Foto – Līga Vasiļūna

Visdārgākie lauku tehnikas pakalpojumi – Pierīgā 0

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ekonomikas nodaļa apkopojusi tehnisko pakalpojumu cenas par 2017. gadu, balstoties uz novadu lauku attīstības speciālistu iesūtīto informāciju par 51 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos. Cenas veidojušās, saskaitot degvielas, darbaspēka un pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksas, kā arī pakalpojuma sniedzēja vēlamo peļņu, neieskaitot PVN.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Salīdzinājumā ar 2016. gadu cenu izmaiņas ir 7% robežās. Populārāko pakalpojumu cenu līmenis vidēji viszemākais ir Kurzemē, visaugstākais – Pierīgā.

Vislielākās cenu atšķirības bijušas: par graudu kaltēšanu (Zemgalē – 3,05 eiro/t, Latgalē – 8,46 eiro/t); par sniega šķūrēšanu (Latgalē – 17,33 eiro/h, Pierīgā – 32,46 eiro/h); par kartupeļu novākšanu ar kombainu (Kurzemē – 157,50 eiro/ha, Pierīgā – 258,33 eiro/ha); par kravas automobiļa (kravnesība 1,5–10 t) nomu (Zemgalē – 0,50 eiro/km, Vidzemē – 0,81 eiro/km); par organisko mēslu izkliedēšanu (Zemgalē – 2,34 eiro/t, Pierīgā – 3,59 eiro/t).

CITI ŠOBRĪD LASA

Tehnikas pakalpojumu cenu atšķirības reģionos lielā mērā ietekmē saimniecību specializācija lauksaimniecības nozarē, kā arī pieprasījuma un piedāvājuma attiecība konkrētajiem tehniskajiem pakalpojumiem. Tāpat tehnisko pakalpojumu cenas ir atkarīgas no tā, cik liels darba apjoms ir jāveic – jo mazāka platība vai produkcijas daudzums jāapstrādā, jo pakalpojuma cena par 1 hektāru, tonnu vai kilometru ir lielāka. Sniedzot pakalpojumus mazās platībās, pakalpojuma sniedzējam ir lielākas izmaksas pārbraucienu dēļ.

Lielākais cenu samazinājums, salīdzinot ar 2016. gadu, bijis: zāles pļaušanai ar pašgājējpļaujmašīnu (-11,95%), skābsiena presēšanai rituļos (-7,89%), pievelšanai (-7,63%), graudu tīrīšanai (7,89%). Lielākais cenu palielinājums – šļūkšanas pakalpojumam (+5,49%), graudu kodināšanai (+4,44%) un zāles smalcināšanai (+4,26%).

LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs Jānis Kažotnieks aprēķinājis tehnisko operāciju veikšanas izmaksas. Pašizmaksas pozīcijas: tehnikas nolietojums, darbaspēka, degvielas, remontu un apkopju izmaksas. Tehnikas nolietojums aprēķināts, pamatojoties uz vidējo tirgus cenu tehnikai, kas atbilst konkrētās jaudas prasībām un tehniskajiem parametriem (minēti pie pakalpojuma nosaukumiem). Darbaspēka izmaksas aprēķinātas, izmantojot darbaspēka stundas tarifa likmi – 7 eiro/h, reizinot to ar vidējo ilgumu viena hektāra apstrādei. Dīzeļdegvielas patēriņš piemērots šādi: aršanai 19 litri/h, kultivēšanai 22 litri/h, graudaugu sējai ar kombinēto agregātu 23 litri/h, smidzināšanai 12 litri/h, minerālmēslu izkliedei 12 litri/h, pļaušanai 15 litri/h, presēšanai 21 litrs/h, kulšanai 36 litri/h.

Pakalpojumu tirgus cenas kopumā ir lielākas par pašizmaksām. Piemēram, smidzināšanai vidējā pakalpojuma cena 1 ha apstrādei par 11,70 eiro pārsniedz pašizmaksu; minerālmēslu izkliedēšanai vidējā pakalpojuma cena 1 ha apstrādei par 10,43 eiro pārsniedz pašizmaksu; kultivēšanai (darba platums 4–6 m) vidējā pakalpojuma cena 1 ha apstrādei pārsniedz pašizmaksu par 10,13 eiro.

Reklāma
Reklāma

Šī starpība arī skaidrojama ar pieprasījuma un piedāvājuma attiecību tirgū – ja pieprasījums pēc konkrētā tehniskā pakalpojuma ir lielāks nekā piedāvājums, tehniskā pakalpojuma sniedzējs var palielināt pakalpojuma cenu, nosakot augstāku iegūstamās peļņas procentu.

” Agro Tops” marta numura vāks.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.