Visskaistākās peonijas 0
Ikviens puķkopis savam dārzam vienmēr centīsies iegādāties vislabākās, izcilākās šķirnes. Bet to ir tik daudz! Kā uzzināt, kuras ir pašas labākās peonijas?
Ja vajag tikai pāris ceru, galva nav īpaši jālauza – šķirni var nolūkot kādā izstādē vai kaimiņu dārzā. Turpretī, ja puķkopis vēlas izveidot prāvākus stādījumus vai pat lielu kolekciju, ja nākotnē sapņo par peoniju hibridizāciju un pats savu šķirņu veidošanu, jautājums jārisina daudz augstākā līmenī. Panākumus selekcijā var gūt tikai tad, ja kolekcijā ir augstākās klases šķirnes.
Kur iepazīties?
Vistīkamākā ir iepazīšanās ar dzīvu puķi – kolekcijas dārzā vai izstādē. Tas ir labāk, nekā pētīt šķirņu fotoattēlus internetā vai kādā grāmatā. Tomēr, lai uzzinātu, kuras ir pasaules labākās peoniju šķirnes, vienīgais pareizais ceļš ir studēt Amerikas Peoniju audzētāju biedrības (American Peony Society, saīsināti – APS) materiālus. Tā ir viena no vecākajām un nopietnākajām puķkopības biedrībām, dibināta jau 1903. gadā. Starptautiskais Dārzkopības kongress šai biedrībai uzticējis vadīt un koordinēt ar peonijām saistīto darbu (biļetenu izdošanu, šķirņu reģistrāciju un izvērtēšanu, kongresu un izstāžu rīkošanu utt.) visā pasaulē.
Ikviens puķkopis var iestāties Amerikas Peoniju audzētāju biedrībā un regulāri saņemt četrus biļetenus gadā, kas stāsta par visu jaunāko peoniju pasaulē. Ar šīs biedrības darbu samērā plaši var iepazīties arī internetā. Ja kabata atļauj, var doties uz biedrības rīkoto centrālo peoniju izstādi, kas ASV notiek katru gadu. Eksponēto šķirņu skaits tur ir tuvu tūkstotim vai pat vairāk.
Kā vērtē amerikāņi?
Ilgajos darba gados Amerikas Peoniju audzētāju biedrība izstrādājusi ļoti precīzu, teorētiski un praktiski pamatotu šķirņu vērtēšanas sistēmu, kurā iesaistīti paši labākie peoniju speciālisti. APS izstrādātos noteikumus un instrukcijas mūsdienās izmanto peoniju draugu biedrības visā pasaulē, tostarp Latvijā.
APS galvenie šķirņu vērtējumi ir trīs: zelta medaļas laureāte, Centrālās gada izstādes lielā čempione un balva par piemērotību apstādījumiem.
Zelta medaļu peoniju šķirne var saņemt tikai vienreiz, un katru gadu to piešķir tikai vienai. Ar to nodarbojas viskompetentākā komisija – APS Direktoru padome (parasti tajā ir 11 – 13 locekļi), ko vada biedrības prezidents. Jau gadu iepriekš izvirza vairākas pretendentes, bet ievēl tikai vienu šķirni. Reizēm šis process nerit tik gludi – padomes locekļi, cenzdamies cits citu pārliecināt, strīdiņos pavada ne tikai stundas, bet dienas! Pat pāvestu ievēlēt ir vieglāk… Līdz 2012. gadam APS Zelta medaļa piešķirta 53 šķirnēm (tajā skaitā tikai piecām krūmpeonijām). Tik augsts tituls viegli rokā nedodas: pēc šķirnes reģistrēšanas paiet daudz gadu (pat desmitiem gadu!), kuros tā tiek mērīta un svērta, turklāt vērtēšanas kritēriji kļūst aizvien stingrāki. Var droši apgalvot, ka paveicies ir tādām izcilniecēm kā ‘Garden Treasure’ un ‘Miss America’, kas zelta medaļu saņēma 12 gadus pēc šķirnes reģistrēšanas, vai ‘Elsa Sass’ – pēc 13 gadiem. Turpretī lieliskajai šķirnei ‘Mother’s Choice’ nācās gaidīt 44 gadus, bet ‘Amalia Olson’, kas zelta medaļu dabūja pērn, šo savu zvaigžņu stundu gaidīja veselus 53 gadus!
