Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Esi nobriedis pārmaiņām? Noderīgi ieteikumi, kā sākt un turpināt 0

Kādā rakstā, kas publicēts vietnē “www.lifehack.org.”, autori uzsver – ja vēlamies īstenot kādas apņemšanās, veidot jaunus ieradumus, uzmanība jāvērš nevis uz to, cik laika tas varētu prasīt (pastāv pieņēmums, ka nepieciešama 21 diena jeb trīs nedēļas, lai jaunais ieradums spētu nobāzēties), bet gan to, cik šīs pārmaiņas cilvēkam ir svarīgas, ar kādu mērķi tās tiek veiktas, cik spēcīga ir indivīda griba.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
Kā atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi
Lasīt citas ziņas

Tieši šie kritēriji būs izšķiroši, lai jaunie ieradumi spētu kļūt par ikdienas dabisku sastāvdaļu arī ilgtermiņā. Turklāt – radot pārmaiņām pielāgotu vidi un piesaistot atbalsta komandu, ieradumam ir potenciāls nostabilizēties jau trīs dienu laikā!

Kā gatavoties pārmaiņām gudri? Lūk, daži minētā raksta autoru ieteikumi:

CITI ŠOBRĪD LASA

* Neizvirzi vairākus mērķus vienlaikus. Piemēram, sporta zāles apmeklējums piecas reizes nedēļā, smēķēšanas atmešana un ātro ēdienu izslēgšana no uztura, turklāt tas viss – tuvākā mēneša laikā. Slikta ieraduma aizstāšana ar labu prasa lielu gribasspēku, tāpēc enerģijas resursus labāk sūtīt vienā virzienā.

* Regulāras sociālo mediju detoksa dienas. Bezmērķīga sērfošana sociālajos tīklos ne tikai laupa laiku, bet atgādina arī par kārdinošām iespējām, kas nereti mūs noved no iesāktā pārmaiņu ceļa. Turklāt nemitīga sociālo tīklu izskatīšana ir kā sava veida atkarība, kas izraisa neveselīgu trauksmes izjūtu – vai tikai neesmu ko palaidis garām?

* Trenējies ātrlasīšanā. Cenšoties lasīt ātrāk, smadzenes tiek vingrinātas uzkrāt zināšanas īsākā laika posmā, tā daudz raitāk nonākot līdz saturiskajai esencei.

* Vairo produktivitāti – pieraksti idejas! Tās var būt 10 pavisam ikdienišķas idejas/pārdomas/atziņas katru dienu. Piefiksējot varam nodoties ikdienas pamatgaitām un pēc tam atgriezties pie ideju pārskatīšanas, kas citādi, ļoti iespējams, jau būtu paspējušas izkrist no prāta.

* Iepazīsti jaunus apvāršņus. Piemēram, noklausies vismaz vienu jaunu mūzikas albumu nedēļā. Tā smadzenes iemācīsies daudz elastīgāk pieņemt jaunu informāciju un pārmaiņas.

* 30 min pastaiga katru dienu, kas uzlabos cirkulācijas procesus organismā. Īpaši tas attiecas uz sēdoša darba veicējiem.

* Celies agrāk un izstaipies. Izrādās, agrāka celšanās (mainot grafiku pamazām!) un pareiza izstaipīšanās vairo enerģiju, labsajūtu un produktivitāti. Ejot gulēt un arī ceļoties agrāk, rīta stundas kļūst mazāk steidzīgas un vairāk apzinātas.

* Atgūsti saikni ar sevi, meditējot katru dienu vismaz 5 līdz 10 minūtes. Tas mazinās stresu un uzlabos smadzeņu darbību, kas palīdzēs koncentrēties uz svarīgāko.

Reklāma
Reklāma

Komentē Komentē Betija Līduma, personīgās un profesionālās izaugsmes trenere-koučs, supervizore, lektore

“Pārmaiņas un ieradumu maiņa ir viens no mana darba fokusiem, ikdienā strādājot ar klientiem. Bieži dzirdu tādus izteikumus kā: “Negribu vairs tā, kā ir šobrīd! Gribētu, lai būtu citādāk! Kā man sevi motivēt/piespiest? Es zinu, ka to vajadzētu, bet kādēļ to nedaru? Es iesāku, bet tad atmetu ar roku!”

