Vitālijs Orlovs: Sabiedrībai ir nepieciešama pilnīga informācija par koronavīrusu 0
asaule turpina sekot koronavīrusa izplatībai un pneimonijas uzliesmojumam Ķīnas pilsētā Uhaņā. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien uzklausīja nozares speciālistus, lai noskaidrotu vai Latvijas atbildīgie dienesti ir gatavi koronavīrusa izplatības apkarošanas pasākumiem.
Sociālo un darba lietu komisijā uzaicinātie nozares speciālisti skaidroja, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir izstrādājis pagaidu ieteikumus ārstniecības iestādēm un starptautiskajai lidostai “Rīga” , kas nosaka kā rīkoties saskaroties ar koronavīrusa izplatību. Latvijas ārstniecības iestādes, NMPD, SPKC, Veselības ministrija un Ārlietu ministrija norādīja uz visu dienestu sadarbību un gatavību cīņai ar koronavīrusu.
“Lai apkarotu koronovīrusa izplatību ir jānodrošina ārstniecības personu profesionālā sagatavotība un aktīvāk jāinformē sabiedrība par vīrusa profilakses drošības pasākumiem,” skaidro “Saskaņas” deputāts Vitālijs Orlovs.
Šobrīd Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) nav noteikuši konkrētus ierobežojumus attiecībā uz ceļošanu, tirdzniecību un pasta sūtījumiem. Ja vīruss nonāk ārējā vidē (tajā skaitā uz pasta sūtījuma), tas aiziet bojā dažu stundu laikā. Tādēļ saņemot sūtījumus no Ķīnas, inficēšanās ar koronavīrusu nav iespējama.
Koronavīrusa riska grupā ietilpst cilvēki ar novājinātu imunitāti, gados vecāki cilvēki, un cilvēki ar hroniskām slimībām (piemēram, diabēts, onkoloģiskās saslimšanas, hroniskās plaušu saslimšanas u.c.)
“Lai samazinātu saslimšanas riskus, ir jāievēro sekojošie drošības pasākumi: izvairīties no tuva kontakta ar cilvēkiem, kuri slimo ar akūtām elpceļu infekcijām, bieži mazgāt rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi, izvairīties no neaizsargāta kontakta ar lauksaimniecības vai ar savvaļas dzīvniekiem un izvairīties no tirgus apmeklējumiem, kur pārdod dzīvus dzīvniekus vai apstrādā dzīvnieku liemeņus,” atgādina deputāts Orlovs.
Turpinot sekot epidemioloģiskās situācijas attīstībai un veiktajiem pasākumiem saistībā ar pneimonijas uzliesmojumu Ķīnā, Ārlietu ministrija informēja, ka tiek plānoti 14 dienu karantīnu pasākumi cilvēkiem, kas ceļo no Ķīnas.
Ja ceļojuma laikā vai 14 dienas pēc tā tomēr parādās simptomi, kas norāda uz elpošanas ceļu slimībām – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, apgrūtināta elpošana – SPKC un mediķi aicina vērsties pēc medicīniskās palīdzības un informēt ārstu par ceļojumu.