Virtuves lietas… Pārmaiņas arī konservatīvā virtuvē 0

Lai arī cik konservatīva ir virtuve, tajā vienalga ienāk pārmaiņas. Vispirms jau krāsās: klasiski atturīgo vai sterili balto toņu vietā arvien vairāk sevi piesaka drosmīgi dizaina risinājumi un spilgti krāsu akcenti. Pat tradicionālo lielo hromēto ledusskapi tagad var iegādāties koši dzeltenu, oranžu vai zilu, vai kādā citā no 200 oficiālajām RAL krāsām!

Reklāma
Reklāma

 

Atkritumu tvertnes

“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Skaidrs, ka tādu vienkāršu lietu kā atkritumu tvertni nav grūti pieskaņot pat stilīgam ledusskapim. Modernās, uz grīdas liekamās gatavo no nerūsējošā tērauda amplitūdā no viena litra līdz piecdesmit, apaļas un kvadrātveida, ar plakanu vai pusapaļu vāku, kas, iespējams, jau aprīkots ar skārienjutīgu sensoru. Citam modelim nav vajadzīgs pat viegls pieskāriens, tikai roka jāpatur virs iemontētā optiskā sensora. Lielākām tvertnēm vāciņš viegli sasveras ap asi, modernākajām aizslīd atpakaļ un uz augšu.

Modernās tvertnes gatavo kā atsevišķus dizaina elementus. Jauno tehnoloģiju cienītājs izvēlēsies konteineru ar košu krāsu un optisko sensoru, klasikas cienītāji ņems tērauda vai baltu ar pedāli. Tām pie vāciņa pielīmēts krāsu kods attiecīgajam maisiņam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepieciešamība šķirot atkritumus veicināja dalītu konteineru rašanos. Atkritumus veido organika, metāls, stikls, papīrs un plastmasa. Vislabāk katram veidam uzstādīt savu tvertni un uzlīmēt glītu emblēmiņu – piktogramu. Ja tas ir ābolītis, mest tur pārtikas paliekas. Vispirms gan bioloģiskos atkritumus var savākt mazos galda konteineros litra tilpumā. Virtuves mēbelēs izveido dalītās atkritumu šķirošanas tvertnes – tās izvelkas kā atvilktnītes, atveras atgāžot vai atverot durtiņas. Speciāli organiskiem atkritumiem radīti bioloģiskie maisi, kas kopā ar saturu 100 % pārstrādājas, ja tos izsviež kompostā. Papīram piemēro citu konteineru ar papīra maisu. Kad pilns, aiz rokturīšiem paņem un visu aiznes tālākai pārstrādei. Protams, lielā mērā tā ir nākotnes vīzija…

 

Autonomie attīrītāji

Pārmaiņas virtuvē attiecas arī uz aromātiem. To uzlabošanai izmēģina dažādas sveces, smaržu kociņus un gaisa aromatizētājus. Tomēr, lai šī mistērija pārmēru neuztrauktu ožas orgānus, virtuvi vienmēr pastiprināti vēdina. Vismazākais gaisa piesārņojums rodas no elektriskajām un termokeramikas plītīm, turpretim gāzei jau noteikti vajadzīga gaisa nosūkšanas un attīrīšanas ierīce. Pazīstam salas jeb autonomos gaisa nosūcējus, tāpat slīpos, sienas, iebūvētos un stūra nosūcējus. Tos izvēlas, kad izgarojumus nav iespējams novadīt atmosfērā.

Gaisa attīrītājs sastāv no korpusa, ventilatora, kuru darbina elektromotors, un filtriem. Ventilators iesūc netīro gaisu mehāniskajā filtrā, kas savāc tauku un kvēpu daļas. Tālāk ogles filtrs attīra no garaiņiem un smakām, un šis gaiss atgriežas virtuvē.

Recirkulācijai vēlams, lai ierīces darba laukums būtu nedaudz lielāks nekā plīts virsma. Kad mehāniskais filtrs kļuvis netīrs, nosūcēja efektivitāte samazinās un darbība kļūst skaļāka. Ar motora jaudu tomēr pārspīlēt nevajag, jo spēcīgākie parasti ir arī labāk sadzirdami. Pareizo jaudu pateiks ierīces pārdevējs, vadoties pēc virtuves kubatūras un plānotās noslodzes. Ja ogles filtrs nebūs pietiekami blīvs, smakas tam izkļūs cauri, nenosēžoties uz aktīvajām granulām. Šī tipa gaisa attīrītājus novieto 500 – 650 mm attālumā no elektriskās un 650 – 700 mm no gāzes plīts virsmas.

Pēdējā laikā salas tipa nosūcēji ir īsti dizaina meistardarbi. Piemēram, “Franke” Mercury Island ir elegants 40×40 cm kubs, kas piekarams pie griestiem. Tam it elektroniskā vadība, intensīvais režīms ar automātisku ieslēgšanos, pēcnosūkšana ar automātisku izslēgšanos un citas ekstras. Toties Jupiter Island pēc darba beigām ir paceļams un noslēpjams lampas kupolā!

Reklāma
Reklāma

 

Gaisa nosūcēji


Nosūcējs ar ārējo izvadu tomēr nodrošina labāku gaisa apmaiņu. Komplektu veido ierīces korpuss, ventilators, papildierīces, gaisa vadi un pretnoplūdes ventiļi. Izgarojumus virs plītīm savāc atvere. Jo tā zemāka, jo efektīvāka. Tvaika nosūcēju virtuvē izveido kā atsevišķu interjera detaļu vai iebūvē kopējā mēbeļu sistēmā. To regulē ar taustiņiem, sensoriem vai tālvadības pulti. Siltuma, temperatūras un mitruma sensori saimniecei ļauj atteikties no jebkādas pašdarbības.

Dārgākie nosūcēju modeļi rotā virtuvi kā dizaina priekšmets. Kustību sensors iededz gaismu, jau ienākot virtuvē. Ir pat modeļi ar iebūvētiem televizoriem vai laika stacijām, kuras rāda atmosfēras temperatūru, mitruma līmeni un spiedienu. Dažus, piemēram, Galaxy Slim, var izmantot arī recirkulācijas režīmā.

 

 

UZZIŅA

• Mazai virtuvei pietiek ar 130 – 200 m³/h nosūcēju, lielākai jau vajag 200 līdz 700 m³/h. Ja virtuve apvienota ar viesistabu, jāpierēķina vēl 30 % jaudas. Ja nosūcējs aprīkots ar sarežģītās konstrukcijas gaisa vadu, uz katru līkumu pierēķina vēl 10 %.

• Vēlams iegādāties ierīci ar 20 % jaudas rezervi. Tā noder ārkārtas gadījumam un normāla trokšņu līmeņa saglabāšanai.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.