Gunārs Nāgels: Covid-19 skaidri parādīja trīs lietas par mums un mūsu sabiedrību 18
Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Mēs mēdzam lepoties ar to, ka cilvēce ir pārvarējusi dabu – esam iekārtojuši pilsētas un izveidojuši lauksaimniecību; esam nosprostojuši upes, lai izveidotu hidroelektriskās spēkstacijas, lai nodrošinātu plašu teritoriju apūdeņošanu sausās zemēs.
Bet tad sāk parādīties brīdinājuma zīmes, ka nedrīkstam pakļauties šādam lepnumam, ko sengrieķi nosauca par “hubris”, un šo vārdu arī lieto angļu valodā.
Pirmais: maza dzīva būtne – vīruss –, ko pat ar lupu nevar saskatīt, var vairoties, izplatīties pa visu pasauli un izraisīt lielas ciešanas un nāvi.
Otrais: mūsu sabiedrība ir tik gudra, ka spēj neticami īsā laikā attīstīt efektīvu pretlīdzekli vīrusam.
Trešais: mūsu sabiedrība ir tik stulba, ka pati liek sev lielus šķēršļus, lai glābtos no vīrusa. Meli un maldi ir kļuvuši par normu, to nekritiska tālāk izplatīšana ir ikdienas lieta.
Covid-19 pārvarēsim par spīti dažādiem šķēršļiem, bet klimata maiņa ir daudz nopietnāks drauds. Tur arī ir redzamas trīs analoģiskas lietas.
Pirmais: mūsu tagad pasaulē ir tik daudz, ka ar savu individuālo un sabiedrisko rīcību varam ietekmēt pasaules klimatu.
Otrais: mūsu sabiedrība ir tik gudra, ka varam analizēt notikušo, atrast kopsakarības un prognozēt, pie kā tas novedīs, ja radikāli nemaināmies. Pie reizes esam tik gudri, ka varam attīstīt veidus, kā pārvarēt problēmas un samazināt mūsu negatīvo ietekmi uz klimatu.
Trešais: mūsu sabiedrība ir tik stulba, ka pati liek šķēršļus, lai glābtos no klimata katastrofas. Atjaunojamās enerģijas ražošana vēl nav perfekta, tāpēc to vispār labāk atmest, neattīstīt un turēties, piemēram, pie oglēm.
Arī nezināšana – piemēram, par jaunām iespējām pārstrādāt nolietotos vēja “propellerus” par milzīgām elektrībās krātuvēm – akumulatoriem, kas Austrālijā pat bez valsts subsīdijas ir ekonomiski izdevīgāk nekā būvēt jaunu gāzes spēkstaciju elektrības ražošanai “pīķa” stundās.
Klimata zinātnieki pareģo, ka pasaules sasilšanas dēļ biežāk būs ekstremāli laika apstākļi.
To redzam ar temperatūrām Eiropā un Ziemeļamerikā; ar plūdiem Vācijā un Beļģijā. Katrs pats par sevi nepierāda klimata maiņu, bet kopīgu ainu gan.
Daba ir nepielūdzama, nekādas fantāzijas mūs neizglābs.