Foto – Karīna Miezāja

Vīrusa infekcija vēderā 1

Slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā – šo nepatīkamo simptomu iemesls var būt vīrusi. Tā saucamo vēdergripu mēdz izraisīt divi no tiem – Norvolkas un rotavīruss.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Rīgas Austrumu slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra direktora vietniece medicīnas jautājumos Velga Ķūse skaidro, ka inficēšanās visbiežāk notiek ar inficētiem priekšmetiem vai nemazgātām rokām, vīrusu vienkārši “apēdot”, taču rotavīruss reizēm mēdz ceļot apkārt arī gaisa pilienu veidā.

Kādēļ mēdz būt tā, ka ģimenē visi slimo, kamēr vienam nekas nekaiš? “Tas, kurš inficēsies, kurš ne, atkarīgs no vīrusu daudzuma, kas iekļūst organismā, un personiskās higiēnisko normu ievērošanas,” norāda infektoloģe. Tas nozīmē, ka cilvēks, kuram bieža roku mazgāšana kļuvusi par ieradumu, pasargā sevi no inficēšanās. Vīrusu sezonā liela priekšrocība ir arī stipra imūnā sistēma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ģimenes ārsts Andris Lasmanis uzsver, ka akūtas zarnu infekcijas slimības noteikti vajag pārslimot mājās, lai vīrusi neizplatītos skolā vai darba vietā.

Nevajag arī censties par katru cenu apturēt caureju vai vemšanu, dzerot rīsu novārījumu vai lietojot aktīvo ogli, bet ļaut slimībai ritēt savu gaitu. “Pirmkārt, pirmo diennakti neko neēst, jo ikvienam slimam orgānam, arī kuņģa un zarnu traktam, vispirms nepieciešams miers,” viņš pamāca.

Slimībai sākoties, vajag uzņemt daudz šķidruma – apmēram divreiz vairāk, nekā ikdienā ierasts, lai kompensētu to, ko organisms zaudē ar vemšanu un šķidro vēdera izeju. Jāatceras, ka organisms atbrīvojas ne tikai no kuņģa satura, bet arī no sāļiem, minerālvielām un ūdens. Ja diennakts laikā simptomus mazināt neizdodas, krītas asinsspiediens, jūtams izteikts nespēks vai parādās reiboņi, jādodas uz slimnīcu, kur zaudēto šķidruma daudzumu atjauno, pilinot vēnā fizioloģisko šķīdumu.

 

Pirmā palīdzība

Iesaka ģimenes ārsts Andris Lasmanis:

* Aptiekās var iegādāties pulveri, no kura var pagatavot sāļu šķīdumu, kas jālieto akūtas zarnu infekcijas gadījumā. Vienu pulveri izšķīdina litrā remdena ūdens un izlieto dienas laikā. Jāatceras, ka, cīnoties ar caureju un vemšanu, nedrīkst uzreiz izdzert lielu daudzumu šķidruma. Tas jālieto pamazām – ik pēc 10 – 15 minūtēm dažus malkus vai karotes.

* Ja šāda pulvera nav pie rokas, ģimenes ārsts iesaka to pagatavot pašam. Uz litru vārīta ūdens ņem tējkaroti vārāmā sāls un 5 – 8 tējkarotes cukura (enerģijai). Garšu var uzlabot, pievienojot dzērienam 2 – 3 apelsīnu vai greipfrūta sulu.

Reklāma
Reklāma

* Pulveru caurejas mazināšanai un kapsulu ar pienskābajām baktērijām, kas regulē zarnu mikrofloras fizioloģisko līdzsvaru, lietošanu var sākt otrajā līdz trešajā slimības dienā, kad simptomi jau nedaudz pierimuši.

* Lai pilnībā atgūtu veselību, 7 līdz 10 dienas jālieto arī citi preparāti zarnu dabiskās mikrofloras atjaunošanai.

 

Fakti

Imunitātes stiprināšanai ik dienu vēlams 30 – 60 minūtes pastaigāties svaigā gaisā, norūdīties, miegam atvēlēt vismaz astoņas stundas, lietot augļus un dārzeņus, kas satur C vitamīnu, pret vīrusiem ēst ķiplokus un sīpolus.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.