FOTO: Pavārgrāmatu autore Signe Meirāne ierāda virtuves kustību ABC 1
Lai svētkos baudītu gardus ēdienus, diemžēl nepietiek kā pasakā iesaukties: “Galdiņ, klājies!” Tā vietā nereti virtuvē jāpavada gandrīz visa diena. Ikviens, kurš kaut reizi baudījis šo procesu, atzīs, ka tas mēdz būt nogurdinoši. Taču, ievērojot pareizas kustības, iespējams saglabāt možumu un organisma darba spējas, turklāt daļai vingrojumu nav jāmeklē papildu laiks – tos iespējams veikt gatavojot. Demonstrēt kustības virtuvē aicinājām kulinārijas eksperti un vairāku pavārgrāmatu autori Signi Meirāni.
36,6 °C konsultante Anda Mačuļska, fizioterapeite: “Ilgstoši darbojoties virtuvē, cilvēks atrodas statiskās pozās. Ja tās nemainās, tiek traucēta asiņu apgāde dažādu grupu muskuļiem. Rodas saspringums, sāpes, diskomforts, dažreiz pat kustību ierobežojums, galvassāpes un reiboņi. Lai to novērstu, ieteicams ik pa laikam mainīt pozu, izkustināt kakla un plecu daļu, neaizmirstot arī par plaukstu locītavām un muguras muskulatūru. Vislabāk virtuvē darboties, stāvot kājās, jo ne vien palielinās darba efektivitāte, bet arī tiek nodarbināti visi muskuļi. Ieteicams virtuvi iekārtot ergonomiski pareizi. Darba virsmai jābūt tik augstai, lai stāvot nebūtu jānoliecas. Tai jāatrodas aptuveni gurnu augstumā. Lai noceltu kādu priekšmetu no augstāka plaukta, jāpakāpjas uz krēsla, jo tas samazinās stiepšanās traumas.
Svētku laikā, rūpējoties par to, lai sagādātu prieku citiem, nedrīkst aizmirst par savu labsajūtu, tāpēc, parādoties pirmajām diskomforta sajūtām, ieteicams atvilkt elpu, pamainīt pozu un nedaudz izkustēties.”