Foto: Shutterstock

Visbīstamākie siltumnīcu kaitēkļi – baltblusiņas. Kā tās uzveikt? 0

Sandra Ruska, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Lai arī baltblusiņas ir siltumnīcu visbīstamākie kaitēkļi, nopietnas invāzijas gadījumā tās var nodarīt postu arī augiem dārzā. Sociālajos tīklos jau var redzēt bildes ar kaitēkļiem, kas apsēduši dekoratīvās kultūras, piemēram, bukšus.

Divas sugas

Cītīgi šos kaitēkļus vajag uzmanīt siltumnīcā, jo tā ir vide, kas ļoti piemērota balt­blusiņu pārziemošanai. Bet mērenās un siltās ziemās var pārziemot arī lauka apstākļos uz augu atliekām. Siltumnīcā sastopamas divas baltblusiņu sugas: siltumnīcu baltblusiņa (Tiraleurodes vaporariorum) un tabakas baltblusiņa (Bemisia tabaci).

CITI ŠOBRĪD LASA

Abas sugas ir gana ēdelīgas un, laikus nepamanītas, var savairoties postošā daudzumā. Sīkie, baltie, lidojošie kukaiņi dēj olas lapu apakšpusēs. Gan pieaugušās baltblusiņas, gan to kāpuri, kas gandrīz nekustīgi barojas lapu apakšpusē, sūcot augu sulu un, izraisot lapu dzeltēšanu un kalšanu.

Kāpuri atgādina sīkus, ovālus izciļņus. Augu sakustinot, pieaugušās baltblusiņas paceļas spārnos.

Taču mazie ēdelīgie kaitēklīši nav vienīgā problēma. Baltblusiņu izdalītie saldie ekskrementi ir ļoti tīkami kvēpsarmes sēnei.

Baltblusiņas barojas ar tomātiem, gurķiem, bakopām, fuksijām, pelargonijām, petūnijām, prīmulām, salvijām un citiem augiem.

Kā ierobežot

Vislabākā aizsardzība ir šo kaitēkļu neievazāšana siltumnīcās, jo ir praktiski neiespējami pilnībā no tiem atbrīvoties. Uz siltumnīcu baltblusiņas tiek atnestas ar invadētiem stādiem – gan dārzeņiem, gan bieži vien arī dekoratīvajiem augiem.

Tāpēc nevajadzētu dārzeņu siltumnīcu izmantot dekoratīvo augu stādu uzglabāšanai pirms stādīšanas. Pērkot stādus, rūpīgi jāapskata lapu apakšpuses un jāmeklē, vai tos nav invadējusi baltblusiņa.

Ja šie kaitēkļi siltumnīcā jau parādījušies, tos var mēģināt ierobežot, izķerot ar putekļ­sūcēju vai lielu skaitu dzelteno līmes vairogu. Kāpuru ierobežošanai visefektīvāk izmantot reģistrētus dzīvos organismus saturošus augu aizsardzības līdzekļus – parazītiskās lapsenes un plēsīgās blaktis.

Šie organismi jālieto atbilstīgi marķējumam. Pēc veģetācijas sezonas beigām siltumnīca rūpīgi jāiztīra, jādezinficē un ziemā jāļauj tai izsalt.

Foto: Shutterstock
SAISTĪTIE RAKSTI