Bezdarbnieki var bez maksas ārstēties no atkarībām! 0
Pērn ar Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) atbalstu alkohola un citas atkarības ārstēja 164 bezdarbnieki.
“Iesāku dzert tehnikumā, turpināju to darīt armijā un strādājot rūpnīcā. Kad to slēdza, piestrādāju šur tur par atslēdznieku, bet alkohola dēļ – varēju dzert bez pārtraukuma veselu nedēļu no vietas – nekur ilgi nenoturējos. Sieva pārdzīvoja, veda mani uz Straupi. Tur vēnā laida šķidrumu, vienu reizi pēc tam noturējos veselus trīs gadus. Varēju sēdēt kompānijā, mierīgi skatīties, kā citi dzer, mani tas neuztrauca.
Tad sākās krīze, darba nebija, un atsāku lietot. Sieva aizgāja, dzīvokli pārdevu un nodzēru, pats mitu pie paziņām. Kad iestājos bezdarbniekos un man piedāvāja iziet Minesotas programmu, piekritu – kādēļ nepamēģināt? Esmu dzirdējis, ka tur ir labi – ārstē no dzeršanas, labi ēdina, ne par ko nav jāuztraucas. Varbūt atkal nostāšos uz kājām,” sapņo Anatolijs (53) no Rīgas. Viņš ir viens no vairākiem simtiem ilgstošo bezdarbnieku, kuri ik gadu apņemas bez maksas ārstēties no alkohola, narkotiku vai psihotropo vielu atkarības, taču, kad lieta nonāk līdz darīšanai, gribasspēka daudziem nepietiek. Kopš 2012. gada decembra NVA piedāvāto iespēju izmantojis 531 bezdarbnieks, no tiem 37 ārstēšanos pārtraukuši pusceļā. Taču ir arī laba ziņa – 123 ilgstošie bezdarbnieki jau sešu mēnešu laikā pēc atkarības ārstēšanas iekārtojušies pastāvīgā darbā.
Piesakās, bet neatnāk
Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektā “Atbalsts ilgstošajiem bezdarbniekiem” paredzēto ārstēšanos no atkarībām saskaņā ar Minesotas 12 soļu programmu Latvijā var veikt divās medicīnas iestādēs – klīnikā “Akrona 12”, kas atrodas Rīgā, un Jelgavas slimnīcā “Ģintermuiža”. Ārstēšana ilgst 28 dienas, un bezdarbnieki tajā iesaistās brīvprātīgi.
“Šogad Minesotas programmu pie mums izgājuši tikai trīs bezdarbnieki – divi vīrieši un viena sieviete, lai gan saņēmām informāciju par 51 bezdarbnieku, kas bija izteicis vēlmi ārstēties. Bieži vien šie cilvēki netiek tālāk par pieteikšanos, jo atsāk dzert vai gadījušies citi šķēršļi. Turklāt, lai uzņemtu programmā, vismaz piecas dienas līdz tam jābūt skaidrā. Daudziem tas nav pa spēkam,” novērojusi slimnīcas “Ģintermuiža” Narkoloģiskā dienesta vadītāja Lilita Petermana.
Viņa stāsta, ka nenoturīga motivācija atkarīgajiem ir ļoti raksturīga, tieši tādēļ mainīti pieteikšanās noteikumi. Agrāk bezmaksas ārstēšana pienācās tikai tiem atkarīgajiem, kas vismaz gadu reģistrējušies NVA, bet tagad šis laiks samazināts līdz trim mēnešiem, jo lielākā daļa vienkārši nav spējīgi ilgstoši atjaunot savu bezdarbnieka statusu. Problēmas rada arī nelielais vietu skaits, jo Minesotas programmā vienlaikus var ārstēties tikai 12 atkarīgie un ne tikai bezdarbnieki, tādēļ gaidīšanas rinda izstiepusies visai gara: tie, kas piesakās pašlaik, ārstēšanos varēs sākt jūnija beigās vai jūlijā.
“Bezdarbnieki, kas atbrauc no, piemēram, Latgales, dzīvojuši ļoti sliktos apstākļos. Laikā, ko viņi pavada šeit, viņi ir paēduši, nomazgājušies, sadarbībā ar Latvijas Sarkano Krustu arī apģērbti, saņem medikamentus, ko viņiem ārsts izrakstījis citu slimību ārstēšanai, bet ko paši nav varējuši nopirkt. Pats galvenais – no šejienes viņi aiziet ar pavisam citām cerībām,” atklāj klīnikas “Akrona 12” vadītājs narkologs Māris Preinbergs. Šeit Minesotas programmā ir 22 vietas, turklāt priekšroka tiek dota tieši bezdarbnieku atbalsta programmas dalībniekiem, tādēļ arī gaidīšanas rindā ir vien daži cilvēki. Varbūt vainīgs siltais laiks, jo bezdarbnieku vēlmei atbrīvoties no savas atkarības vērojams sezonāls raksturs – gada aukstajos mēnešos tā strauji pieaug, bet, tuvojoties vasarai, tikpat strauji mazinās.
Bezdarbniekiem, kas iesaistījušies stacionārā Minesotas programmā (slimnīcā “Ģintermuiža”), NVA sedz pacientu iemaksu 7,11 eiro apmērā par vienu ārstēšanās dienu, bet tiem, kuri ārstniecības pakalpojumus saņem klīnikas “Akrona 12” dienas stacionārā, – arī izmitināšanas un ēdināšanas izdevumus 13,37 eiro apmērā.