Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock.com

Vissmagākā psihiskā trauma – pazemojums. Tieši pēc tā seko pašnāvība vai nervu sabrukums 0

Pazemojums ir vissmagākā psihiskā trauma. Smadzenes – tās var visu pārdzīvot un paciest. Un no visa iegūt pieredzi nākotnei. Bet pazemojums – nevar. Par to – psiholoģe Anna Kirjanova:

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

Pazemojums ar to arī atšķiras – tā ir neatbildēta reakcija. Pazemot var tikai ar nosacījumu, ja cilvēks nevar atbildēt. Tāpēc pazemo bērnus un tos, kuri apstākļu dēļ ir spiesti klusēt un paciest. Bet pēc tam – raudāt, vai otrādi, – bezjēdzīgi smaidīt, kaut ko murmināt, iet, kur acis rāda, ar smagumu sirdī…

“Tas nekas, tas nekas… Kas nu tur, iedomājies! – pazemoja visu priekšā. Neiesita taču. Vai vispār, – ja pazemoja viens pret vienu – neviens neuzzinās. Nekā briesmīga!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Briesmīga tā lieta – tieši pēc pazemojuma notiek pašnāvība vai nervu sabrukums. Bet, ja psihe ir stipra, rūgtums paliek uz visu dzīvi. Un cilvēks ir gatavs uz visu, lai pazemojumu aizmirstu – bet tas nekādi neaizmirstas, tieši tāpēc, ka tā ir vissmagākā un vissāpīgākā psihiskā trauma.

Pazemoja priekšnieks; pārrunu laikā pazemoja; jautājumus uzdeva pazemojošus un piezīmes izteica. Pazemoja slimnīcā, veikalā, iestādē, un nācās ciest klusu – nekur neliksies.

Dzejnieku Rubcovu, lūk, arī pazemoja brāļi-rakstnieki; aizbrauca ar kuģi vizināties, visi kajītēs izvietojās, bet Rubcovu izvietoja koridorā – viņš taču ir nabadzīgs dzērājs, bērnunamnieks, viņam ir pilnīgi normāli koridorā vizināties! Tiesa, rakstnieki visu laiku jautāja, vai Rubcovam esot ērti? Un viņš atbildēja: pilnīgi ērti, tā sacīt. Pateicos! Bet pēc tam – sāka dzert sīvo; drīz vien nomira. Lai gan viņam koridorā bija ērti, droši vien, bet dvēselē – briesmīgi…

Un vienīgais veids, kā ar pazemojumu tikt galā – tomēr atbildēt. Pat, ja esi atkarīgs no šiem cilvēkiem, – vienalga vajag atbildēt – mierīgi un adekvāti. Tāpēc, ka nekāda nauda un miermīlīgas attiecības nekompensēs pazemojuma traumu; tā paliek uz visiem laikiem. Un, – jo spēcīgāk tevi pazemoja, jo augstāk celsi savu pašvērtējumu – kā šūpolēs, kurās viens ir lejā, otrs – augšā. Vajag atsperties ar kāju un nomainīt pozīciju, citas izejas vienalga nav. Un pateikt, ka koridorā atpūsties ir neērti – tas pat idiotam ir skaidrs. Saņemt bezkaunīgas vēstules – pretīgi. Uzklausīt apvainojumus – nepieņemami.

Reklāma
Reklāma

Un aiziet, apgulties gultā galvenā rakstnieka kajītē – lūk, tur gan ir ērti! Bet, kas būs pēc tam, – kā likums, – absolūti nekas. Tie, kuri pazemo, ir bailīgi un nekrietni cilvēki. Un diezin vai viņi saņemsies drosmi aizdzīt tevi no gultas un turpināt pazemošanu. Tiklīdz būs atbildes reakcija – nebūs pazemošanas, lūk, kur tas stiķis! Sist nevajag. Lamāties nevajag. Izskaidrot vajag, kā ieteica Visockis. Ērti guļot gultā – piebildīšu…

Avots: taynimiro.info

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.