Visgardākās krūmmellenes: kura šķirne labāka un izturīgāka 0
“Gribu pie topošās mājas iestādīt krūmmellenes. Kuras ir labākās un ražīgākās šķirnes? Vēlos, lai dārzā aug visgardākās ogas.” A. KAMINSKA
Polijā krūmmelleņu audzēšana arvien paplašinās, tāpēc tur daudz audzē stādāmo materiālu, bet pētnieki salīdzina šķirnes. Pircēji labprātāk izvēlas lielas ogas ar noturīgu, biezu vaska kārtiņu uz mizas. Tāpēc tik izplatīta visā pasaulē ir šķirne ‘Bluecrop’ ar garšīgām, lielām ogām. To pazīst un plaši audzē arī Latvijas komercdārzos un mazdārzos. Lai pagarinātu kultūrmelleņu sezonu dārzā, protams, nepieciešamas arī citas šķirnes ar tikpat kvalitatīvām ogām, bet atšķirīgu ienākšanās laiku. Tāpat ir svarīgi, lai jaunās šķirnes būtu izturīgas pret slimībām.
Izvēlies pārbaudītas šķirnes
Amerikāņu šķirne ‘Draper’ izveidota no šķirnes ‘Duke’ sējeņiem. Pēc ārzemju audzētāju novērojumiem, tā ir augstražīga. Ogas ir lielas, izlīdzinātas pēc izmēra, stingras, ar biezu miziņu, aromātiskas, ienākas dažas dienas pirms ‘Bluecrop’. Krūmi (1,8 m) veido spēcīgus, stāvus dzinumus. Pēc šķirnes autoru datiem, tā ir izturīga pret dzinumu antraknozi un pelēko puvi. ASV uzskata, ka nākotnē ‘Draper’ būs labākā komercšķirne. Latvijā pārziemo labi.
Amerikāņu šķirne ‘Liberty’ ir selekcionēta, krustojot šķirni ‘Brigitta Blue’ ar ‘Elliott’. Ogas ir lielas vai vidēji lielas, gaiši zilas, stingras. Krūmi – spēcīgi, ar stāviem dzinumiem. Pēc dārzkopju novērotā, šķirne nav piemērota audzēšanai Latvijā, jo ir ļoti vēla, ogas nepagūst ienākties, nav arī pietiekami ziemcietīga.
Latvijas klimata apstākļi nav pateicīgi dārza melleņu audzēšanai, jo augus apdraud pavasara salnas, tie apsalst bargās ziemās. Selekcionējot gan ir izdevies radīt arī šķirnes, kas pacieš mūsu mainīgos laika apstākļus. Katra kultūrmelleņu šķirne atšķiras ar garšas niansēm, ogu formu, lielumu un ienākšanās laiku. Pirms izvēlas šķirnes, ieteicams apmeklēt lielākos dārzus, degustēt ogas un uzklausīt pieredzējušu audzētāju atsauksmes. Tas noteikti atmaksāsies. Dažām šķirnēm raksturojumi mēdz atšķirties atkarībā no audzēšanas reģiona.
Viena no ziemcietīgākajām krūmmelleņu šķirnēm ir ‘Patriot’ – tā ir diezgan agra un produktīva, no krūma var iegūt 4–6 kg ogu. Krūmi mēdz apsalt vēlajās pavasara salnās. Šogad maija beigās, kad bija -6…-7 °C sals, tiem stipri cieta ziedpumpuri. Jutība pret salnām būtiski ietekmē kopējo ražu. Šai šķirnei pirmās ogas ir ļoti lielas, pēdējās – mazākas, bet ķekari ir ļoti blīvi. Ogām ir izcila garša! Pieaudzis krūms var sasniegt 1,2 metru garumu.
Ziemcietīga un stabili ražojoša ir arī ‘Chippewa’, bet tai ir nelielas ogas. Krūms ir kompakts, līdz 1,2 m augsts. Ogas – stingras, saldas. Šķirnēm ‘Duke’ (krūms līdz 2 m augsts, ar lielām, garšīgām ogām) un ‘Bluecrop’ (standartšķirne, 1,8 m augsts krūms, ogas izkārtotas irdenos ķekaros) raža dažādos gados atšķiras, jo tām ir vidēja ziemcietība.
Šķirne ‘Goldtraube’ izveidota 1971. gadā Nīderlandē. To neuzskata par komercšķirni, bet iesaka audzēt gardēžiem. ‘Goldtraube’ vairāk izplatīta Eiropas vidienē un Lielbritānijā. Pēc nīderlandiešu audzētāju domām, šī šķirne Latvijas klimatam nav īsti piemērota, jo ziemcietības ziņā to nevar salīdzināt, piemēram, ar ‘Patriot’. Zemnieku saimniecības “Gulbji” saimnieks Pēteris Heimanis gan stāsta, ka viņa stādaudzētavā šī šķirne izturējusi līdz -29 °C salu. Krūms izaug līdz 1,5 m augsts. Ogas ir lielas, ļoti garšīgas, ienākas jūlija beigās, augusta sākumā. Nogatavojas pakāpeniski aptuveni divu nedēļu laikā. Nevajadzētu šo šķirni stādīt Latgalē, Vidzemes augstienē, jo apsals.
Labāk stādīt vecākus stādus
Izdevīgāk pirkt 2–3 gadus vecus stādus. Protams, par tiem jāizdod vairāk naudas, taču rezultāts ir ātrāks. Divgadīgiem stādiem jau nākamajā gadā ienākas pirmās ogas. Pareizi kopjot, pilnu ražu tie dod piektajā sestajā gadā. Iegādājoties lētus, apsakņotus spraudeņus, audzētājam ar tiem jāauklējas 4–5 gadus, bet tas prasa laiku un izmaksas. Ierīkojot stādījumu, jāpievērš uzmanība stādāmā materiāla mātesaugu izcelsmei. Pērkot meristēmu stādus, ar tiem var rasties problēmas – nekvalitatīvi pavairotie krūmi parasti dzen zaļo masu, bet neražo. Kvalitatīvus, ar spraudeņiem vairotus krūmmelleņu stādus piedāvā Nīderlandes stādaudzētavās – tur pavairošanai izvēlas tikai labākos klonus, nevis visus, kas atbilst šķirnes nosaukumam.
PADOMS
Pirmajos gados šķirnēm, kam pārāk bagāti ieriešas ziedpumpuri, noteikti ir jānormē raža, jo tas atņem augam spēku un krūms neaug tālāk. Ražu normē tik ilgi, līdz ogu krūms sasniedzis optimālu izmēru.