“Viss būris bija ar asinīm. Viņš izgrauzās caur restēm!” Saimnieku vaino cietsirdībā pret suni 26
Uztraucoties par labturības prasību pārkāpumiem un dzīvnieka veselības stāvokli, Ķekavas novadā pašvaldības policisti roku rokā ar aktīvistiem no nodibinājuma “Dzīvniekupolicija.lv”, nepieaicinot saimnieku, izņēmuši suni no privātīpašumā esoša voljēra. Suņa saimnieks, kurš, uzskatot, ka dzīvniekam nav darījis pāri, voljērā suni turējis vairākus gadus. Viņš vaino policistus suņa zādzībā, tikmēr kārtībsargi un dzīvnieku patversmē “Ulubele” ķepaiņa saimniekam pārmet cietsirdību pret dzīvnieku, vēsta “Bez Tabu”.
Raidījumā “Bez Tabu” vērsies Vello, kurš ir 10 gadus vecā suņa Ārčija saimnieks. 2016. gadā Vello īpašumā notika liela nelaime – nodega ģimenes māja.
Saimei pašvaldība ierādīja citas dzīvojamās telpas, kurp ģimene pārcēlās, tomēr uzskatīja, ka sunim dzīve dzīvoklī būs mokoša, tāpēc izšķīrās par mīluļa atstāšanu savā īpašumā. Laikam ejot, līdzās nodegušajai mājai dzīvnieka turēšanas vajadzībām iegādājās un uzstādīja voljēru.
Vello, Ārčija saimnieks: “Tas tomēr ir āra suns. Turēt dzīvoklī būtu neprāts, tāpēc viņu te atstājām. Viņš te jūtas kā mājās, šī ir viņa vide. No sākuma viņš dzīvoja pie vecajiem šķūnīšiem, arī voljērā, pēc tam bija pie ķēdes. Vēlāk radās doma, ka vajadzīgs tāds kārtīgs voljērs. Iegādājos, uzstādīju. Konkrētajā voljērā viņš jau otro gadu dzīvo. Voljēra izmēri: 2×3 metri. Cik es zinu, Valsts policijas suņiem voljēri nebūt nav lielāki.”
Vello “Bez Tabu” komandai demonstrē atveri voljēram līdzās esošajā šķūnī.
Vello apgalvo, ka arī nesezonā regulāri ierodas apraudzīt Ārčiju, papildināt barības un dzeramā krājumus, kā arī izvest pastaigā suni. Tāpat Ārčija pieskatīšanā palīdzot radinieki un tuvākie kaimiņi.
Vello pats un kaimiņi ik pa laikam esot redzējuši īpašumam nepiederošu personu rosību ap voljēru. Šīs personas gan piebarojušas, gan patvaļīgi atbrīvojušas suni no voljēra.
Īpašuma saimnieks “Bez Tabu” komandai demonstrē voljēra bojājumus. Tas, pēc Vello domām, esot šo nepiederošo personu roku darbs, cenšoties izlaist suni no voljēra. Reiz pie suņa restotās mājvietas esot atrasts arī lauznis. Par voljēra bojāšanu Vello ziņojis Valsts policijai, nu gaida likumsargu izmeklēšanas rezultātus.
Pērnā gada nogalē Vello savā īpašumā uzgāja informatīvu materiālu no dzīvnieku aizsardzības organizācijas “Dzīvniekupolicija.lv”, kurā dzīvnieku aizstāvji piedāvāja savu padomu un palīdzību dzīvnieka turēšanā. Tāpat informatīvajā lapā rakstīts, ka “aicinājuma ignorēšanas gadījumā būsim spiesti informēt uzraugošās iestādes”.
Vello stāsta, ka sazinājies ar aktīvistiem, lūdzis viņiem likties mierā, norādot, ka raizēm par dzīvnieku neesot iemesla.
Šī gada janvāra vidū, nepieaicinot Ārčija saimnieku Vello, īpašumā ieradās Reģionālās pašvaldības policisti, kuri roku rokā ar aktīvistiem izņēma suni un nogādāja dzīvnieku patversmē “Ulubele”. Vello šādu rīcību sauc par zādzību.
“Bez Tabu” izdevās sazināties ar sievieti Elīnu, kura atklāja, ka bija no tām, kura viesojusies pie Ārčija Vello īpašumā un barojusi suni. Viņa stāsta, ka savām acīm redzējusi antisanitāros apstākļus voljērā. Tāpat citkārt suni esot redzējusi savainotu. Par dzīvnieka turēšanas apstākļiem Elīnai sūdzējusies arī kāda Vello kaimiņiene.
