Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Shutterstock

Visā Latvijā advokāti sniegs bezmaksas konsultācijas par mājokļu, mantošanas un citām tiesībām 0

Lai rosinātu sabiedrības izpratni par savām tiesībām, no 12.marta līdz 16.martam vairāk nekā 100 zvērināti advokāti Advokatūras dienās iedzīvotājiem visā Latvijā sniegs bezmaksas juridiskās konsultācijas, īpašu uzmanību veltot cietušo tiesību skaidrošanai.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Padomu varēs saņemt ne tikai cietušo tiesību, bet arī īres un mājokļa tiesību, apsaimniekošanas, ģimenes, mantojuma tiesību, parādsaistību, darba tiesisko attiecību un citās jomās atbilstoši advokāta specializācijai.

Visvairāk advokātu šajā nedēļā būs Rīgā, kā arī bezmaksas konsultācijas tiks nodrošinātas reģionos, piemēram, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Smiltenē, Jēkabpilī un citviet. Lai palīdzētu atrast advokātu sev tuvākajā vietā, Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas mājaslapā izveidota konsultāciju meklēšanas funkcija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda Zvērināto advokātu padomē, nepārzinot tiesību aizsardzības un atbalsta iespējas, kā arī priekšnoteikumus tam, lai persona tiktu atzīta par cietušo, var tikt kavēta palīdzības saņemšana, kad tā nekavējoties ir nepieciešama.

“Latvijas likumdevējs ir paredzējis noziedzīgā nodarījumā cietušajam iespēju pretendēt valsts atbalstam brīdī, kad ir noteikts cietušā statuss. Tomēr pieredze rāda, ka nereti pati persona neapzinās, ka varētu tikt atzīta par cietušo ne vien fizisku pāridarījumu un nopietnu noziegumu rezultātā, bet arī citās dzīves situācijās – vardarbība internetā, satiksmes negadījumi, mantiski zaudējumi, pazemošana, autortiesību pārkāpumi – visos šajos gadījumos otrā pusē ir kāds cietušais,” norāda Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs un zvērināts advokāts Jānis Rozenbergs.

Cietušo atbalstam gan pirms procesuālā statusa piešķiršanas, gan pēc tā pastāv dažādi palīdzības mehānismi, tomēr, pat iegūstot cietušā procesuālo statusu, bieži vien netiek izmantotas iespējas papildus pieprasīt kaitējuma kompensāciju saskaņā ar Kriminālprocesa un Civilprocesa likumu.

“Pēc Juridiskā palīdzības administrācijas veiktās aptaujas datiem* pērn vien 38% no noziedzīgos nodarījumos cietušajiem pieprasījuši kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā, civilprocesā un līdzīgā apmērā (39%) saņēmuši medicīnisko, psiholoģisko vai cita veida palīdzību,” stāsta Juridiskās palīdzības administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja Iveta Laicāne.

Savukārt no bezmaksas informatīvā atbalsta tālruņa 116006 “Palīdzības dienests noziegumu upuriem” sniegto konsultāciju virzieniem iezīmējas nepietiekama sabiedrības izpratne par situācijām, kurās var vērsties pēc cietušo atbalsta pakalpojumiem.

Aizvadītā gada sniegto konsultāciju statistika rāda, ka lielākoties iedzīvotāji pēc palīdzības vēršas vardarbības gadījumos (74% no sniegto konsultāciju apjoma), tikmēr konsultācijas citās situācijās sniegtas salīdzinoši maz – par huligānismu 7%, ceļu satiksmes negadījumiem 3%, krāpšanu 2%, zādzībām 1%.

Reklāma
Reklāma

“Šis būs devītais Advokatūras dienu gads, un nemainīgi to mērķis ir ar bezmaksas konsultāciju palīdzību iedrošināt cilvēkus spert pirmo soli tiem sasāpējušu jautājumu risināšanā. Pievēršoties cietušo tiesībām, vēlamies uzsvērt, ka katram ir būtiski zināt savas galvenās tiesības kā cietušajam, lai nonākot attiecīgā situācijā, spētu tās izmantot,” norāda Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētāja vietniece un zvērināta advokāte Guna Kaminska.

Mājaslapā www.advokatura.lv iedzīvotāji aicināti ielūkoties atkārtoti, ņemot vērā, ka arī advokāti konsultāciju sniegšanai vēl turpina pieteikties un aktuālais advokātu saraksts tiek pastāvīgi atjaunots.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.