Franks Gordons.
Franks Gordons.
Foto: Timurs Subhankulovs

Franks Gordons: Vīruss spiež “sastiķēt” valdību 1

Pēc 17 politiskās krīzes mēnešiem, pēc trijām neizšķirtām vēlēšanām sasodītais koronavīruss piespiedis Benjaminu (Bibi) Netanjahu un Benniju Gancu vienoties un “sastiķēt” ārkārtas valdību uz trijiem gadiem. 20. aprīlī, kad par šo vienošanos tika paziņots, saslimušo bija 13 733, izveseļojušies – 4049, miruši – 177 cilvēki.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Attīstīto valstu starpā Izraēla visumā sekmīgi darbojas karā ar pandēmiju. Tika mobilizēts ne tikai viss veselības aizsardzības sektors, bet arī armija, kas palīdz testu vākšanā un ierobežojumu nodrošināšanā, un pat daudzinātais Izraēlas izlūkdienests “Mossad”, kura vadītājam Josi Koenam izdevās ar “gaisa tiltu” sagādāt elpinātājus, testa komplektus un citu aprīkojumu , kas iepirkti no Ķīnas un kādā arābu emirātā.

Cīņu ar vīrusu apgrūtināja ultraortodoksi. Šis pasaules medijos pieņemtais nosaukums īsti neizteic būtību: runa ir par – latviski tas trāpīgi skan – dievbijīgajiem, jo ivritā tos sauc par “haredim” – tie, kas bīstas Dieva, “trīc” Viņa priekšā (“haredim” – trīcošie). Viņi neparko negribēja atteikties no drūzmēšanās sinagogās un reliģiskajos semināros, pildot svētrakstos minētos 613 baušļus. Nav brīnums, ka saslimušo skaits vislielākais bija pilsētās un kvartālos, kur šī iedzīvotāju kategorija mīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut gan pamazām tiek mīkstināti daži ierobežojumi, divu metru atstarpe starp cilvēkiem paliek spēkā, un savrup mītošiem senioriem vēl ilgi būs jāpaliek “ieslēgtiem” savos dzīvokļos. Par viņiem, jāsaka, priekšzīmīgi gādā valsts (darba un labklājības ministrija, pašvaldību centrs) – viņiem bez maksas piegādā garšīgus “pusdienas komplektus”, kas tikai jāuzsilda.

Valdība bija tapusi ar lielām mokām. Premjeram Benjaminam Netanjahu nācās samierināties ar to, ka viņa “pretspēks” – apvienības “Zili baltais” vadītājs Benijs Gancs – no paredzētajām 32 ministrijām (Izraēlā nebijis skaits) saņems 16, tātad pusi. Pārējās kritīs Netanjahu partijai “Likud”.

Jau otro reizi Izraēlas vēsturē notiks rotācija: pēc 18 mēnešiem, t. i., pusotra gada par premjerministru kļūs Gancs. Pašreiz viņš būs aizsardzības ministrs, un viņa līdzgaitnieks Gabi Aškenazi – ārlietu ministrs. 20. aprīļa vienošanās – sabiedrībai pieņemams atrisinājums – tika panākts, jo abām pusēm bija jāsamierinās ar sāpīgiem kompromisiem. Nācijas glābšanai pandēmijas krīzes apstākļos tas bija nepieciešams.

Beigās atzīmēsim, ka Izraēla tomēr ir tiesiska valsts: Augstākā tiesa vēl arvien ir spējīga apšaubīt Netanjahu tiesības palikt premjerministra amatā apstākļos, kad viņam jāstājas tiesas priekšā kā apsūdzētam korupcijā.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.