Visdigitalizētākais konflikts pasaules vēsturē – karš Ukrainā. Kādas ir tā priekšrocības? 60
Ukrainas karš ir visdigitalizētākais karš pasaules vēsturē. Tik daudz mēs redzam video un visu ko no kara, tik ļoti digitalizētā valstī karš nekad vēl nav bijis. Kā tehnika tiek nogādāta Ukrainā, kā notiek kaujas – un vēl daudz ko redzēsim. Šādi par Ukrainas kara specifiku TV24 raidījumam “Globuss” izteicās Māris Andžāns, Vidzemes augstskolas akadēmiskais un zinātņu prorektors.
ASV atklāti runāja un aktīvi izgaismoja Krievijas plānus, tās gatavošanos karam – šāda ASV pieeja bijusi apzināta jau pirms konflikta sākuma, un parei tika arī darīts, tā uzskata Andžāns, sakot, ka “viss tika publiskots un Krievija atkal tika iedzīta slazdā.”
Prorektors kā piemēru min pāris dienas atpakaļ notikušo gaisa incidentu virs Melnās jūras. “Krievija pirms video parādīšanas teica, ka nekāda saskarsme nebija, ka ASV lidaparāts pats veicis asu manevru. Bet video bija skaidri redzams, ka Krievijas iznīcinātājam sekojošais gaisa vilnis un arī pats lidaparāts aizskāra otru objektu. Krievija atkal tika izgaismota melos!”
Andžāns piekrīt, ka šādas situācijas ir jāpublisko un arī turpmāk tas tiks darīts. Kara gaitu tas neietekmēšot, bet parādīt, kā Krievija strādā, to pasaulei noteikti vajag.
Raidījuma vadītājs kā piemēru piesauc krievu bērnu vidū populāro spēli “Kurš pirmais pamirkšķinās” – kurš tad īsti uzvar, ja šī ir “tā” spēle?
Andžāns domā, ka te neviens neuzvar, skaidrs, ka šis bija Krievijas apzināts manevrs, lai parādītu ASV, ka nevajag tuvoties tās robežām un ka Krievija ir gatava situāciju eskalēt tālāk. No otras puses amerikāņi parādīja: “Redz, iznīcinātāji lidinās, bet Ukrainā neko daudz izdarīt nespēj, pat netiek pie frontes līnijas, jo Ukrainas pretgaisa aizsardzības spējas ir pietiekami labas, lai viņus notriektu, līdz ar to viņi var turpināt lidināties virs Melnās jūras.”
Projektu “Globuss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Globuss” saturu atbild AS “TV Latvija”.