Foto: Shutterstock

Visbiežāk darbavietās mirst vīrieši, iemesls – sirds problēmas. Kas to izraisa? 0

No visiem bez acīmredzamām traumām darbavietās mirušajiem 94,4% nāves cēlonis bijis sirds un asinsvadu slimības, savukārt 86,3% bijuši vīrieši, liecina uzņēmumu SIA “Civitta Latvija”, SIA “Grif” un UAB “Civitta” veiktais pētījums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas
Tajā arī secināts, ka mirušo vidējais vecums ir 59,6 gadi.

Kā klāstīja darba aizsardzības uzņēmuma SIA “Grif” pārstāve Daina Pužule, ņemot vērā Latvijas darbaspēka novecošanās tendenci, mirstība darba vietā no sirds un asinsvadu slimībām varētu nākotnē pieaugt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētījumā iesaistītie eksperti kā nepieciešamību izvirza obligāto veselības pārbaužu kvalitātes celšanu, kas ļautu identificēt konkrētas riska grupas un nepieļautu turpmāku nodarbināšanu darba apstākļos, kas rada risku darbinieka veselībai un dzīvībai. Vienlaikus eksperti uzskata, ka ir būtiski nodrošināt arodveselības un arodslimību ārstiem pieeju nodarbināto slimības vēsturei, ko mūsdienu tehnoloģiju laikā varētu sasaistīt ar e-veselības attīstību.

Foto: Ljupco Smokovski/Shutterstock

Lai uzlabotu nelaimes gadījumu izmeklēšanas kvalitāti, pētnieki rosina precizēt kārtību, kādā tiek izmeklēti letālie nelaimes gadījumi bez acīmredzamām traumām, piemēram, veidot Valsts darba inspekcijas (VDI) specializētu letālo nelaimes gadījumu izmeklēšanas nodaļu un sagatavot detalizētas vadlīnijas par izmeklēšanas gaitā veicamajām darbībām.

Pasaulē veiktie pētījumi liecina, ka galvenie sirds un asinsvadu slimību cēloņi ir neveselīgi dzīvesveida ieradumi un mazkustīgs dzīvesveids.

Savukārt Latvijā veiktais pētījums norāda, ka darbiniekiem bieži ir arī nevērīga attieksme pret savu veselību un viņi nereti ignorē slimību simptomus, kā arī ārstējas paši.

Lai samazinātu nodarbināto risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, liela nozīmē ir darba devēja veiktajām preventīvajām aktivitātēm, piemēram, kvalitatīvi veiktam darba vides riska novērtējumam, īstenotiem darba vides uzlabošanas un nodarbināto veselību veicinošiem pasākumiem, norādīja Pužule.

Pētījuma gaitā tika veikta statistikas datu analīze, pētīta citu valstu pieredze, analizēti letālo nelaimes gadījumu bez acīmredzamām traumām akti, veiktas iedzīvotāju aptaujas, un intervijas ar nozaru ekspertiem, ārstiem un nodarbinātajiem.

Pētījums “Letālo nelaimes gadījumu darbā, kuri nav tieši saistīti ar darba vides faktoriem, cēloņi, sekas un novēršanas iespējas Latvijā” veikts pēc VDI pasūtījuma.

Tas veikts no 2017.gada 1.septembra līdz 2019.gada decembrim un to veica uzņēmumi SIA “Civitta Latvija”, SIA “Grif” un UAB “Civitta”.

Eksperti analizēja letālos nelaimes gadījumus darba vietā, kuru cēlonis saskaņā ar arodslimību ārstu komisijas atzinumu nav darba vides riska faktoru iedarbības rezultāts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.