Foto: Egons Zīverts/Kurzemes Vārds

Visskaistākais un vislabākais pasaulē. Daces Kreičmanes spēka stāsts, audzinot dēlu ar Dauna sindromu 0

Zēns sarkanās biksēs

“Dēlam piedzimstot konstatēja Dauna sindromu. Ģenētikas centrā atzina – iemeslu nezinām,” stāsta piecpadsmitgadīgā liepājnieka Kārļa mamma Dace Kreičmane.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Dēlam piedzimstot konstatēja Dauna sindromu. Ģenētikas centrā atzina – iemeslu nezinām,” stāsta piecpadsmitgadīgā liepājnieka Kārļa mamma Dace Kreičmane. “Tas var būt jebkas. Meklējot cēloņus, daudz par to domāju. Esmu dzimusi skrundeniece, varbūt dabūju radiāciju no lokatora. Nācās iet uz fluorogrāfiju, iespējams, tas ietekmēja manu un vēlāk arī dēla veselību. Pirms pārvācos uz dzīvi Liepājā, dzīvoju Aizputē – varbūt tur kaut kas… Kas to tagad lai zina!” viņa nopūšas.

“Padomju laikā attieksme bija tāda – tie, kuriem ir bērni invalīdi, ir it kā zemākas kārtas vai šķiras cilvēki. Tā jūtos arī tagad. No padomijas gadiem līdzi nācis jautājums – kāpēc tev to vispār vajag? To neviens nesaprot. Cilvēki uz ielas atskatās – kam viņai tāds dēls vajadzīgs?!” Taču Dacei dēls ir visskaistākais un vislabākais pasaulē. “Kaža ir vissuperīgākais puika! Mēs taču vienmēr gribam, lai mūsu bērni būtu visskaistākie un visgudrākie. Ne vienmēr tieši tā notiek. No otras puses, Kārlis nekad nebūs ne dzērājs, ne narkomāns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad cilvēki uz ielas vai autobusā uz mums skatās, vairs to neievēroju, bet citi vecāki mūs nepieņem,” ar rūgtumu saka Dace.

Bijuši arī diezgan traki gadījumi. Reiz Kārlis uz trim stundām pazudis. Policija pa visu pilsētu meklējusi, vai kaut kur nestaigā zēns sarkanās biksēs, līdz viņš atradies.

“Pēc Kārļa piedzimšanas iestājos Dauna sindroma biedrībā, kur daudz uzzināju par šo traucējumu. Specializētos žurnālos visi gadījumi ir sīki aprakstīti. Biedrībā nodomāju, ka citiem cilvēkiem klājas vēl grūtāk. Man tomēr ir darbs, normāla alga… Pie Kārļa nāk auklīte, kura dažreiz pat divdesmit četras stundas ir palikusi kopā ar viņu,” savus un citu vecāku apstākļus salīdzina Dace. “Šāds bērns ir nevis pārbaudījums, bet gan laime, jo viņš būs bērns visu mūžu. Vienīgi es pati esmu veca – Kārlis man piedzima 45 gados.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.