Anda Līce: “Viņam nav pilns rublis!” Problēmas rodas, ja šādi indivīdi nonāk augstos amatos 18
Anda Līce, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Diezgan bieži nākas dzirdēt te par vienu, te otru cilvēku sakām “Viņam nav pilns rublis” vai “Tam cilvēkam nav visi mājās”. Par tādiem sacer anekdotes, uz viņiem dusmojas un veltīgi ar viņiem strīdas.
Šogad latviski ir izdota klīniskā neirologa, psihiatra un medicīnas doktora Daniela G. Eimena grāmata “Kā salabot dvēseles mikroshēmu”. Grāmatā ir apkopoti ar kodolmedicīnas palīdzību iegūto pētījumu rezultāti par mūsu smadzeņu, šīs neiedomājami sarežģītās vadības sistēmas, funkcijām un darbību, mūsu uzvedību un rīcību.
Pētījumi ļauj sekmīgi ārstēt cilvēkus pat ar šķietami bezcerīgām diagnozēm. Šodien katram būtu derīgi par smadzeņu uzbūvi kādreiz mācīto salīdzināt ar jaunākajām atziņām. Tā mēs uzzinātu daudz ko par sevi, arī to, kāpēc galva ir jāsaudzē.
Ne velti grāmatas autors ir spiests atzīt: “Psihiatri ir vienīgie medicīnas speciālisti, kuri reti aplūko orgānu, kuru ārstē.” Aplūkojot šo orgānu, tas ir, smadzenes, viņš nonāk pie to pārsteidzošām saiknēm ar cilvēka dvēseli, ticību un pat dzimumu: “Sievietes apmeklē psihiatru trīsreiz biežāk nekā vīrieši. Ne tāpēc, ka sievietēm būtu vairāk problēmu, bet gan tāpēc, ka viņas labāk saprot, kad tās rodas.”
Tieši šajā pandēmijas laikā īpaši svarīgi ir paturēt prātā Daniela G. Eimena aicinājumu daudz biežāk domāt par savām domām, kuras nekontrolēti joņo mūsu galvā un liek te krist panikā, te uzvesties tā, it kā nekas nebūtu noticis.
Valstis, tautas un visu pasauli apdraud augstos amatos nonākušie indivīdi ar nopietnām psihoemocionālām problēmām. Lai tas nenotiktu, pēc Eimena domām, politiķiem pirms piedalīšanās vēlēšanu maratonā, būtu jāveic smadzeņu asinsrites un vielu maiņas testēšana. Viņš saka: “Es gribētu, lai mūsu ievēlēto vadītāju smadzenes būtu vienas no veselākajām valstī.” Es arī.
Pati jaunākā un it kā taisnīguma vārdā izstrādātā dīvainā kultūras darbiniekus skarošā nodokļu reforma ir sabiedrībā izraisījusi lielu šūmēšanos. Radīšanas pielīdzināšana ražošanai nav vienīgi pārrakstīšanās kļūda. Jautājums – kas tad tā ir?