“Visgardākie ir tikko atvērušies liepas pumpuri.” Kā izmantot savvaļas augus veselībai 0
Kurzemniece Vaira Kārkliņa, pavārgrāmatas “Savvaļas augu virtuve” autore jau trīspadsmito gadu pēta savvaļas augu pasauli, stāsta par to citiem, vada ekskursijas, rīko seminārus un degustācijas.
Savvaļas augu iedarbība ir ļoti spēcīga, tos vajag lietot daudz mazāk nekā kultūraugus.
“Visgardākie ir tikko atvērušies liepas pumpuri. Labi garšo arī kļavas pumpuri un ziedi, dižskābarža un bērza jaunās lapiņas, lapegles skujiņas, egles jaunie dzinumi. Patlaban iecienītākais savvaļas lapu dārzenis ir gārsa. Noplūcu sprīdi garas jaunās galotnītes, iemetu karstā ūdenī un vāru īsu brīdi. Izņemu no ūdens, uzlieku piciņu sviesta ar sāli. Neiedomājami garšīgi – kaut kas līdzīgs jaunajiem burkāniņiem! Un arī ļoti vērtīgi. Gārsu var likt uz pannas, pasutināt un uzliet sakultu olu, var apcept uz pannas un sajaukt ar vārītiem makaroniem – variantu ir ļoti daudz,” iesaka pētniece.
Vaira nonākusi pie interesanta atzinuma – ne zupai, ne pamatēdienam, ko gatavo no savvaļas augiem, nav nepieciešama gaļa, jo ēdiens tāpat ir pietiekami sātīgs un gards.
Katrā mēnesī ir savi augi un līdz ar to ēdieni. Jūnijā Vairas mājās vienmēr bauda plūškūkas. Par tām viņa lasījusi jau sen, bet, kamēr neizmēģināja, nesaprata, kā no tāda zieda var tapt kūka.
“Balto ziedu plīvurīti iemērcu mīklā, bet tas netīkami nopļeka. Līdzko ieliku karstā eļļā, skaisti izpletās pa visu katlu. Tik grezni – īsta kūka!”
Plaša informācija par savvaļas augiem atrodama žurnāla 36,6 °C jaunajā pielikumā Dabas dziedniecības ceļvedis.