Karalienes Elizabetes II bēru ceremonija notiks pirmdien, 19. septembrī, Vestminsteras abatijā. Vakar zārks ar karalienes mirstīgajām atliekām no Skotijas tika nogādāts Londonā un novietots Bakingemas pilī, šodien pēcpusdienā to nogādās Vestminsteras pilī, kur tauta varēs no aizgājējas atvadīties. Attēlā: Vanesa, Anna un Greisa jau pirmdienas vakarā apmetušās iepretim Vestminsteras pilij, lai trešdien būtu pirmās rindā uz atvadām no karalienes.
Karalienes Elizabetes II bēru ceremonija notiks pirmdien, 19. septembrī, Vestminsteras abatijā. Vakar zārks ar karalienes mirstīgajām atliekām no Skotijas tika nogādāts Londonā un novietots Bakingemas pilī, šodien pēcpusdienā to nogādās Vestminsteras pilī, kur tauta varēs no aizgājējas atvadīties. Attēlā: Vanesa, Anna un Greisa jau pirmdienas vakarā apmetušās iepretim Vestminsteras pilij, lai trešdien būtu pirmās rindā uz atvadām no karalienes.
Foto: Emilio Morenatti/AP/SCANPIX

Vispirms zvērests karalim, alga pēc tam. Kas mainījies Apvienotājā Karalistē pēc karaliene Elizabete II došanās mūžībā? 0

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pēc 70 britu monarhijas tronī pavadītiem gadiem 8. septembrī 96 gadu vecumā mira Lielbritānijas karaliene Elizabete II. Karalienes valsts bēres notiks 19. septembrī.

Pēc karalienes došanās mūžībā par Lielbritānijas karali kļuvis viņas vecākais dēls Čārlzs III. Mainoties monarham, pakāpeniski mainīsies daudzas citas lietas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apvienotājā Karalistē daudzi sēro par karalienes nāvi – lielākoties tas ir viņas personības dēļ. Britiem karaliene ir tieši tāds pats simbols un vienojošs elements kā valsts karogs vai himna.

Jau pirms vairākiem gadiem britu amatpersonas izplānojušas visu tā, lai, Anglijas karalienei Elizabetei II aizejot mūžībā, nesāktos haoss, lai pils personāls, valdība, arī raidsabiedrība BBC zinātu, kā rīkoties, ja karaliene nomirtu pēc īsas slimības.

Operācija bija zināma ar nosaukumu “London Bridge is down” (“Londonas tilts ir kritis”).

Kad 8. septembrī dienas vidū pēkšņi visi BBC žurnālisti parādījās, tērpti melnā, jau tika runāts, ka karaliene droši vien mirusi, tikai tas vēl nav paziņots oficiāli.

Detalizēti plāni nepieciešami ne tikai sērošanas un bēru organizēšanai. 70 gadus valsts galvas simbols bija “EIIR”, kas redzams gan uz sarkanajām Karaliskā pas­ta kastēm, gan uz ēkām, pat uz kanalizācijas lūku vākiem.

“E” nozīmē Elizabete, sekojošie romiešu cipari “II” apzīmē numuru, kas ir unikāls katram monarham ar tādu pašu vārdu. “R” no latīņu “Rex” nozīmē “karaliene” vai “karalis”. Tagad nāksies “EIIR” nomainīt uz “CIIIR”, kas nozīmēs “Čārlzs III Rex”.

Jau ir noticis pirmais oficiālais himnas jaunās versijas atskaņojums 9. septembrī Svētā Paula katedrālē Londonā, “God save the Queen”, latviski – “Dievs, sargā karalieni” – vietā dziedot “God save the King”, latviski – “Dievs, sargā karali”.

Galvenais tagad visiem ir to atcerēties – patlaban pat britu žurnālisti pa reizei, pieminot Čārlzu III, nosauc viņu par princi, tiesa, tūlīt atvainojoties, par attaisnojumu piebilstot, ka taču 73 gadus viņš ir bijis Velsas princis…

Apvienotajā Karalistē arī nāksies mainīt karogus pie policijas iecirkņiem un uz britu Karaliskās flotes kuģiem. Arī ugunsdzēsējiem būs jānomaina “EIIR” uz “CIIIR” ne tikai Lielbritānijā, bet arī visās sadraudzības valstīs, kur britu monarhs ir valsts galva, – Austrālijā, Kanādā un Jaunzēlandē.

Reklāma
Reklāma

Iespējams, ka tiks nomainīts karogs, kas tiek pacelts brīžos, kad monarhs atrodas savā rezidencē, jo līdz šim lietots karogs, kur viena daļa apzīmē Skotiju (lauva), otra Īriju (arfa), bet veselas divas – Angliju (trīs lauvas), taču neviena daļa nav tikusi Velsai.

Vēsturiski šis karogs ir lietots jau labu laiku pirms tam, kad Velsa ieviesa savu nacionālo karogu, kas tika atzīts 1959. gadā, un būtu tikai godīgi, ja jaunais karalis beidzot nomainītu vienu Anglijas daļu pret Velsu.

Būs arī jāmaina karalienes portrets uz visām britu naudaszīmēm, kas nozīmē 4,5 miljardu vienību nomaiņu 80 miljardu sterliņu mārciņu vērtībā (91,88 miljardi eiro), taču tiek solīts, ka tas notiks pakāpeniski.

Karaļa portreta zīmējumu uz banknotēm vispirms apstiprinās Bekingemas pils. Karalienes attēls ir arī uz Kanādas 20 dolāru banknotēm un uz monētām Jaunzēlandē, kā arī citās sadraudzības valstīs.

Mainīsies arī lūgšanas baznīcās, mainīsies pat zīmoli, kuru nosaukumā, dizainā vai mārketinga materiālos atļauts izmantot karalienes vārdu – “Steinway” klavierēm, “Swarovski” juvelierizstrādājumiem, pat santehnikas firmām, sētu izgatavotājiem, skaņu inženieriem un dzīvžogu cirpējiem.

Tagad, kad karalienes vairs nav starp dzīvajiem, statuss ir zaudēts – ja vien jaunais karalis nedos jaunu atļauju. Atļaujas saņemšana varētu ilgt pat divus gadus.

Pat parlamenta deputāti vairs nevar atrasties parlamentā un saņemt algu, ja vien nav zvērējuši uzticību jaunajam monarham, tāpat mainīsies zvērests jaunajiem Apvienotās Karalistes pilsoņiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.