivitātēm, bet patiesībā šāda rīcība mums tikai vēl vairāk kaitē. Lai cik grūti nešķistu atlicināt laiku miegam, kustībām un pareizai ēšanai, tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt ķermeni ar spēku un enerģiju, tādējādi ļaujot tam efektīvi pārvaldīt un ierobežot stresu.

“Savukārt, ja šķiet, ka neko neizdosies pagūt un trūkst pārliecības, talkā var nākt ne vien dažādas relaksācijas metodes un radošas nodarbes, bet arī rūpīgi izplānots laika menedžments, piemēram, laika iedalījums, atvēlot noteiktu stundu skaitu darbam, atpūtai un miegam un pie tā stingri pieturoties. Tāpat var izveidot mācību plānu, skaidri definējot, ko vēl nepieciešams apgūt un cik laika tam būs vajadzīgs,” iesaka “Apotheka” farmaceita asistente Jursa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.