Keramiķa Valda Grebeža pikantā sīkplastika 0
Ir ko piedāvāt tūristiem
“Valdis Grebežs ir omotu meistars keramikā, nūsadorboj puorsvorā ar telpiskuo keramikys panno izveidi, tok struodoj na tik ar muolu, nu ari ar kūku, styklu, gāzbetonu, klyugom, akmini i cytim materialim. Regulari pīsadola i regionalajuos, i vaļsts, i storptautyskajuos izstuodēs. Juo dorbi rūtoj privatkolekcejis Vuocejā, Pūlejā, Norvegejā, Anglejā, Zvīdrejā, Šveicē, Krīvejā, Boltkrīvejā, Dānejā, Italejā, Austrejā, Fraņcejā, ASV, Kanadā, Korejā, Izraelā,” vēsta Daugavpils “sātyslopa”.” Skaistāk nepateiksi! Kā plūst valoda!
Valdis Grebežs piedzimis un uzaudzis Krāslavas rajona Šķeltovas pagastā. Pēc vidusskolas aizgāja studēt uz Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju Jelgavā, kur satika mākslinieku Viktoru Kapeļņikovu un viņa ietekmē pirmo reizi pieskārās mālam. Atgriezies mājās, Latgalē, Valdis sāka strādāt Špoģu Mūzikas un mākslas skolā par keramiķi, tad Višķu skolā par mākslas un darbmācības skolotāju. Daugavpilī tika pabeigta Daugavpils Pedagoģiskā universitāte.
“Uz mākslas skolu nāk bērni, kas grib mācīties. Mēs nešķirojam, ir bērns talantīgs vai ne. Mēģinām katram dot kādas praktiskas iemaņas un attīstīt māksliniecisko domāšanu. Pat, ja viņš nebūs mākslinieks, būs citāds redzējums arī uz lietām, kas ir apkārt. Skola ir tas lauks, kur bērnam iespējams gūt panākumus un pārliecību par to, ka dara savu darbu teicami. Piemēram, pagājušajā gadā olimpiādes tēma bija “Putni” un Višķi ieguva trešo vietu starp mākslas skolām Latvijā. Tas mums bija liels pārsteigums! Sevi uzskatu par “spēlējošo treneri”, jo nopietni nodarbojos ar mākslu un tajā pašā laikā nododu savas iegūtās zināšanas un pieredzi citiem. Uzskatu, ka šīs abas lietas – gan māksla, gan pedagoģija – man ir vienlīdzīgas,” pārliecināts Valdis.
Amatniekiem ir jābūt arī komersantiem. Valdis uzskata – ja meistars izaudzis līdz līmenim, kad prot ražot interesantas lietas un savu darbošanos var parādīt arī citiem, ir īstais brīdis domāt par to, kā šo preci labāk piedāvāt tūristiem. Tādēļ viņš iesaistījās projektā “Latgales tematiskie ciemi”, kas bija lieliska iespēja vietējiem amatu meistariem kooperēties. Pakāpeniski tika sastādīts vietējā tūrisma maršruts. Viņaprāt, Višķi ir ģeogrāfiski ļoti izdevīga vieta starp tūristiem nozīmīgajām Daugavpili un Aglonu. “Ja tūristi vēlas lauku sieru vai alu, mums ir ko piedāvāt. Tā mēs paši attīstām vietu, kurā dzīvojam,” spriež Valdis.