Tvaika nosūcējiem pie ventilācijas sistēmām dzīvokļos jāpazūd! 2
Gāzes plīts kombinācija ar tvaika nosūcēju pie ventilācijas sistēmas vairs nederēs
Kopš šā gada 1. septembra stājās spēkā jaunas ugunsdrošības prasības, kuras cita starpā ietver izmaiņas arī apkures un ventilācijas sistēmās, iekārtās un ierīcēs. Ja virtuvē ēdienreizes top uz gāzes plīts un trūkst papildu ventilācijas, tad pēc 2019. gada 1. janvāra daudzdzīvokļu namos būs aizliegts dabiskās ventilācijas kanāliem pievienot tvaika nosūcējus.
Izjauc dabisko ventilāciju
Skaidrības labad gan jāsaka, ka gāzes plīts esamība uzreiz nenozīmē tvaika nosūcēja demontāžu – ja ierīce nav pievienota ventilācijas sistēmai vai ir nodrošināta papildu ventilācija – viss ir kārtībā! Tomēr kaut arī Valsts ugunsdzēsības dienests (VUGD) nesniedz datus par to, cik varētu būt tādu mājokļu, kuros tvaika nosūcēji pievienoti nepareizi, skaidrs, ka problēma ir visai akūta. VUGD Rūpniecisko avāriju riska un svarīgo objektu uzraudzības nodaļas vecākais inspektors Jānis Vaivods sacīja, ka tvaika nosūcēja pievienošana dabiskajam ventilācijas kanālam jau līdz šim no būvniecības likuma viedokļa bija nepieļaujama. “Mēs kā ugunsdzēsēji ar šo aizliegumu mēģinām pastiprināt šo prasību, norādot, ka esošais izpildījums nav pieļaujams, jo var radīt dramatiskas sekas – tiek izjaukta dabiskā ventilācija un ar ko tas var beigties, mēs esam redzējuši pietiekami daudz reižu.”
Par laimi, ir arī tādi tvaika nosūcēji, kuriem nemaz nav nepieciešama ventilācija. Tie ir tā saucamie filtrējošie jeb recirkulācijas tvaika nosūcēji, kuros atrodas viena vai vairāku veidu filtri (labākajiem noteikti jābūt ogles filtram), kas uzsūc ne tikai tvaikus, bet arī taukus un smakas, pēc tam gaisu atkal izvadot atpakaļ telpā. Otra labā ziņa ir tāda, ka esošie uzsūcošā tipa nosūcēji, kuri ir lētāki un tvaiku izvada ārpus mājas, nekur nepazudīs.
Tāpēc šoreiz plašāk par recirkulācijas ierīcēm, kuras izveidojušās situācijas dēļ varētu kļūt par krietni pieprasītāku preci.