Visuma zonde “Cassini” beidz misiju 0
Nedēļas nogalē Visuma izpētes zonde “Cassini” beidza savu 20 gadus ilgušo misiju, sadegot Saturna atmosfērā, paziņojusi ASV Nacionālā Aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).
Pēdējais signāls no Saturnu sasniegušās zondes tika saņemts “Cassini” misijas vadības centrā Pasadenā Kalifornijas štatā piektdien, kad Saturna atmosfēras blīvums pārtrauca zondes radiosignālu. Tad zondei beidzās degviela un tā sadalījās Saturna atmosfērā, kā zinātnieki bija plānojuši, lai izvairītos no planētas pavadoņu piesārņošanas.
NASA, Eiropas Kosmosa aģentūras un Itālijas Kosmosa aģentūras kopīgā misija “Cassini-Huygens”, kas izmaksāja 3,9 miljardus dolāru, tika sākta 1997. gada oktobrī, bet Saturna orbītu zonde sasniedza 2004. gadā.
Visuma zondes “Pioneer 11” un “Voyager 1” un “Voyager 2” sasniedza Saturnu jau pirms vairākiem gadu desmitiem, izdarot arī planētas fotoattēlus. “Cassini” sasniedza Saturna planetāro sistēmu 2004. gadā un sāka sūtīt uz Zemi milzu planētas un tās pavadoņu pirmos skaidros tuvplāna attēlus. Zinātniekiem spējot vairākkārt paildzināt “Cassini” misiju, zonde veica papildu 60 lidojumus ap Saturnu, kā arī vairākus desmitus lidojumu ap tā pavadoņiem – 26 lidojumus ap Titānu, septiņus – ap Enselādu un pa vienam ap Dionu, Reju un Helēnu. Analizējot “Cassini” iegūto informāciju, zinātnieki atklāja, ka uz Titāna notiek līdzīgi procesi kā uz Zemes un ka uz mazā pavadoņa Enselādas dienvidu pola ir “karstais punkts”, kā arī gāzes strūklas uz virsmas, kas izdala ledus kristālus, un šķidrs ūdens zem virsmas. “Cassini” tika ievadīts Saturna orbītā 2016. gada novembrī un sāka tā gredzenu izpēti. Šā gada aprīlī zonde 22 reizes ievirzījās starp planētu un tās gredzenu iekšējo malu. Misijas kulminācija bija septembra vidū, kad zonde tika ievadīta Saturna atmosfērā un sadega, lai nepiesārņotu planētas vidi. Visuma zonde “Cassini” ieguva neticami plašu un vērtīgu informāciju, ko turpina analizēt pētnieki.