Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Čīka

Visā ES sāk darboties tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēma, nav skaidrības par sadārdzinājumu 0

No šodienas visā Eiropas Savienībā (ES) sāk darboties tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe iepriekš sacīja, ka sistēmas ieviešanai nevajadzētu radīt būtisku sadārdzinājumu cigaretēm un tinamajai tabakai.

“Protams, ka ražotājiem un tirgotājiem tās būs papildus izmaksas, bet tā ir ražotāju biznesa izvēle, kā šīs izmaksas tiks atspoguļota cenā,” sacīja Šmite-Roķe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sistēmas mērķis ir izsekot legālo tabakas izstrādājumu ceļam, tāpēc katra paciņa, bloks, kaste un palete tiks marķēta ar unikālu identifikatoru.

Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) ģenerēs un izsniegs katru kodu. Patlaban visi legālie tirgus dalībnieki jau ir saņēmuši savus kodus.

“Sistēma tiek ieviesta, lai cīnītos ar nelikumīgu tabakas izstrādājumu apriti, samazinātu nelegālu un nekvalitatīvu tabakas izstrādājumu pieejamību patērētājam, tāpat tiks aizsargāti legālā tirgus dalībnieki,” skaidroja Šmite-Roķe.

Viņa norādīja, ka Ministru kabineta noteikumi nosaka maksu 0,502 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa par 1000 unikālajiem identifikatoriem. “Cena nav tik liela, lai būtiski sadārdzinātu katru konkrēto cigarešu paciņu,” sacīja Šmite-Roķe.

Viņa piebilda, ka sistēma tiek ieviesta, netērējot nekādus papildus budžeta līdzekļus un par sistēmas uzturēšanu maksā importētāji un ražotāji.

Šmite-Roķe norādīja, ka Latvijas uzņēmējiem nav nekas pašiem jādara, katram licencētajam uzņēmējam kodi jau ir piešķirti un atrodami LVRTC mājaslapā.

“Licencētam mazumtirgotājam nav jādara nekas, tikai tad, ja preci vēlas pārvirzīt uz citu savu struktūrvienību, būs jāreģistrē preču pārvietošana. Vairumtirgotājiem būs jāzina sadarbības partneru kodi, lai reģistrētu pārvietojumus. Importētājiem un ražotājiem jāslēdz sadarbības līgums ar LVRTC un jāsaņem pieslēguma rekvizīti par integrācijas metodēm. Par katru unikālo identifikatoru būs jāmaksā konkrēta maksa,” skaidroja Šmite-Roķe.

Cigaretes un tinamā tabaka, kas ražoti vai importēti ES pirms 2019.gada 20.maija un uz tiem nav unikālais identifikators, var palikt apritē līdz 2020.gada 20.maijam. Tas gan neattiecas uz tām precēm, kuras tiek ievestas pēc 20.maija.

Tabakas izstrādājumu izsekojamības sistēma ir ES vienota tabakas izstrādājumu ražošanas un izplatīšanas uzraudzības sistēma, kas nodrošina iespēju izsekot katram tabakas izstrādājuma dzīves cikla posmam – no rūpnīcas līdz mazumtirdzniecības punktam.

Jau ziņots, ka Eiropas Komisijas direktīva paredz tabakas izstrādājumu izsekojamības nosacījumus un drošības elementus. Direktīvas prasības nacionālajos tiesību aktos bija jāpārņem līdz 2016.gada 20.maijam, un noteiktās prasības attiecībā uz cigaretēm un tinamo tabaku piemērojamas no 2019.gada 20.maija, bet pārējiem tabakas izstrādājumiem – no 2024.gada 20.maija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.