Vai ābolu var ēst visu, līdz pat kātiņam? Skaidro ārsti 5
“Mazmeita ābolus ēd ar visām mizām un sēklām, bet es saku – iekaisīs aklā zarna! Viņa tikai smej, ka es esot atpalikusi no dzīves, jo tieši mizas un serdes esot vērts ēst! Gribētu uzzināt speciālista viedokli.” VILMA VIZULE LIEPĀJĀ
Gandrīz katru dienu mēs uzturā lietojam produktus no augu valsts izejvielām, kurās savukārt ir kāda viela, kas lielos daudzumos kļūst par indi. Veselības aprūpes klīnikas “Premium Medical” uztura speciāliste Viāna Kuļša brīdina, ka ābolu sēkliņās ir glikozīds amigdalīns, kas savienojumā ar citām vielām organismā veido zilskābi. Par šo glikozīdu liecina sēkliņu vai kauliņu kodolu rūgtenā garša. Taču, apēdot ar visu serdi tikai dažus ābolus, nevēlamas sekas nerodas. Tiesa, bērniem sēkliņas gan nevajadzētu ēst – viņiem pat neliela zilskābes deva var būt bīstama!
Gastroenteroloģe Veneranda Duļbinska apstiprina, ka ābolu var ēst ar mizu un serdi, atstājot tikai kātiņu, bet dažkārt jāņem vērā savas garšas sajūtas un veselības stāvoklis.
Sēkliņās ir ne mazums vērtīgu vielu, piemēram, jods, un uzskata, ka diennakts devu nodrošina 5–6 sakošļātas sēkliņas.
Arvien populārāka kļūst teorija, ka āboli ar visām sēkliņām ieteicami vēža profilaksei, jo bioloģiski aktīvo vielu vidū ir vitamīni un fermenti, kas novērš šo saslimšanu. Savukārt nesakošļātas sēkliņas ir šķiedrvielas, kas tīra zarnu traktu. Turklāt tās ne vienmēr kaut kur iekrīt uz palikšanu, jo nepārstrādātas no organisma tiek izvadītas dabiskā veidā.
Ja ābolu sēkliņas negribas apēst un žēl izmest, var gatavot izvilkumu, ko izmanto kosmētikā, piemēram, grumbu izlīdzināšanai.