APS zelta medaļa ir peoniju šķirnes augstākais apbalvojums, ko tā izpelnījusies pēc vispusīgas novērtēšanas. Skata ne vien zieda skaistumu, bet veselu īpašību kopumu – šķirnes izturību pret nelabvēlīgiem klimata apstākļiem un slimībām, ziedu bagātību un ziedēšanas ilgumu, ziednešu noturību, pavairošanas iespējas u. c. Var droši apgalvot – ar zelta medaļu apbalvota peoniju šķirne nepievils savu audzētāju. Pēc Otrā pasaules kara APS ar zelta medaļām apbalvojusi 41 peoniju šķirni, un tās visas tagad aug arī Latvijā. Līdz ar iepriekš minētajām mūsu audzētāju kolekcijās var atrast peoniju zelta šķirmes ‘Angel Cheeks’, ‘Bartzella’, ‘Bowl Of Cream’, ‘Buckeye Belle’, ‘Coral Charm’, ‘Coral Sunset’, Cytherea’, ‘Etched Salmon’, ‘Many Happy Returns’, ‘Old Faithful’, ‘Paula Fay’, ‘Pillow Talk’, ‘Pink Hawaiian Coral’, ‘Red Charm’, ‘Salmon Dream’, ‘White Cap’ un citas.
Lielās čempiones vietā pēdējos gados stājies goda nosaukums – labākā izstādē (Grand Champ aizstāts ar Best of Show). Tā ir otra augstākā balva APS Centrālās peoniju gada izstādes sarīkojumā. Atšķirībā no zelta medaļas šo goda nosaukumu šķirne var saņemt vairākkārt: ja izstādē tā ir labākā, tad arī ir. Piemēram, ‘Garden Treasure’ šajā godā pabijusi pat četras reizes – 2001., 2004., 2005. un 2007. gadā!
Vērtēšanas komisija nosaka labākās peonijas trijās šķirņu grupās (pienziedu, hibrīdās, intersekciju), kā arī pēc ziedu krāsas.
Pēc visu labāko šķirņu izvērtēšanas izveido Goda plāksni (tautā saukto goda dēli), kurā katru gadu ietilpst apmēram 10 šķirņu.
Piemēram, 2010. gadā tajā ierakstītas: ‘Flying Pink Saucer’ (labākā izstādes šķirne), no pienziedu peonijām – ‘Lancaster Imp’ (baltziedu), ‘Frances Mains’ (sārtziedu), ‘Topeka Garnet’ (sarkanziedu), no hibrīdiem – ‘Prairie Moon’ (dzeltenziedu), ‘Coral Sunset’ (koraļkrāsas), ‘Rosedale’ (sarkanziedu), intersekciju šķirne ‘Bartzella’, kā arī ‘Love Affair’ (labākā no visām intersekciju šķirnēm). Jau no pēdējo desmit gadu lielo izstāžu Goda plāksnēs minētajām šķirnēm var iegūt izcilāko peoniju šķirņu sarakstu, daudzas no tām saņēmušas arī zelta medaļas (‘Bowl Of Cream’, ‘Etched Salmon’, ‘Miss America’). Esmu pārliecināts, ka izstādes zelts neies secen arī ‘Command Performance’, ‘Lemon Chiffon’, ‘Stellar Charm’, ‘Summer Glow’ un daudzām citām lielajām čempionēm.
Kopš 2008. gada APS speciālisti piešķir arī balvu par izcilu piemērotību apstādījumiem (Award of Landscape Merit, saīsināti – ALM). Līdz 2012. gadam šo ne mazāk nozīmīgo balvu saņēmušas jau 37 šķirnes. Būtībā apstādījumos var stādīt jebkuras šķirnes peonijas, bet ALM laureātēm komisija izvirza īpaši stingras prasības: šķirnei teicami jāuzvedas pat stipri nelabvēlīgos klimata apstākļos, bagātīgi un ilgstoši jāzied, jābūt gandrīz slimību neieņēmīgai, jāveido skaisti ceri ar stingriem ziednešiem, kas negulst pie zemes, utt. Gandrīz visas šo balvu ieguvušās šķirnes (piemēram, ‘Angel Cheeks’, ‘Bartzella’, ‘Canary Brilliants’, ‘Coral Sunset’, ‘Etched Salmon’, ‘Garden Treasure’, ‘Mahagony’, ‘Many Happy Returns’, ‘Old Faithful’, ‘Pink Hawaiian Coral’, ‘Prairie Charm’, ‘Salmon Dream’, ‘The Mackinac Grand’, ‘White Cap’) aug arī Latvijas peoniju draugu kolekcijās:
Pagaidām ir tikai četras peoniju šķirnes, kas ieguvušas visus trīs augstākos APS apbalvojumus: ‘Bartzella’, ‘Etched Salmon’, ‘Cytherea’ un ‘Garden Treasure’.
ASV strādā spožākie peoniju selekcionāri (apmēram 95 %). Arī mūsu peoniju kolekcijas gandrīz pilnībā sastāv no viņu izveidotajām šķirnēm. Tāpēc regulāra iepazīšanās ar amerikāņu selekcionāru šķirnēm var vienīgi veicināt peoniju kultūras uzplaukumu arī Latvijā.
Krāšņai ziedēšanai
Peonijas vienā vietā audzē desmitiem gadu, tāpēc labi jāapdomā, kur tās stādīt. Tā kā īstais peoniju stādīšanas vai pārstādīšanas laiks ir septembris, vēl priekšā visa vasara, lai rūpīgi izvēlētos. Arī peoniju stādiem paredzētās gultas sagatavošana iekrīt jauki vasarīgā laiciņā – nav jādrebinās kā agri pavasarī, gatavojot augsni stādījumiem.