Caur šiem izteikumiem var pamanīt vairākus svarīgus aspektus, ar kuriem cilvēks sastopas pārmaiņu ieviešanas procesā. Pirmkārt, nodefinēta nepieciešamība pēc pārmaiņām, otrkārt, cilvēka personīgā vēlme vai nevēlēšanās ieviest izmaiņas savā ikdienā/dzīvē un visbeidzot izaicinājumi, ar kuriem sastopamies pārmaiņu un jaunu ieradumu ieviešanas procesā. Ja vēlamies piedzīvot izmaiņas kādā no savas dzīves sfērām, mums jāapzinās, ka kaut kas jādara citādi. Alberts Einšteins ir teicis: “Stulbums ir vēlēties pārmaiņas, darot vienu un to pašu.”

Būtiski vispirms ir noformulēt – ko es vēlos un kādēļ to daru? Centieniem realizēt apņemšanos vai ieviest jaunu ieradumu, ja tas nav piesaistīts kādam mērķim vai konkrētai cilvēka personīgai vajadzībai, ir diezgan liela iespējamība piedzīvot fiasko, proti, neizdošanos.

Nereti to var novērot situācijās, kad pārmaiņas pieprasa kāds no malas (tuvs cilvēks, kolēģis, vadītājs, sabiedrības spiediens utt.), tomēr pašam nav iekšējas motivācijas lietas darīt citādi. Šādos gadījumos var palīdzēt situācijas modulēšana: kas notiks un kā veidosies mana dzīve, ja es neko nemainīšu? Ko tas man maksās? Un kā savukārt mērķa sasniegšana ietekmēs manu dzīvi?

Protams, ne vienmēr nodefinēts mērķis un iekšēja motivācija uzreiz nodrošinās arī vieglu un veiksmīgu pārmaiņu ieviešanas procesu. Te jāņem vērā, ka mūsu prāts ir samērā viltīgs un slinks. Mēs esam meistari – kā ar sevi ielaisties virtuozos dialogos un pārdot/iepakot idejas, kas tajā brīdī ir ērtākas. Bet, kā zināms, ne vienmēr tas ir tas, kas mums nepieciešams. Tādēļ ir svarīgi jau iepriekš sagatavoties, apzinoties iespējamos klupšanas akmeņus, ar kuriem var gadīties sastapties, mainot savus ikdienas ieradumus.

Ieteikumi jaunu ieradumu ieviešanā

* Atrodi savu nozīmīgāko ieradumu. Proti, identificē, kuras izmaiņas vai kurš ieradums, ja to ieviesīsi savā ikdienā, atstās vislielāko pozitīvo ietekmi arī uz citām dzīves jomām.

* Izvirzi, cik vien iespējams, vienkāršu mērķi, lai tev būtu viegli to uzsākt. Padari to tik vieglu, lai nevarētu pateikt “nē”. Kad būsi sevi pieradinājis, grūtības pakāpi varēsi paaugstināt.

* Primārais mērķis – nevis sasniegt rezultātu, bet gan kļūt par personību, kas var sasniegt jaunas lietas. Vispirms strādā pie ieraduma izveides, rezultāti sekos pēc tam. Piemēram, tā vietā, lai fokusētos uz 5 kg zaudēšanu, koncentrējies uz to, lai izveidotu sev noteiktu dienas/nedēļas ritmu, kur ietvertas regulāras sporta aktivitātes.

* Radi režīmu, nevis piesaisti savas darbības vienam notikumam, piemēram, motivācijai, iedvesmai, apstākļiem.

* Ieradumam nepieciešams laiks un vieta tavā dzīvē. Izveido grafiku un atzīmē to kalendārā. Atceries, ka “drīz” nav noteikts laiks, un “nedaudz” vai “bieži” nav konkrēta mērvienība.

* Pieturies pie režīma. Kaut vai nelielās devās.

* Atrodi kādu, kurš no tevis kaut ko sagaida.

* Radi vidi, kas palīdzēs pieturēties pie jaunajiem ieradumiem. Ievies dažādu veidu atgādinājumus, kas kalpos kā stimuls jaunajai darbībai. Piesaisti jauno ieradumu kādai jau esošai darbībai, ko ikdienā veic regulāri.

* Atalgojums! Atceries, ka, paveicot grūtu uzdevumu vai sasniedzot mērķi, ir svarīgi sevi atalgot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.