Efektīvs uzturs un medikamenti, lai vairotu labo holesterīnu 0
“Man ir zems labā holesterīna līmenis. Gribēju uzzināt, kā to paaugstināt, vienlaikus pazeminot sliktā holesterīna rādītāju.”
“Augsta blīvuma jeb labajam holesterīnam asinīs vajadzētu būt pēc iespējas vairāk, jo tas darbojas pret zema blīvuma holesterīna nelabvēlīgo ietekmi un kavē aterosklerozes attīstību,” uzsver ārstu prakses Aritmija kardioloģe Iveta Norko. “Vīriešiem augsta blīvuma holesterīnam jābūt ne zemākam par 1,0 mmol/l, bet sievietēm – 1,2 mmol/l. Tomēr labs augsta blīvuma holesterīna rādītājs vēl nenozīmē, ka arī kopējais holesterīna līmenis būs normāls. Slikto holesterīnu vēlams noturēt zem 3 mmol/l, bet, ja atklāta koronārā sirds slimība, bijis infarkts vai asinsvados ievietoti stenti, tam jābūt zem 1,8 mmol/l.
Augsta holesterīna līmeņa gadījumā galvenie izvēles medikamenti ir statīni un fibrāti, kas vienlaikus samazina sliktā holesterīna līmeni un vairo labo frakciju. Labā holesterīna rādītāju var uzlabot arī vīnogu kauliņu eļļa, treknas zivis un citi omega-3 taukskābes saturoši produkti, fiziskas aktivitātes, kā arī 100–150 ml sarkanvīna dienā. Līdzekļi ar sarkano rīsu ekstraktu darbojas līdzīgi statīniem, taču savā praksē esmu novērojusi, ka tie visiem pacientiem nav vienlīdz efektīvi.”