Latvijas Amerikas acu centrs – ekselence acu veselības aprūpē un izglītībā 0
Pirms divdesmit pieciem gadiem durvis vēra Latvijas Amerikas acu centrs – pirmā privātā acu klīnika Baltijas valstīs, kurā pacientu veselības aprūpe organizēta pēc ASV parauga un kurā modernās tehnoloģijas iet roku rokā ar komandas darbu un pacientu izglītošanu. Par to, ko šajos gados izdevies sasniegt, saruna ar Latvijas Amerikas acu centra valdes locekli un ilggadēju klīnikas vadītāju Unu Brūnu.
Kādēļ klīnikai dots šāds nosaukums?
Amerikāņu profesors un oftalmologs Džons Džozefs Makdermots (John Joseph McDermott), kurš deviņdesmito gadu sākumā Latvijā bija ieradies sava kursabiedra latviešu ārsta A.Muižnieka iedvesmots, redzēdams, kādā situācijā tai laikā bija Latvijas oftalmoloģija, apņēmās sniegt savu atbalstu nozarei. Drīz pēc pirmās vizītes Latvijā viņš atgriezās, lai apmācītu savus pirmos skolniekus – četras latviešu acu ārstes. Profesora vienīgais nosacījums bija tāds, ka savas iegūtās zināšanas ārsti izmantos savā praksē un apmācīs tālāk vismaz divus citus kolēģus. Profesora filozofija bija vienkārša: „…ja Tev ir dota profesionālās izaugsmes iespēja, tad to izmantojot, iegūsti pats un nodod savas zināšanas tālāk, lai attīstītos visa nozare un pacienti savlaicīgi saņemtu kvalitatīvu un profesionālu medicīnisko palīdzību”.
1993.gadā tika dibināta pirmā privātā acu klīnika Baltijā, iegūstot savu nosaukumu “Latvijas Amerikas acu centrs”.
Šobrīd klīnikā strādā jau 17 acu ārsti, kuri sniedz palīdzību jebkura vecuma pacientiem sākot ar pirmo konsultāciju un beidzot ar sarežģītu operāciju, ja tāda nepieciešama. Prieks par to, ka kādreizējie mazie pacienti nu paši ir kļuvuši par vecākiem un uz pārbaudēm pie klīnikas speciālistiem ved savus bērnus.
Jūsu klīnikā tiek izmantots ASV pacientu aprūpes modelis. Ar ko tas ir īpašs?
Pirmkārt, vizītes norise – tā ilgst vismaz 45 minūtes un sastāv no vairākām daļām. Vispirms ārsta asistenti – medicīnas māsas, ārstu palīgi vai ārsti rezidenti ievāc ziņas par pacienta slimības vēsturi, pārbauda redzi, izmēra acu spiedienu, nosaka redzes lauku. Ja pacientam nepieciešama briļļu recepte, iesaistās optometrists. Tikai tad pacients nonāk pie acu ārsta, kurš pārrunā ar pacientu viņa acu un redzes veselību, nosakot papildus izmeklējumus, ja tādi nepieciešami, diagnozi un ārstēšanas taktiku. Šāds komandas darbs ārstam ļauj veltīt vairāk laika sarunai ar pacientu.
Ja pacientam pēc ārsta konsultācijas nepieciešami papildus diagnostiskie izmeklējumi, piemēram, acs tīklenes ultrasonogrāfija vai optiskā koherentā tomogrāfija, tos iespējams veikt tajā pašā dienā. Latvijas Amerikas acu centrā vienlaikus strādā četri dažādu specializāciju acu ārsti – neirooftalmologs, šķielēšanas, tīklenes, radzenes, glaukomas un kataraktas saslimšanu speciālisti. Šādi mēs taupām pacienta laiku, jo nepieciešamības gadījumā vienā dienā ir iespēja saņemt gan vairāku speciālistu konsultācijas, gan veikt diagnostiskos izmeklējumus un manipulācijas.
Otrkārt, mūsdienās ar vecumu saistītās acu slimības parādās arvien agrāk. Pacienti jau 50- 60 gadu vecumā cieš no kataraktas vai tīklenes distrofijas, kas apdraud viņu darbspējas. Tādēļ pacientu izglītošanu par saslimšanu cēloņiem, riskiem un sekām, uzskatām par savu uzdevumu. Ambulatorās vizītes laikā ārsts ar pacientu ļoti daudz runā, izskaidrojot viņa saslimšanu, tās rašanās iemeslus, informē par ārstēšanas veidiem un kopīgi pieņem lēmumu par pacientam piemērotāko. Šādi veidojas sadarbība starp pacientu un ārstu, un pacients saprot, ka ir līdzatbildīgs par savu ārstēšanas procesu.
Nav iespējams prognozēt labu ārstēšanas rezultātu, ja pacients nesaprot, kādēļ jāievēro ārsta norādījumi. Šis ir viens no Džona Džozefa Makdermota vizītes organizēšanas principiem – nedrīkst ļaut pacientam aiziet no pieņemšanas kabineta, kamēr nav uzdots pēdējais jautājums: “Vai Jums viss skaidrs? Vai nav vēl kādi jautājumi?” Man ir prieks par to, ka pacienti vairs nekautrējas ārstam uzdot jautājumus. Uzzinot savu diagnozi vai izdzirdot medicīnas terminus, pacients nereti ir apjucis un īsti nedzird, nesaprot ārsta teikto. Jautājumi rodas vēlāk, tādēļ vienmēr aicinām pacientus zvanīt vai ierasties atkārtoti, lai pārrunātu ar ārstu visu, kas viņam ir svarīgs.
Ievēroju gaiteņos spilgtas norādes un uzrakstus arī Braila rakstā.
Mēs ļoti ieklausāmies un novērtējam pacientu ieteikumus un novērojumus, tāpēc klīnikas vide ir veidojusies par piemērotu gan vājredzīgiem cilvēkiem, gan pacientiem ar kustību traucējumiem, gan ģimenēm ar maziem bērniem. Norādes un telpu plāni Braila rakstā neredzīgiem pacientiem ļauj pašiem orientēties klīnikas telpās. Gleznas, kas izvietotas klīnikā, kalpo ne tikai skaistumam, nomierinošas un mājīgas atmosfēras radīšanai, bet tās ir svarīgs orientieris vājredzīgiem cilvēkiem.
Ar kādiem pakalpojumiem Latvijas Amerikas acu centrs var īpaši lepoties?
Šeit noteikti jāmin redzes korekcija bez lāzera. Tā ir 15 minūšu ilga procedūra, kuras laikā acī tiek implantēta speciāla lēca tuvredzības vai tālredzības, arī astigmatisma gadījumu korekcijai, nodrošinot izcilu redzes kvalitāti.
Kā otro es minēšu šķielēšanas labošanas operācijas gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Un, protams, arī acu plakstiņu plastika, kuru veic ne tikai estētisku apsvērumu, bet arī medicīnisku indikāciju dēļ. Piemēram, pacientam zūd redzes lauks, jo acu plakstiņš ir noslīdējis priekšā acs optiskajam centram un traucē normālai redzei.
Un kā noslēdzošo vēlos minēt radzenes transplantācijas operācijas. Esam nodibinājuši un reģistrējuši audu centru, kuram izsniegta starptautiska licence donoru materiāla ievešanai no ASV akreditētām un sertificētām audu bankām. Tā varam nodrošināt drošus, izsekojamus un pārbaudītus radzenes transplantus un veikt šīs sarežģītās operācijas, lai pacientiem atgrieztu spēju redzēt.