Vīrietis apgalvo, ka zināmā viesnīcā Rīgas centrā ticis nodarbināts nelegāli: “Nereti strādāju ilgāk par 12 stundām, lai izdabātu saimnieces iegribām” 125
Portālā LA.LV vērsās Ziedonis Ločmelis, kurš vēlējās brīdināt cilvēkus par iespējamu krāpšanu no viesnīcas “Elizabete Design hotel” īpašnieces – Daces Bunkus puses. Viņš uzsver, ka viesnīcā strādājis ilgas stundas, mēneša laikā viesnīcas numurus sakopis 300 reizes, darījis vairāk kā istabenim vajadzētu un nav saņēmis attalgojumu – 1500 eiro.
“Esmu tādā dzīves posmā, ka es daru ļoti daudz “melnā“ darba. Ceļos jau četros no rīta, lai varētu strādāt. Pamanīju sludinājumu portālā SS.com, ka trīszvaigžņu viesnīca “Elizabete Design Hotel” vai “Elizabetes apartamenti” meklē istabeni. Esmu šādu darbu darījis Anglijā, piedāvātais atalgojums šķita apmierinošs, salīdzinot ar citām viesnīcām.
Pirmajā tikšanās reizē man par viesnīcas saimnieci Daci Bunkus radās ļoti labs iespaids. Viņa izskatījās ļoti uzticams cilvēks. Mēs vienojāmies, ka uzsākšu darbu jau nākamajā dienā un līgumu slēgsim, kad grāmatvede atgriezīsies no atvaļinājuma. Nedēļas laikā šis jautājums tikšot sakārtots.”
Tomēr tā neesot noticis, uzsver Ziedonis, vienlaikus darba pienākumu kļuvis arvien vairāk. Viņš apgalvo, ka viesnīcā strādājis viens pats un darba dienās strādājis nereti pat ilgāk nekā 12 stundas, lai izdabātu saimnieces prasībām.
“Jau pirmajā darba nedēļā es biju ne tikai istabenis, bet arī apkopējs un sētnieks. Man bija jāmazgā, jāgludina veļa. Pēc nedēļas es saimniecei atkal jautāju, kad noslēgsim līgumu. Es neesmu gatavs strādāt neoficiāli. Turklāt līgumā tiktu atrunāti arī darba pienākumi un galu galā arī samaksa. Viņa mani atkal baroja ar solījumiem, aizbildinoties, ka pašai esot 101 darbs, bet līgumsaistības tikšot sakārtotas. Līgums tikšot noslēgts ar atpakaļejošu datumu.”
Tukšie solījumi Ziedoni mulsinājuši, tomēr viņš turpinājis strādāt. Pienākumi nākuši un nākuši klāt. Vajadzējis krāsot sienas, labot saplīsušās ierīces. Tā pagājusi vēl viena nedēļa.
“Es sāku viņai izteikt savu neapmierinātību, ka nu jau trešā nedēļa, bet darba līgums nav noslēgts. Tad viņa sāka mainīt attieksmi pret mani. Pēkšņi viņai vairs nepatika, kā es strādāju. Tagad es esmu izpētījis, ka, iespējams, Dacei Bunkus šī jau ir atstrādāta sistēma, kā viņa tiek vaļā no cilvēkiem. Žēl, ka pirms ieguldīt savu darbu šajā viesnīcā, es nebiju apskatījies portālā Sūdzības.lv, kur atklāju, ka viesnīcas saimniece neglīti izturējusies ne tikai pret “Elizabete Design viesnīcā” strādājošajiem, bet arī pret darbiniekiem viesnīcā “Mani nami”, kas atrodas Saldū.“
Portālā Sūdzības.lv tik tiešām lasāmas vismaz 60 sūdzības par viesnīcas vadības attieksmi pret personālu. Jau 2008.gadā bijušie darbinieki brīdina par algas nemaksāšanu un pat cilvēku pazemošanu.
Anna (nerediģēts 2009. gada teksts red.): “Mīļās meitenes! Neejiet strādāt uz Elizabete Hotel! Ticiet man, pēc tur nostrādātā laika visur citur, kur citi viebj degunus, liekās kā pasakā! ja aiziesiet un sāksiet strādāt: jums solīs vienu algu, bet beigās atradīs par ko atvilkt;))) un vēl pieskaitīs vismaz 7 maiņas kā apmācību, par ko nemaksā…pirms parakstiet līgumu-izlasiet kārtīgi, lai būtu pārbaudes laiks 3 mēneši, lai katram gadījumam varētu aiziet jebkurā laikā. Varat censties, cik spēka-nosunīs jūs kā lielāko sliņķi, būsiet zemāk par zemi. kaut arī tur nemaksā dubultā par nakts darbu un svētku dienu darbu, jums būs jāatskaitās par katru pusstundu;)(ja ne par katrām 15 min) iesiet par administratori-būsiet istabene, pavārs, viesmīlis…ziemā sētnieks…”
+vēlviensupurs (nerediģēts 2010. gada teksts – red. ): “Nostrādāju tur 2 (!!!) mēnešus 2008. gadā… ārprāts! Beigās mani vēl apsūdzēja naudas zagšanā! ar Daces dēlu ( it kā menedžeru) man bija šausmīgais strīds, nevarēja pat iedomāties, ka cilvēki var būt tik nekaunīgi! Unikālā pieredze, ceru ka viņi saņems ko pelnījuši!
