Foto – Shutterstock

Vīrusi ar komplikācijām: kad situācija bīstamāka? 0

Gripas slimnieku skaits Latvijā palielinājies. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka aizvadītajā nedēļā slimnīcās nogādāti 163 saslimušie, bet vēl septiņi tur nokļuvuši ar gripas izraisītu pneimoniju jeb plaušu karsoni. Kopš sezonas sākuma to slimnīcā ārstējuši jau 42 pacienti, bet pāri par desmit miruši no gripas izraisītajām komplikācijām.

Reklāma
Reklāma

Zaļā gaisma pneimokokiem

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Uzskatīt gripu tikai par augšējo elpceļu slimību nav īsti pareizi, jo slimība galvenokārt bojā sīkos asinsvadus. Tā kā tie atrodas pilnīgi visos orgānos, par vīrusu mērķi visbiežāk kļūst tie orgāni, kurus jau skārušas hroniskas slimības. “Gripa saasina citu slimību norisi, tādēļ dažkārt cilvēki, kas ilgus gadus sadzīvojuši ar cukura diabētu, hronisku sirds asinsvadu vai plaušu slimību, aiziet bojā tieši gripas sezonas laikā. Bīstama ir nevis pati gripa, bet tās izraisītās komplikācijas,” uzsver infektoloģe profesore Ludmila Vīksna. Visbīstamākā situācija veidojas tad, kad vīrusu infekcijai pievienojas bakteriālā, piemēram, pneimokoku infekcija.

Ar pneimokoku infekciju slimo cilvēki dažādā vecumā, kaut gan biežāk saslimst mazi bērni, gados vecāki cilvēki vai tie, kam novājināta imūnsistēma, piemēram, ļaundabīgu slimību dēļ. Baktērijas organismā iekļūst caur elpceļiem. Zināms, ka aptuveni 20 – 30% pieaugušo un 50% bērnu pneimokoki ir aizdegunes mikrofloras sastāvdaļa. Kamēr to nēsātājs ir vesels, baktērijas nekādas problēmas nerada, bet vīrusu novājinātā organismā tās var strauji savairoties un kļūt bīstamas. Par to, ka gripai pievienojusies bakteriāla pneimonija, liecina atkārtota temperatūras paaugstināšanās pēc dažām slimošanas dienām, dzeltenas vai zaļganas krēpas klepojot, sāpes plaušās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viena no biežākām gripas komplikācijām pēc pneimonijas ir bakteriāls deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisums. Piemēram, neārstēts vidusauss iekaisums var veicināt pastāvīgu dzirdes traucējumu attīstību. Tādēļ, lai gripu pārslimotu viegli un bez komplikācijām, svarīgi palikt mājās un to izārstēt,” iesaka P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga.

Pneimokoki var izraisīt arī smagākas slimības, piemēram, meningītu, sepsi, retos gadījumos – sirds bojājumus (endokardītu, perikardītu). Kardiologi norāda, ka gadījumos, ja 7 – 14 dienu laikā pēc pārslimotas gripas vai kādas citas augšējo elpceļu infekcijas parādās sāpes sirds apvidū, paātrināta sirdsdarbība, aizdusa un vājums, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta vai kardiologa, lai pārliecinātos, vai nav radušās izmaiņas sirds muskulī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.