Visu izmeklējumu rezultāti vienuviet e-veselībā. Kādēļ tas ir tik svarīgi? 0
Līga Gaigala, Nacionālā veselības dienesta, Pakalpojumu pārvaldības nodaļas vadītāja
Mūsdienu medicīna bez laboratoriskajiem izmeklējumiem nav iedomājama – tas ir ātrs, informatīvs un vispārpieejams diagnostikas rīks, kurš sniedz objektīvu informāciju par cilvēka veselības stāvokli un palīdz pieņemt pamatotus lēmumus ārstēšanas procesā. Tas, ka visu laboratorisko izmeklējumu rezultāti kā mediķiem, tā pacientiem bez maksas ir pieejami e-veselības portālā eveseliba.gov.lv, ir būtisks solis valsts digitālās veselības attīstībā.
Ceļš līdz šim risinājumam nav bijis ne ātrs, ne viegls. Ikviens ārsts un arī pacients, kurš seko līdzi savu analīžu rezultātiem, atcerēsies, ka nebūt ne tik senā pagātnē dažādu veidu izmeklējumu rezultātus nācās meklēt atsevišķās sistēmās. Tas kavēja gan ārstu, gan pacientu laiku un nereti noveda pie atkārtotu izmeklējumu veikšanas, tā nelietderīgi tērējot arī valsts vai pacientu naudu.
Valdība jau pērnā gada 12.decembrī apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 134 “Par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu”, un jau kopš gada sākuma e-veselības portālā tika veikti būtiski uzlabojumi, cita starpā nodrošinot arī ērtāku piekļuvi medicīniskajiem datiem. E-veselībā kā par valsts, tā citiem līdzekļiem apmaksāto laboratorisko izmeklējumu rezultātu dati ir pieejami par periodu no 2024. gada 1. janvāra un kopumā tajā šobrīd ir gandrīz 4 miljoni rezultātu pārskati jeb vairāk kā 80% no visu veikto izmeklējumu rezultātiem.
Laboratorijās veikto izmeklējumu klāsts ir patiešām plašs – bioķīmiskie, mikrobioloģiskie, ķīmiskie, imunohematoloģiskie, hematoloģiskie, citoloģiskie, citoģenētiskie un citi izmeklējumi. Tie ļauj noteikt to robežu, aiz kuras sākas patiesi draudi pacienta veselībai un pat dzīvībai. Ne reizi vien visdažādākajos līmeņos atzīts, ka laboratoriskie izmeklējumi ir būtiska veselības aprūpes un ārstēšanas sastāvdaļa, kas nodrošina savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanas procesa uzraudzību. Kas īsti aiz šiem vārdiem slēpjas?
Daudziem simptomiem ir nespecifisks raksturs, tādēļ laboratorijas testi palīdz identificēt konkrētus veselības traucējumus un ir neatsverams palīgs diagnozes un konkrētu veselības traucējumu noteikšanā. Savukārt hronisku slimību gadījumos regulāri laboratoriskie testi ļauj ārstam novērot slimības gaitu un nepieciešamības gadījumā pielāgot ārstēšanas plānu. Daži laboratoriskie testi var palīdzēt identificēt veselības problēmas agrīnā stadijā, pat pirms simptomu parādīšanās. Piemēram, ja cilvēkam ir paaugstināts holesterīna līmenis, tas liecina par sirds un asinsvadu slimību risku. Daži testi paredzēti specifisku slimību agrīnai diagnostikai, kā, piemēram, onkoloģiskajām slimībām vai iedzimtiem veselības traucējumiem, un, vadoties pēc to rezultātiem, ārstēšanu var sākt jau laicīgi. Tāpat jāmin laboratorijas analīžu nozīmi ārstēšanas efektivitātes novērtēšanā.
Ieguvumi no digitalizācijas veselības aprūpē sniedz būtisku ieguldījumu datu pieejamībā, kvalitātē un izmantošanas iespējās. Tas, ka pacienti un ārsti var piekļūt analīžu rezultātiem tiešsaistē gandrīz uzreiz pēc to pieejamības laboratorijā, ļauj ātrāk pieņemt lēmumu par ārstēšanu. Ne mazāk būtiska ārstēšanas procesam ir visu izmeklējumu vēstures atrašanās vienuviet. Tas ļauj salīdzināt dažādus laika gaitā iegūtus izmeklējumu datus un labāk koordinēt aprūpi ar citiem speciālistiem, kā arī efektīvāk monitorēt hroniskus veselības traucējumus un analizēt veselības stāvokļa izmaiņas ilgtermiņā.
Nereti pacienti jautā: vai e-veselībā redzami jaunākie analīžu rezultāti? Jā, apskatei vienmēr pieejams aktuālākā rezultāta atspoguļojums. Taču jāņem vērā, ka ir arī tādi izmeklējumi, kur rezultātu iegūšana ilgst vairāku dienu garumā, piemēram, noteikti mikrobioloģiskie izmeklējumi. Šādos gadījumos rezultāti var tikt vairākkārt papildināti, līdz pārskatā pieejama pilnīga aktuālākā informācija.
Jautājums, kas, lasot par veselības datu uzglabāšanu un pieejamību e-vidē, noteikti interesēs daudzus, – vai personas dati e-veselības sistēmā ir drošībā? Uz to varam nešaubīgi atbildēt “jā”. E-veselības sistēmā tiek izmantoti droši datu glabāšanas un apstrādes standarti, kas pasargā pacientu konfidenciālos datus un nodrošina, ka tiem piekļūst tikai autorizēti lietotāji.
Dati par laboratorisko izmeklējumu rezultātiem šobrīd jau ir pieejami no 16 laboratorijām: Aizkraukles slimnīcas, SIA Balt info Lab, Bauskas slimnīcas, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas, Centrālās laboratorijas, Dobeles un apkārtnes slimnīcas, SIA Dziedniecība, E.Gulbja laboratorijas, SIA GenEra, Jēkabpils reģionālās slimnīcas, Jūrmalas slimnīcas, Ogres rajona slimnīcas, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas, Tukuma slimnīcas un Vidzemes slimnīcas.
Laboratoriju skaits, kas nodod laboratorisko izmeklējumu rezultātus E- veselībai, dinamiski mainās. Aktuālā informācija par laboratorijām, kuru izmeklējumu rezultātu pārskati ir pieejami E- veselībā var aplūkot Laboratorisko izmeklējumu portālā.
Šobrīd Nacionālajā veselības dienestā turpinās darbs pie laboratorisko nosūtījumu digitalizācijas e-veselībā. Nākotnē tas nodrošinās ne tikai elektronisku rezultātu pieejamību, bet arī elektronisku nosūtījumu, ar kuru izmeklējumus varēs veikt jebkurā laboratorijā.