Vīrusi rotē… Ko darīt profilaktiski? 0
Šajā laikā akūtas augšējo elpceļu saslimšanas, ar ko ir vislielākais risks saslimt, galvenokārt izraisa respiratorie vīrusi.
Rinovīrusu, koronavīrusu, enterovīrusu, paragripas un citu vīrusu izraisītas saslimšanas izpausmes bieži vien ir ļoti līdzīgas, tādēļ, lai neiedzīvotos komplikācijās, vienmēr vēlams konsultēties ar ģimenes ārstu. Saaukstēšanās ir lipīga, un slims cilvēks var inficēt apkārtējos.
Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova atgādina, ka no gripas un citām augšējo elpceļu infekcijām pasargā ne vien imunitātes stiprināšana, bet arī… ģērbšanās atbilstoši laika apstākļiem – siltas virsdrēbes un apavi, kuros kājas nepaliek slapjas.
Pēc iespējas biežāk jāmazgā rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem. Ja ūdens nav pieejams, var izmantot arī speciālus antibakteriālus gelus un salvetes. Ar netīrām rokām nedrīkst pieskarieties acīm, degunam un mutei.
Telpas regulāri ir jāvēdina pat tad, ja žēl izlaist siltumu. Gaisa apmaiņa telpās veselībai nāk tikai par labu. Vienīgi jāuzmanās, lai nerastos caurvējš. Ja iespējams, gaiss telpās ir jāmitrina.
Rudenī un ziemā pēc iespējas vairāk uzturā lietojams šķidrums: zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas. Tas attiecas arī uz skābpiena produktiem (kefīru, paniņām, biezpienu), jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu. Organisma cīņā ar vīrusiem palīdz ķiploki, dzērvenes, brūklenes, citrusaugļi, medus, ingvers.
Sabalansēts darba un atpūtas laiks arī palīdz izvairīties no saslimšanas. Ja nepieļauj arī fizisko un emocionālo pārslodzi, ievēro pilnvērtīgu miega režīmu, uztur sevi labā fiziskā formā un ik dienu dodas pastaigās svaigā gaisā, ir visai lielas izredzes mundrumu saglabāt arī tad, kad citi jau liekas slimības gultā.
Katram, kurš ir saslimis, ir jāapzinās kolēģu inficēšanas risks un jāpaliek mājās, līdz pilnīgi izveseļojies.