Pirmais un galvenais – vietai jābūt saulainai, atklātai. Stādījums nav jāierīko tuvu lieliem kokiem (arī tad, ja tie augtu peonijām ziemeļu pusē), kas peonijām atņems ne vien barības vielas, bet arī nepieciešamo mitrumu. Pilnīgi nepiemērotas peoniju audzēšanai ir zemas un mitras vietas. Nevar būt runas arī par pavasarī applūstošām teritorijām!
Vispiemērotākā peoniju audzēšanai ir bagātīgi līdz 70 cm dziļumam ielabota smilšmāla augsne ar neitrālu reakciju.
Ja dārzā ir nabadzīga smilts augsne (piemēram, Pierīgā), to vajadzētu ielabot ar labu, dzīvu mālzemi (nevis ar nedzīvu mālu no karjera!).
Augsnes ielabošanai lieti noderēs labs kūtsmēslu un kūdras komposts. Ja tāda nav, derētu iegādāties uzņēmumā “Laflora” gatavoto kūtsmēslu aizstājēju. Ja paredzēts stādīt tikai vienu augu, tam pietiks ar 60 x 60 x 60 cm lielu stādbedri. Ja plāno stādīt peoniju rindu, veido attiecīga garuma 60 cm platu un 60 cm dziļu dobi. Augiem jābūt 100 – 120 cm atstatu, jo sabiezinātos stādījumos vieglāk izplatās pelēkā puve. Taču pirmajos gados, kamēr augi vēl mazi, tāda aleja izskatīsies samērā plika. Tāpēc iesaku iegādāties divus stādus no katras šķirnes un stādīt ik pēc 50 – 60 cm, tad jau otrajā trešajā gadā stādījums būs pietiekami kupls, bet trešajā vai ceturtajā gadā katru otro ceru varēs izrakt un sadalīt jaunstādos. Pamatstādījumā peonijas paliks normālā atstatumā.
Peoniju stādiem jābūt kvalitatīviem un ar šķirņu nosaukumiem, ko nedrīkst pazaudēt. Laba peoniju šķirne bez nosaukuma ir tas pats, kas bērns bez vārda! Etiķetēm ir tieksme pazust, tāpēc šķirnes nosaukumu noteikti ierakstiet dārza plānā!
Rudenī pats galvenais – pareizi iestādīt! Atjaunošanās pumpuriem jābūt pārklātiem tikai ar 3 – 4 cm augsnes kārtiņu.
Pirmajā un otrajā gadā pēc peoniju iestādīšanas neļaujiet jaunajiem ceriem ziedēt – izkniebiet ziedpumpurus, līdzko tie saredzami! Ziedi patērē jaunajam augam visvairāk nepieciešamās barības vielas, kas vajadzīgas cera sakņu sistēmas augšanai un attīstībai. Īsti krāšņs peoniju cers būs tikai ceturtajā piektajā gadā.
Peoniju mēslošanai ieteicami minerālmēsli ar bagātīgām mikroelementu piedevām. Savām peonijām jau piekto gadu izmantoju vācu firmas “Compo” ļoti labi šķīstošo minerālmēslojumu Basfoliar (Nitrophoska foliar) ar mikroelementiem (nejaukt ar Krievijā ražoto grūti šķīstošo nitrofosku!). Pirmajās divās papildmēslošanas reizēs līdz ziedēšanai dodu vācu nitrofosku NPK 20-19-19, bet vasaras otrajā pusē divas reizes mēsloju ar Basfoliar NPK 7-12-40, jo rudens pusē slāpeklim jābūt divkārt vai trīskārt mazākā devā nekā kālijam un fosforam. Papildmēslojumu vienmēr izsmidzinu virs augiem, jo tas labi iedarbojas arī caur lapām. No pelēkās puves savas peonijas sargāju, profilaktiski miglojot ar preparātu sviču.
Jāatceras, ka peonijas nedrīkst ciest badu maijā, kad tām attīstās lielā lapu sistēma. Tām nedrīkst trūkt mitruma un barības vielu arī jūlijā un augustā, kad ieriešas nākamā gada dzinumi ar ziedpumpuriem. Nepieredzējuši puķkopji to parasti aizmirst, sak’, peonijas noziedējušas – uz to pusi vairāk nav jāiet…
Pašlaik peonijas zied pilnā krāšņumā. Vai arī tavā dārzā?
Uzziņa • Pasaules peoniju reģistrā ir vairāk nekā 8000 šķirņu. Izvēles iespējas ir milzīgas! • Latvijas peoniju draugu dārzos aug apmēram 1000 šķirņu peonijas. • Pazīstamāko Latvijas puķu audzētāju aptaujā popularitātes ziņā peonijas patlaban ieņem pirmo vietu. |