Elīna, satraukta par Ārčiju: “Tā kaimiņiene tur baro kaķus un pabaro arī Ārčiju. Viņa stāstīja, ka tas jau piecus gadus tā ir ar Ārčiju, ka viņš [saimnieks] neko nedara, suns pusbadā visu laiku.
Es to skatu arī redzēju. Kad sākās sals, aizgājām, bet viņš necēlās, gulēja uz padona, viss nosarmojis, necēlās augšā! Tas nozīmē, ka jau viss… Sapratām, ka jāsāk kaut ko darīt. Jāceļ augšā visus ārstus, policijai jāzvana! Vienu dienu mēs tur atnācām, viss būris bija ar asinīm, restes notraipītas ar asinīm. Viņš izgrauzās naktī caur restēm! Kā viņš gribēja ārā!”
Vello nenoliedz, ka sunim bijušas brūces, tomēr uzskata, ka tās gūt veicinājusi aktīvistu darbība. Esot savainojies, spraucoties caur restēm, kuras pletuši un lauzuši dzīvnieku draugi, mudinot suni lauzties ārā.
Dzīvnieku patversmes “Ulubele”, kur nogādāts Ārčijs, vadītāja Ilze Džonsone suņa saimnieku Vello vaino cietsirdībā pret dzīvnieku. Viņa stāsta, ka patversme aktīvi sadarbojas ar “Dzīvniekupolicija.lv” aktīvistiem, arī šajā, kā pati to sauc, Ārčija glābšanas gadījumā.
“Ulubeles” vadītāja Džonsone informē, ka Ārčija veselības stāvokli izmeklējis veterinārārsts, kura atklātais liecinot par nopietnām veselības problēmām.
Ilze Džonsone, dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja:” Konstatējām ļoti sāpošas ausis, jo sevišķi viena ir ļoti iekaisusi, tā struto. Bija ļoti jūtīgas priekšķepas, klātas krevelēm, galvā kreveles. Ir arī vecas traumas. Iespējams, viņš savainojies, laužoties ārā no tā cietuma. Arī asins analīzes nav iepriecinošas. Ārčijam ir mazasinība, ļoti augstā koncentrācijā asins parazīti. Tas, iespējams, ir nepareizas, sliktas barības dēļ. Viņam ir arī slikti aknu rādītāji. Gribu atgādināt, ka suns ir ļoti sociāls dzīvnieks. Viņš ļoti tiecas pie cilvēka. Tāds ir arī Ārčijs. Pamest savu suni īpašumā, kur paši nedzīvojat, bet kur ierodaties vien pāris reižu nedēļā – tā ir vistīrākā bezatbildība un, kā uzskatām, cietsirdīga rīcība pret dzīvnieku.”
Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks Māris Bomiņš uzsver, ka, ierodoties īpašumā, policisti suņa stāvokli novērtējuši kā kritisku. Bomiņš informē, ka Ārčija saimnieks jau iepriekš sodīts par dzīvnieka labturības prasību neievērošanu. Pēc suņa izņemšanas uzsākta administratīvā lietvedība, kuras ietvaros situācijas vētīšanai piesaistīti Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) eksperti.
Pārbaudot informāciju par iespējamiem labturības prasību pārkāpumiem, PVD paralēli kritizē pašvaldības policistus un dzīvnieku aizstāvjus par veidu, kā izņemts Ārčijs.
Mairita Riekstiņa, PVD pārstāve:”Tāpat kā jebkuram cilvēkam, kurš redz dzīvnieku labturības prasību pārkāpumus, viņiem bija jāziņo kompetentām iestādēm, nevis jārīkojas uz pašu iniciatīvu, izņemot dzīvnieku. Dzīvniekus var izņemt tikai administratīvā procesa ietvaros. To var darīt tikai atbildīgās institūcijas.”
PVD var izņemt, tomēr arī PVD nekad neizņem dzīvniekus, ja nav klāt dzīvnieka īpašnieka vai neesam saņēmuši tiesneša vai prokurora atļauju. Dzīvnieki ir personas īpašums. Lai varētu apsekot mums nepieejamu teritoriju, to var izdarīt tikai dzīvnieka īpašnieka klātbūtnē vai saņemot iepriekš minētās atļaujas.
PVD pārstāve Mairita Riekstiņa uzsver, ka, tā kā suns ir čipots un reģistrēts Lauksaimniecības datu centra reģistrā, policistiem vajadzēja pārbaudīt datus un sazināties ar saimnieku.