Foto: Shutterstock

Visi zobi balti, viens – pelēks 0

Zobu krāsu var ietekmēt gan ēdienu un dzērienu pigmenti, piemēram, tēja, kafija, sarkanvīns, gan smēķēšana, kā arī daži medikamenti un pavirša, neregulāra zobu tīrīšana. Vienam kopš dzimšanas tie nav balti, bet gan dzeltenīgi. Zobu krāsu nesaudzē arī vecums. Taču ko darīt, ja viens vai divi zobi kļuvuši manāmi tumšāki, kontrastējot ar citiem?

Reklāma
Reklāma

Balina no iekšpuses

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Ja radušās problēmas ar viena vai vairāku zobu krāsu, jāvēršas pie zobārsta, lai noskaidrotu, kādēļ tā noticis. Nezinot iemeslu, velti censties zobu gaišāku padarīt ar balinošām zobu pastām vai citiem mājās pieejamiem līdzekļiem,” saka “VCA Dent” virsārste, zobārste Tatjana Pētersone.

Dažreiz zobu vizuāli tumšāku padara tur ievietotā plomba, tādēļ atliek tikai to nomainīt pret citu, gaišāku.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja veikta zoba sakņu kanāla ārstēšana – endodontija un izņemts nervs, zobs kļūst nedzīvs un ar laiku pārkrāsojas. Šādā situācijā zobārsts var veikt iekšējo jeb interno zoba balināšanu. No zoba tiek izņemta plomba, zoba kroņa daļā ievadīts balinošs preparāts un ievadīšanas vieta noslēgta ar pagaidu plombu, lai vajadzības gadījumā balināšanu atkārtotu.

Tas, vai zoba iekšējā balināšana būs veiksmīga, atkarīgs gan no tā, kāds bijis sākotnējais zoba kanāla pildāmais materiāls, gan no tā, vai iepriekš zobs ticis traumēts. Pēc traumas hemoglobīnā esošā dzelzs no zoba pulpas jeb mīkstajiem audiem, kas atrodas zoba kroņa daļā, iespiežas zoba dentīna kanāliņos, izraisot krāsas maiņu.

Ja zoba iekšējā balināšana nav pietiekami efektīva, ja zaudēts liels zoba audu apjoms vai ievietota liela plomba, vairākus risinājumus piedāvā estētiskā zobārstniecība. Viens no tiem ir mākslīgais kronis. Vispirms tiek noslīpēts dabiskā zoba virsslānis, noņemts nospiedums, un zobu tehniķi izgatavo mākslīgo kroni, kuru zobārsts piestiprina zoba virsmai. Mākslīgos kroņus izgatavo no dažādiem materiāliem. Priekšzobiem vispiemērotākais ir cirkonija, keramikas vai metālkeramikas kronis.

Vēl viens risinājums ir porcelāna plāksnīte jeb venīrs. Porcelāna plāksnīte ir plāns keramikas slānis, ar ko tiek pārklāta zoba virsma, lai uzlabotu zoba krāsu, formu un izmēru. Porcelāna plāksnītes, tāpat kā kroņus izgatavo laboratorijā un parasti uzliek priekšzobiem. Tās ir caurspīdīgas, tādēļ stipri pārkrāsotu zobu gadījumā tumšais tonis spīdēs cauri, taču plāksnītes veiksmīgi pielāgosies apkārtējo zobu krāsai, turklāt tās, tāpat kā mākslīgie kroņi, nemaina krāsu, arī lietojot tēju vai kafiju.

Taču, ja zobs pirms tam ir labots un zaudējis daudz audu, venīru uzlikt nebūs iespējams.

Varbūt balināt arī pārējos?

“Ja cilvēks vēlas, lai arī citi zobi kļūtu baltāki, zobu balināšana vai nu ar kapi, kurā iepildīts balinošs gēls, ar lampu vai kādu citu metodi jāveic pirms kroņa uzlikšanas, lai materiāla krāsu varētu pieskaņot pārējiem zobiem. Pretējā gadījumā tā atšķirsies, un kronis būs jāmaina. Balināšanas process neietekmē, nepadara gaišāku mākslīgo materiālu, no kura tas izgatavots,” stāsta zobārste.

Viņa uzsver, ka visdrošākais un efektīvākais veids, kā veikt zobu balināšanu, ir to darīt sadarbībā ar zobārstu. Turklāt pašu procedūru var veikt ne tikai zobārsta kabinetā, bet arī mājās. Vispirms gan jāizgatavo individuālas, pacienta sakodienam atbilstošas zobu kapes, kurās pildīt balinošu gēlu.

Cilvēki nereti piemirst, ka priekšējie zobi kaut kad tikuši plombēti.

Pēc balināšanas viņus var gaidīt nepatīkams pārsteigums, jo plombas, kuras pieskaņotas agrākajai zobu krāsai, neizbalo. Vēloties perfektu smaidu, vecā plomba no zoba būs jāizņem un jāliek jauna – pieskaņota pēc krāsas.

Reklāma
Reklāma

Pirms zobu balināšanas jāsaved kārtībā mutes dobums – jāsalabo bojātie zobi, jānoņem zobakmens, jāārstē smaganu slimības.

Jārēķinās arī ar to, ka zobu balināšanai var būt blaknes, piemēram, pastiprināts zobu jutīgums, tādēļ cilvēkiem, kuriem jau ir šāda problēma, nopietni jāapsver šīs procedūras lietderība. Varbūt pietiek, ja regulāri reizi gadā apmeklē zobu higiēnistu, kas noņem dzeltenīgo zobu aplikumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.