Vēlziedes ir ne vien ar violetiem, bet arī baltiem, zilganiem un rožainiem ziediem.
Vēlziedes ir ne vien ar violetiem, bet arī baltiem, zilganiem un rožainiem ziediem.
Foto: SHUTTERSTOCK

Viss vēl nav noziedējis! Kā izaudzēt skaistas vēlziedes? 3

Kā izaudzēt skaistas vēlziedes? Gribu izmēģināt dažādu krāsu šķirnes.
 Jautā Maija Kuldīgas novadā.

Reklāma
Reklāma
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Valsts policijas šefam Armandam Rukam dienesta romāns: “Es ar šo sievieti dzīvoju kopā!”
Kokteilis
Vai Laura Grēviņa ir Guntara Rača meita? Iesaistītās puses komentējušas skandalozās runas 4
Lasīt citas ziņas

Sīpolpuķu selekcionārs Juris Egle uzskata, ka mūsu klimatam vispiemērotākā ir rudens vēlziede (Colchicum autumnale), tostarp tās kloni un šķirnes. Šī vēlziede Latvijā aug pat savvaļā, piemēram, kādā gravā pie Medzes, apmēram 14 km uz ziemeļiem no Grobiņas.

Pazīstamākās šķirnes ir ‘Alba’ ar daudziem baltiem ziediem, ‘Nancy Lindsay’ ar sārtiem ziediem, ‘Pleniflorum’ ar pildītiem, sārtiem ziediem, ‘Alboplenum’ ar pildītiem, baltiem ziediem, ‘Karin Persson’ ar gaiši sārtiem ziediem, kas plaukst ļoti agri – jau augustā, kā arī ‘Lysimachus’, ‘Spartacus’, ‘Elizabeth’.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labi aug arī rūtotais, skaistais hibrīds Colchicum x agrippinum. Ar lieliem, baltiem ziediem zied krāšņā vēlziede (Colchicum speciosum) ‘Album’. No šīs sugas vēl zināmas šķirnes ‘Atrorubens’, ‘Rubrum’, ‘Maximum’. Selekcionāra dārzā atrodama arī suga Colchicum davisii, kas veido dziļus sīpolu stolonus un ir diezgan grūti izrokama. Skaista ir bagātīgi ziedošā Bizantijas vēlziede (Colchicum byzantinum) ‘Innocence’, kam balto ziedu galiņi iekrāsojas violetā tonī.

Vēl ir daudz šķirņu ar lieliem ziediem, kam nav zināmi vecākaugi, piemēram, ‘Autumn Queen’, ‘Conquest’ (‘Glory of Heemstede’), ‘Violet Queen’, ‘Poseidon’ (‘Jaroslavna’), ‘Lilac Wonder’, ‘Beaconsfield’, ‘Rosy Dawn’, ‘Pink Goblet’, ‘Huxley’, ‘Giant’ vai ‘The Giant’, ‘E. A. Bowles’, ‘Darwin’, ‘Dick Trotter’, ‘Dandaels’, ‘Antares’ un ‘Dick Trotter’ ar purpurrozā ziediem vai ‘Harlequin’ ar divkrāsu ziediem. Protams, nepārspējama ir ‘Water Lily’, kuras bagātīgi pildītie ziedi, saulainā laikā atveroties, tiešām atgādina ūdensrozes.

Visi šie hibrīdi Latvijā aug diezgan labi. Atšķiras vienīgi ziedēšanas laiks un krāsas intensitāte. Nesen parādījusies šķirne ‘Oktoberfest’, kas zied ļoti vēlu – oktobrī, novembrī (izaudzējis Mr. Rollich Vācijā), tomēr diez vai tā ir piemērota mūsu apstākļiem, jo var nepaspēt uzziedēt. Varētu izdoties vienīgi siltos rudeņos, kā arī stādīta saulainā, no ziemeļu vējiem aizsargātā vietā.

Lietuvā kolekcionārs Leonīds Bondarenko izaudzējis skaistus hibrīdus ‘Flamenco Dance’, ‘Faberge’s Silver’, ‘Gothic Style’, ‘Larisa’ un ‘World Champions Cup’, bet tie vēl ir dārgi (sīpols maksā 8 eiro).

– Iepriekš minētās vēlziežu sugas un šķirnes ir pietiekami salcietīgas, tāpēc tās savā dārzā nesedzu. Vienīgi, ja uznāk liels kailsals, stādījumiem drošības pēc uzberu koku lapas, – skaidro Juris Egle. – Ir vēl desmitiem citu sugu un klonu, kas vēl jāpārbauda mūsu apstākļos, bet ir zināms, ka daļa no tām neiztur vēso klimatu. Piemēram, skaistā, raibā Colchicum macrophyllum ir sala neizturīga, un tai var neveidoties ziedi.

Vēlziedes stāda saulainā vai daļēji noēnotā vietā, trūdvielām bagātā, pietiekami mitrā smilšmālā.

Reklāma
Reklāma

Var pārstādīt katru gadu vai retāk – reizi divos vai trijos gados. To dara miera periodā, kad pilnībā nokaltušas lapas (līdz augusta sākumam). Tās nedrīkst aizvākt pirms nodzeltēšanas, jo, nenobriestot bumbuļsīpoliem, izplatās dažādas sēņu slimības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.