Foto – AFP/LETA

Franks Gordons: Putins meklē “pieeju” padomju periodam Krievijas vēsturē 13

Krievijas prezidenta Vladimira Putina paustais viedoklis, ka PSRS izveide bijusi Ļeņina kļūda, izraisīja tādu sašutuma vilni padomiju nostalģijas pārņemtās publikas aprindās, ka Putina preses sekretārs Peskovs bija spiests mierinoši skaidrot, ka teiktais bijis vien prezidenta “tīri personiskais” uzskats, kam varot arī nepiekrist.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Vēlāk, 25. janvārī, Putinam tad nu radās izdevība vai labs iegansts atšķetināt paša radīto teorētisko mudžekli: viņš ņēma vārdu t. s. Viskrievijas tautas frontes starpreģionu foruma kārtējā sēdē: “Nevaru teikt, ka biju ļoti idejisks komunists, bet pret to biju saudzīgs. Atšķirībā no daudziem funkcionāriem es nemetu laukā partijas biedra karti, nesadedzināju to. (..) Man tā vēl kaut kur nolikta.”

Atgādinot, ka “komunisma cēlāju morāles kodekss” tika plaši popularizēts Padomju Savienībā, Putins teica, ka šis kodekss ļoti atgādina Bībeli: “Tas nav joks, tas patiešām ir tāds izvilkums no Bībeles. Idejas vispār ir labas – vienlīdzība, brālība, laime, bet šo lielisko ideju īstenošana mūsu valstī bija tālu no tā, ko klāstīja sociālisti-utopisti.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tālāk Putins pauda sašutumu par “padomju varas represijām”, pieminot kā drausmīgāko noziegumu cara Nikolaja II un viņa ģimenes noslepkavošanu. Raksturīgi, ka, runājot par represiju apjomu, viņš īpaši uzsver, ka tikai 1918. gadā vien tika nošauti 3000 garīdznieku, un desmit gadu laikā – 10 tūkstoši.

Atgriežoties pie iepriekš teiktā par Ļeņina kļūdu, Putins “ievieš skaidrību”: “Ļeņins izteicās par to, ka PSRS veidojama uz pilnīgas līdztiesības pamata ar tiesībām atdalīties no Padomju Savienības – un tā nu ir tā mīna ar laika degli, ko lika zem mūsu valstiskuma ēkas.”

Tādējādi Putins mēģina aizplīvurot savu 21. janvārī pausto mājienu, ka vienotas, unitāras, “vēsturiskās” Krievijas vietā nevajadzēja piešķirt tautām teritoriālās autonomijas atribūtus, piemēram, savienoto republiku statusu. Te gan jāsaka, ka “tiesības izstāties no Padomju Savienības” neviens neņēma nopietni, kaut gan šis pants figurēja konstitūcijā.

Tomēr līdz PSRS izveidei vispār nebija tāda jēdziena kā Uzbekistāna vai Tadžikistāna – un “savienotās republikas” statuss ļāva uzbekiem un tadžikiem “atsaukties uz savu nacionālo teritoriju” 1991. gadā, kad tika proklamēta šo republiku neatkarība.

“Precizējot” savu 21. janvārī teikto un visā nopietnībā pieminot fiktīvas “tiesības atdalīties”, Putins drošības pēc piemetināja, ka tas esot viņa “personiskais skatījums, analizējot vēsturiskos faktus”.

“Trijās priedēs apmaldījies” – šī paruna, šķiet, šoreiz attiecināma uz Vladimiru Putinu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.