4 lietas, kas patiešām patiks tavai imunitātei 0
Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Imunitātes stiprināšanai neatkarīgi no gadalaika būtiski ir sabalansēts uzturs, pilnvērtīgs miegs un kustības svaigā gaisā. Tomēr vīrusu slimības, kas raksturīgas drēgnajā gadalaikā, vairāk stresa un ilgāka uzturēšanās iekštelpās pazemina mūsu organisma dabīgās aizsargspējas. To, kā sev palīdzēt, iesaka ģimenes ārste Zane Zitmane.
Kas patiks imunitātei
1. Imunitātes stiprināšanai svarīgs ir C vitamīns, tāpēc vēlams ēst daudz svaigu augļu. Īpaši daudz C vitamīna ir kivi, citrusaugļos, dzērvenēs, smiltsērkšķa augļos. Ieteicami arī dārzeņi, piemēram, paprika, kāposti. Uzturam jābūt sabalansētam un veselīgam.
2. Rudenī, ejot ārā, jāģērbjas tā, lai nesaltu, bet arī nepārkarstu – tā trenējot organisma termoregulāciju. Katru dienu svaigā gaisā vajadzētu pavadīt vismaz vienu stundu.
3. Ja rudenī sāk rūdīties, organisms pie aukstuma jāpieradina pamazām, piemēram, ik nedēļu dodoties peldēties, jo ūdens temperatūra ezerā, upē vai jūrā pazeminās pakāpeniski. Tāpat jārīkojas, ejot aukstā dušā, – ūdens temperatūra katru reizi mazliet jāpazemina. Jāļauj ķermenim pierast, pielāgoties un norūdīties. Rūdīšanās eksperti ļoti atzinīgi vērtē kontrastdušas, jo tās ir organismam vieglāk panesamas.
Senioriem, kam bieži vien ir hroniskas slimības, imunitātes stiprināšana jo īpaši svarīga. Viņiem rūdīšanās jāveic uzmanīgi. Turklāt par saviem nodomiem vispirms jāpakonsultējas ar ģimenes ārstu. Ieteicams arī izvairīties no vietām, kur ir liela iespēja inficēties ar dažādiem vīrusiem: sabiedriskais transports, publiskas vietas, ko apmeklē daudz cilvēku. Jāatceras arī par atbilstīgas D vitamīna devas lietošanu un sevis pasargāšanu, vakcinējoties pret gripu.
4. Arī psihoemocionālais stāvoklis ietekmē mūsu imunitāti, tāpēc jācenšas uzturēt pozitīvu noskaņojumu un novērst stresa avotus. Ja tas nav iespējams, vēlams vērsties pie psihologa vai psihoterapeita, konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu, kurš var ieteikt kādus piemērotus nomierinošus medikamentus. Ļoti svarīgi regulāri atvēlēt laiku atpūtai, labāk svaigā gaisā. Tikpat svarīgs stresa mazināšanai ir arī pilnvērtīgs miegs.
Kā ir patiesībā?
Pastāv dažādi mīti par imunitāti, piemēram:
• imūnsistēma ir nemainīga – šis mīts nav patiess, jo imunitāte dzīves laikā mainās, tā atkarīga no dažādiem faktoriem;
• vakcīnas vājina imunitāti – šis mīts nav patiess, jo patiesībā vakcinācija stiprina imūnsistēmu, izstrādājot organismā antivielas pret konkrēto vīrusu un, kad organisms sastop šo vīrusu, tas nav tik bīstams;
• jo vairāk uztura bagātinātāju un vitamīnu lieto, jo stiprāka imunitāte – šis mīts nav patiess, jo pārmērīga uztura bagātinātāju lietošana var nodarīt vairāk ļaunuma nekā labuma. Uztura bagātinātāji jālieto, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, un nav vēlams tos lietot bez konkrētas vajadzības.
Atbild speciālists
“Benu” aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa iesaka: “Rudens ir arī vietējo dārzeņu un augļu ražas laiks. Tie palīdzēs nodrošināt organismu ar vajadzīgajiem vitamīniem, mikroelementiem, šķiedrvielām. Ja jūtat, ka zaudējat ikdienas enerģiju, ieteicams papildus uzņemt D un C vitamīnu, arī zivju eļļu. Imunitāti stiprināt palīdzēs cinks un selēns. Ja izvēlaties lietot uztura bagātinātājus, konsultējieties ar ārstu vai vaicājiet farmaceitam, kas būtu jums ieteicamākais.
Neaizmirstiet par tādiem tradicionāliem imunitātes stiprinātājiem kā ķiploks, medus, ingvers, augļi un ogas ar augstu C vitamīna saturu.”