Viss kā pa sviestu…? Samazinātais 5% PVN esot apturējis dārzeņu cenu strauju kāpumu 0
“Tas nu ir noticis. Cenas šogad ir zemākas, un pircēji to jūt. Tā ka sākums ir ļoti labs, galvenais ir to novest līdz galam,” saka Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) vadītāja Ingūna Gulbe, komentējot pirmā mēneša rezultātus pēc 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieviešanas dārzeņiem un augļiem. Arī viens no idejas krusttēviem, Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis teic, ka samazinājums jau devis cerēto efektu. Janvārī cenas salīdzinājumā ar pērno decembri nav mainījušās, turklāt esot sajūta, ka ēnu ekonomika arī mazinoties. Reforma ļauj ietaupīt ne tikai pircējam, bet arī zemniekiem, lai viņi varētu gatavoties sezonai – vairs nav “jāiesaldē” 21% PVN, kas jāmaksā valstij.
Tiesa, abas amatpersonas pagaidām nevar likt galdā aprēķinus, kuri patiešām uzskatāmi demonstrētu jaunieveduma ekonomisko pienesumu. Bet tādi būšot, gan ne agrāk kā šā gada septembrī.
Cenas būtu augstākas sliktās ražas dēļ
Tikmēr par vienu gan ir skaidrība, proti, ja augļiem un dārzeņiem nebūtu laikus piemērota samazinātā likme, to cenas Latvijas veikalos šobrīd būtu krietni augstākas.
“Rudenī daudz ražas palika uz lauka, daudzviet var redzēt, kā stirnas no lauka noēd burkānus. Ja tie burkāni būtu nonākuši tirdzniecībā, cenas salīdzinājumā ar importu būtu vēl zemākas. Vietējo dārzeņu ir maz un, ja nebūtu samazinātā likme, cenas šobrīd būtu daudz augstākas,” pārliecināts Arnītis.
“Labi, ka ir 5% PVN, citādi patlaban cena būtu par 25% lielāka, to diktē degvielas akcīzes kāpums un citas izmaksas ražošanā,” tiešāka ir Gulbe. Viņa arī atgādina, ka augļi un dārzeņi nav cukurs vai milti, kam līgumi nosaka cenu ilgam laikam uz priekšu. “Ja piegādātājam beigusies raža, tirgotājs slēdz līgumu ar nākamo un cenas mainās. Ja vienā brīdī viens cents uz augšu vai leju, tā ir normāla izmaiņa. Vairāk tas būs jūtams pavasarī, kad nāks iekšā jaunā importa raža. Nav pamata domāt, ka dārzeņi tad paliks lētāki. Turklāt cenu nenosaka vietējie ražotāji, to nosaka Polijas tirgus,” skaidro Gulbe.
Ilgtermiņā ieguvējs – tirgotājs
Latvijas Bioloģisko lauksaimnieku asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis secinājumos ir piesardzīgs. Samazinātais nodoklis neapšaubāmi ir ļoti laba un sen vajadzīga lieta, tomēr tā ietekmi ar aprēķiniem pierādīt tik viegli nevarēs. “Neviens patlaban nespēs aprēķināt, kāds ir ieguvums budžetā, tur vajag pētījumu, par kādu cenu produkciju iepirka iepriekš, par cik tagad, jāņem vērā sezonalitāte, pieprasījuma izmaiņas utt. Kurš to veiks? Visu noregulēs tirgus ekonomika, bet skaidrs, ka ilgtermiņā ieguvējs būs tirgotājs. Tikai pēc tam – patērētājs un zemnieks,” saka Norkārklis.
Lauksaimnieki tomēr iegūst
Arī biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš samazināto PVN vērtē pozitīvi, tomēr šobrīd stipri pāragri esot spriest par jauninājuma ietekmi.
“Uzskatu, ka nav korekti salīdzināt divu mēnešu dārzeņu cenas laikā, kad pašmāju dārzeņu veikalu plauktos kļūst arvien mazāk, jo ir iztirgoti. Tuvojoties pavasarim, dārzeņu cenas pieaug, jo papildus klāt nāk uzglabāšanas izmaksas. Secinājumi ir jāizdara gada griezumā – tātad nākamā gada sākumā,” saka Lazdiņš. Viņš arī piebilst, ka pēdējās divas sezonas dārzeņu audzētājiem Latvijā bija īpaši smagas nelabvēlīgo klimatisko apstākļu dēļ. “Tādēļ izvērtējām pašreizējo situāciju dārzeņkopības un augļkopības nozarē un janvāra beigās nosūtījām vēstuli Ministru prezidentam un zemkopības ministram ar aicinājumu finansiāli atbalstīt Latvijas dārzeņu un augļu audzētājus. Ceram uz izpratni un atbalstu, lai arī turpmāk patērētāji varētu iegādāties Latvijā augušus dārzeņus un augļus.”
Kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa samazināto likmi vērtē kā izdevušos pasākumu. “Lai arī ir pagājis tikai viens mēnesis, jau šobrīd, izrakstot pavadzīmes, var manīt, ka līdzekļi ir ietaupīti uz naudas aprites ātruma. Samazinātais PVN ir ieguvums ne tikai lauksaimniekiem, bet arī patērētājiem. Veikalos augļi un dārzeņi ir kļuvuši lētāki, tas rada iespēju pircējiem tos iegādāties vairāk un par zemākām cenām. Uzskatu, ka mums ir jāiet tālāk un samazinātais PVN jāievieš arī gaļai un pienam,” saka zemnieku pārstāve.
Te jāatgādina, ka Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, kas ir detalizēti pētījusi PVN pārtikai samazinājuma ietekmi uz nozari, vairākkārt uzsvērusi, ka samazināta nodokļa likme veicinās vietējo ražotāju konkurētspēju, palielinās iedzīvotāju pirktspēju un līdz ar to Latvijā izaudzēto dārzeņu un augļu pārdošanas apjomu. Tiesa, viss ies kā pa sviestu tikai pie viena nosacījuma – ja mazumtirgotāji to godprātīgi ievēros.