Tiklīdz rodas aizdomas par bērna noklīšanu, uzreiz ir jāziņo policijai – kavēties nedrīkst! 9
Reizēm gadās, ka bērns neatnāk laikus mājās, vecāki satraucas, nevar sazvanīt, – kāds ir tas laika nogrieznis, kad vecākiem jau būtu jāzvana uz policiju, šādu aktuālu tēmu izvirzīja TV24 raidījums “Cilvēks. Ceļš. Drošība.”.
Par nepilngadīgajiem – tiklīdz bērns nav sazvanāms, nav zināms, kur viņš atrodas vai nav sazvanāmi draugi, pie kā viņš varētu būt, un tuvākie draugi nezina, kur ir šis bērns, ja arī pedagogam ir zināms tikai tas, ka bērns ir izgājis no skolas pēc stundām, tad, ja rodas aizdomas, ka bērns ir noklīdis vai nomaldījies, tad vajadzētu izstaigāt vai jāizbraukā bērna ikdienas maršruts, kur viņš pārvietojas, bet principā – tiklīdz rodas aizdomas par bērna noklīšanu, uzreiz ir jāziņo policijai, šādu padomu dod Vita Vīlistere, Valsts policijas Prevencijas vadības biroja Daudznozaru prevencijas nodaļas priekšniece.
Kā preventīvu pasākumu ne tikai maršruta iemācīšanos kopā Vīlistere atgādina, ka bērnam jāiemāca, kā pareizi meklēt palīdzību, kur viņam vērsties brīžos, kad viņš saprot, ka ir apmaldījies, ka ir nokavēta izkāpšanas pietura, – tad jāvēršas, piemēram, tuvākajā veikalā pie pārdevēja, kādā poliklīnikā, kafejnīcā, iet pie kāda pieaugušā, kurš tajā brīdī atrodas savā darbavietā.
Tāpat bērniem ir jāiemāca fakts, ka telefona bateriju nedrīkst izspēlēt tukšu, atrodoties ceļā un uz ielas, telefonam vienmēr ir jābūt uzlādētam, kas ir viens no nosacījumiem, lai bērns varētu vienmēr sazvanīt savus vecākus. Vēl Vīlistere iesaka atrunāt situāciju, ko darīt bērnam, ja vecāks nepaceļ klausuli uzreiz: “Iedrošiniet bērnu orientēties situācijā un vidē! Iepazīstot vidi kopā, iepazīstiniet ar apkārtnes objektiem – zīmīgām mājām, iestādēm, pēc kā vadīties nākotnē, lai bērns zinātu, ka maršruts ir pareizs.”
Noteikti ar bērnu ir jāatrunā rīcības gaita brīdim, kad beidzas skola – ko bērns dara vispirms, ko pēc tam, kādā secībā, kāda būs saziņa; atrunāt to, ar ko un cik ilgi drīkst ārā rotaļāties, vai iet ciemos, to sakoordinējot ar otra bērna vecākiem.