Vīrusiem nāvīgi dabas līdzekļi. Dabiskās kosmētikas gatavošanas speciāliste pastāsta, kā tādus pagatavot 11
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pēc svētkiem māju nākas tīrīt vairāk nekā pirms svētkiem. Zvērīgi ķīmiskajiem mājas tīrīšanas līdzekļiem veikalu plauktos labāk iet ar līkumu un izmantot kaut ko pašam un apkārtējai videi nekaitīgu.
Ar tiem var līdz spīdumam notīrīt gan katlus un pannas, gan virsmas virtuvē, flīzes, tualetes podu, vannu. Rīkojas vienkārši – ar izvēlēto līdzekli ierīvē tīrāmo vietu un noskalo.
Tīrīšanas tabletes
Taču visiedarbīgākās mājas tīrīšanai būs speciālas tabletes, kurās visi šie labumi sajaukti kopā. Tādas savās mājās lieto un citiem iesaka dabiskās kosmētikas gatavošanas speciāliste Sarmīte Kauliņa.
Izejvielas tablešu gatavošanai:
1 glāze sodas
1/2 glāzes citronskābes
0,3 tējkarotes ūdeņraža (3%)
1 tējkarote etiķa
20 pilieni ēteriskās eļļas (speciāliste iesaka citronzāles, piparmētras, eikalipta vai tējas koka eļļu). Eļļu nepievieno, ja paredzēts tīrīt virtuves katlus, puķu podus, virtuves izlietni vai darba virsmu.
Gatavošanas secība
Bļodā ieber visas sausās sastāvdaļas. Atsevišķā trauciņā sajauc etiķi un ūdeņradi. Šķidrumu ar šļirci vai pipeti pa pilienam pievieno sausajām izejvielām, visu laiku cītīgi maisot masu. Daļu var izlietot uzreiz, daļu – iepildīt silikona veidnītēs vai plastmasas trauciņos.
Kad tās sacietējušas, izņem no veidnītēm un ieliek traukā, glabā sausā vietā.
Gatavojot un lietojot tabletes, noteikti uzvelk cimdus, lai pasargātu rokas (soda ir spēcīgs sārms, kas sausina ādu). Apstrādājamo virsmu samitrina un ierīvē ar tableti. Būs dzirdama jauka šņākoņa, kuru radīs pamodinātās skābes un sodas savienošanās. Pēc tam vielu noskalo ar ūdeni.
Gaisa atsvaidzinātāji
Lai attīrītu gaisu no dažādiem vīrusiem, baciļiem, putekļiem, kuri milzu daudzumā apkārt plivinās tieši apkures sezonā, der izmantot gaisa tīrītāju – atsvaidzinātāju. To gatavot pavisam vienkārši – atrod tukšu pudeli, kurai galā ir izsmidzinošs uzgalis.
Pudelē ielej siltu ūdeni un iepilina tīkamu ēterisko eļļu (uz 100 ml apmēram 20–30 pilienus izvēlētā aroma). Eļļa ūdenī nešķīst, taču, šādi izsmidzinot, tā smalki sašķeļas. Speciāliste iesaka lietot priežu, kadiķu ēteriskās eļļas, jo tām piemīt izteikta antibakteriāla iedarbība.
Mājas tīrīšanas secība, kādu izmanto Sarmīte, – pudeli sakrata un izsmidzina gaisā aromātisko ūdeni (putekļi nosēdīsies), tad izmazgā grīdu (arī spainī ar 5 l ūdens pievieno dažus pilienus tīkamas ēteriskās eļļas), noslauka putekļus (pulētajām virsmām lieto speciālos cimdiņus). Kad tas padarīts, atver logus un telpā uz īsu brīdi rada caurvēju. Tad logus aizver un aizdedz aromātisko lampu, kurā iztvaicē dažus pilienus izvēlētās eļļas.
Tas sevišķi noderīgi, ja telpā ir siltās grīdas (putekļi ceļas gaisā un kairina elpceļus). Šāda gaisa attīrīšana palīdz arī tiem, kam ir alerģija pret putekļiem vai alergēns ir dzīvnieku spalvas. Ūdeni nesmidzina uz pulētām virsmām vai elektroietaisēm, taču telpaugi neiebildīs.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.