VISA karšu īpašnieki par pirkumiem Latvijā tagad var norēķināties arī ar viedtālruni 1
Turpinot attīstīt norēķinus ar valkājamām tehnoloģijām, banka “Citadele” ir paplašinājusi iespēju tirdzniecības vietās norēķināties ar viedtālruni. Tagad maksāt ar viedtālruni var ne tikai “Citadeles” Mastercard un Maestro karšu īpašnieki, bet arī VISA karšu īpašnieki, kuriem ir Android operētājsistēmas viedtālrunis (Samsung, HTC, Huawei u.tml), portālu “La.lv” informēja bankas “Citadele” padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Ieva Prauliņa.
Kopš 2017. gada rudens “Citadele” jau bija ieviesusi iespēju klientiem tirdzniecības vietās maksāt ar Android viedtālruni, piesaistot Mastercard un Maestro maksājumu kartes. Tagad šis pakalpojums ir paplašināts, un norēķinus ar viedtālruni var izbaudīt arī VISA karšu lietotāji.
Tāpat kopš 2017. gada “Citadele” nodrošina arī maksājumus ar tādām valkājamām tehnoloģijām, kā aproce un uzlīme. Arī iPhone lietotāji var maksāt ar viedtālruni, piestiprinot tam uzlīmi.
“Pētījumi liecina, ka šobrīd ap divām trešdaļām Latvijas iedzīvotāju lieto viedtālruni. Tas ieņem arvien lielāku lomu ikdienas dzīvē, apvienojot saziņas, fotoaparāta, uzziņu vietnes, internetbankas un arī maksāšanas funkcijas. Latvijas iedzīvotāji ir gatavi arvien vairāk ikdienā izmantot inovatīvus maksāšanas līdzekļus. 41% Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka ir gatavi jau tuvākajā nākotnē maksāt ar telefonu vai citu valkājamo tehnoloģiju. Un mūsu uzdevums ir sniegt iedzīvotājiem šādas plašākas iespējas,” saka bankas “Citadele” valdes loceklis un privātpersonu klientu apkalpošanas direktors Vladislavs Mironovs.
“No savas pieredzes redzam, ka tie klienti, kas ir pamēģinājuši par pirkumiem maksāt ar viedtālruni, to dara arvien biežāk. Maksājumu skaits ar viedtālruni vidēji mēnesī 2018. gadā bija pat par 52% lielāks nekā 2017. gadā, kad šādu iespēju ieviesām. Šī gada pirmajā ceturksnī vidējais maksājumu skaits mēnesī ir paaugstinājies par 26%, salīdzinot ar 2018. gada rādītājiem. Palielinās arī ar viedtālruni veikto pirkumu summa – ja 2018. gadā tā bija par 43% lielāka nekā 2017. gadā vidēji mēnesī, tad šogad tā ir palielinājusies par 14%, salīdzinot ar 2018. gada vidējo mēneša pirkumu summu,” saka Mironovs.
Ar viedtālruni, aproci vai uzlīmi cilvēki lielākoties iegādājas nelielus, ātrus pirkumus mazumtirdzniecības veikalos, degvielas uzpildes stacijās un aptiekās. Valkājamās tehnoloģijas cilvēki visbiežāk izmanto, dodoties pastaigās un sportiskās aktivitātēs, kad naudas maku nav ērti ņemt līdzi vai tas aizmirsies.
“Kopš 2017. gada mēs mērķtiecīgi esam tirdzniecības vietās uzstādījuši jaunus karšu pieņemšanas termināļus, kuriem ir bezkontakta funkcija. Tas ir svarīgi, lai cilvēki varētu norēķināties ar bezkontakta kartēm, viedtālruni, aproci un uzlīmi. Šobrīd jau 95% no Citadeles karšu pieņemšanas termināļiem ir ar bezkontakta funkciju, kas ir krietni virs vidējā rādītāja valstī,” saka Mironovs.
“Mēs vēlamies paplašināt iespējas Latvijas un visas Baltijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem. Tādēļ jau vairākus gadus mērķtiecīgi ieviešam dažādas inovatīvas tehnoloģijas banku pakalpojumu jomā – sākot ar intuitīvu mobilo lietotni ar inovatīvām funkcijām, iespēju mobilajā lietotnē atvērt kontu ar selfiju bez nepieciešamības apmeklēt bankas filiāli, apstiprināt maksājumus ar sejas un pirksta nospieduma atpazīšanu un beidzot ar iespēju maksāt ar aproci, uzlīmi un viedtālruni. Mēs turpinām ieviest inovācijas mūsu produktos un pakalpojumos, lai padarītu mūsu esošo un topošo klientu ikdienu pēc iespējas ērtāku,” saka bankas Citadele valdes loceklis un tehnoloģiju attīstības direktors Slavomirs Mizaks.
Maksāt ar viedtālruni ir vienkārši: lejuplādē Citadeles mobilo lietotni; aktivizē viedtālruņa Iestatījumos NFC funkciju; “Citadeles” mobilās lietotnes Iestatījumos aktivizē “Pirkumi ar telefonu” funkciju (šeit vari arī izvēlēties summu, līdz kurai vēlies veikt pirkumus bez PIN koda ievades).
Lai maksātu ar viedtālruni, tas līdzīgi kā bezkontakta karte jāpietuvina terminālim – pirkuma apmaksa notiks brīdī, kad ekrānā parādīsies maksājuma apstiprinājums. Norēķināties ar viedtālruni var visās vietās, kur uzstādīti bezkontakta maksājumu termināļi.
Mobilajos maksājumos ievēroti visi starptautisko karšu sistēmu drošības standarti, un arī mobilajai lietotnei izstrādāta augstākā līmeņa aizsardzība. “Papildus drošībai pats lietotājs var noteikt summu, līdz kurai atļauts veikt maksājumu bez PIN koda ievadīšanas, taču par pirkumiem, kas lielāki par 50 eiro, PIN koda ievadīšana ir obligāta. Tāpat vajadzības gadījumā ir iespējams attālināti atslēgt mobilo maksājumu funkciju,” stāsta Slavomirs Mizaks.
Aicinām arī iedzīvotājus parūpēties par sava viedtālruņu drošību – uzstādīt ekrāna aizsardzību (bloķēts ar figūru, PIN, pirkstu nospiedumu vai paroli), kā arī regulāri iestatot mobilo lietotņu un operētājsistēmas atjauninājumus.
Ir prognozēts, ka jau 2020. gadā 38% no karšu maksājumiem Eiropā tiks veikti digitāli, piemēram, ar viedtālruņiem vai citām ierīcēm.
“Citadeles” mobilo norēķinu risinājums ir “Citadeles” oriģinālpakalpojums, ko uzņēmuma inovāciju programmas ietvaros kopīgi ir izstrādājuši “Citadeles” darbinieki no trīs komandām: karšu un mobilo maksājumu, e-biznesa un IT daļas sadarbībā ar IT uzņēmumu “D8 Corporation”.
Mastercard un Finanšu nozares asociācijas Latvijas iedzīvotāju pētījums veikts sadarbībā ar SKDS 2018. gada rudenī, aptaujājot 1005 respondentus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.