Ligunda Muižniece (nerediģēts 2023. gada teksts par viesnīvu “Mani nami” Saldū – red.): “ Šī saucamā viesnīca neizmaksā darbiniekiem algu. Atrod attaisnojumus, lai nebūtu darbiniekam jāparaksta darba līgums.”
Ziedonis, kurš nolēmis par netaisnību šajā viesnīcā brīdināt sabiedrību, lūdzot LA.LV palīdzību, ir vērsies arī Darba inspekcijā.
Tur portālam LA.LV norāda: “Rīgas reģionālā valsts darba inspekcija ir saņēmusi personas iesniegumu un veic pārbaudi. Uz šo brīdi lieta ir izskatīšanas stadijā un rezultātu vēl nav, tādēļ VDI nevar pagaidām sniegt komentārus par konkrēto lietu.“
Portāls LA.LV sazinājās ar “Elizabete Design hotel”, “Mans nams” (Saldus) saimnieci Daci Bunkus. Viņa plašākai sabiedrībai ir zināma piedzīvotās ģimenes traģēdijas dēļ. 2018. gada 30.maija rītā tika noslepkavots viņas dēls – maksātnespējas administrators un advokāts Mārtiņš Bunkus.
“Es nenolaidīšos līdz tādam līmenim. Es visu daru, darīšu tikai juridiski. Viņš (Ziedonis Ločmelis) viesnīcā nav strādājis. Viņam līgums noslēgts kā sētniekam. Šobrīd viņam līgums ir uzteikts, jo viņš uz darbu nenāca. Viņš šeit pa ielu dzenāja klientus un darīja visādas aplamības. Ļoti skumji. Šajā visā tiks iesaistīts starptautisks uzņēmums, nosūtīta viņa fotogrāfija, jo viņš runā aplamības. Viņam bija noslēgts darba līgums, jo mums nav tādu darbinieku, kuri strādātu bez līgumiem. Viņš (Ziedonis Ločmelis) mums sūta visādus draudus. Piemēram, viņš ar pārmetumiem skrēja virsū darba tiesību speciālistam, ar kuru es ilgi sadarbojos. Viņš vajā cilvēkus.“
Ziedonim Ločmelim gan ir pierādījumi, ka viņš ir strādājis šajā viesnīcā nevienu dienu vien. Vīrietis savus darbus ir fiksējis video un foto formātā. Tur dzirdama arī saruna ar viesnīcas saimnieci, kura viņam norāda, kā darbs būtu darāms un jautā par iztīrītiem numuriem un viesiem. Video izvērtēšanai ir tikuši iesniegti Darba inspekcijā, kas arī izlems, vai Ziedonis viesnīcā ir strādājis vai nē. Un vai nav ticis nelegāli nodarbināts.
Jautāta par šiem video, Dace Bunkus skaidro: “Jūs saprotat, viņam bija ieejas atslēgas, jo viņš taču nāk pēc ūdens veļas mājā. Viņš varēja ieiet arī jebkurā istabā. Viņš varēja ieiet, jo viņš mums strādāja kā sētnieks.”
Patlaban portālā SS.COM atkal ir lasāms, ka viesnīca “Elizabete Design hotel” meklē darbiniekus. Tikmēr Ziedonis aicina atsaukties katru, kurš jūtas apkrāpts minētajās viesnīcās, lai rakstītu kopīgu iesniegumu Valsts policijā.
Piebildīsim, ka rakstā atspoguļotais ir tikai un vienīgi Ziedoņa Ločmeļa viedoklis.
Darba inspekcijā skaidro, ka par nereģistrēto nodarbinātību uzskata gan darba veikšanu darba tiesisko attiecību ietvaros bez rakstveidā noslēgta darba līguma, gan nedeklarētās darba samaksas jeb “aplokšņu algas” izmaksu. Darba devējam un darbiniekam savstarpējās darba tiesiskās attiecības jānodibina ar darba līgumu.
Saskaņā ar Darba likuma 40. panta pirmo daļu darba līgums slēdzams rakstveidā pirms darba uzsākšanas. Turklāt ar Darba likuma 40. panta sesto daļu darba devējam uzlikts pienākums gādāt par darba līgumu noslēgšanu rakstveidā. Darba līgumam ir jābūt sagatavotam 2 eksemplāros, no kuriem viens glabājas pie darba devēja, bet otrs – pie darbinieka. Svarīgi pieprasīt, lai darba devējs vienu līguma eksemplāru izsniedz darbiniekam.
Tomēr, ja darba devējs darba tiesisko attiecību ietvarā nodarbina darbinieku bez rakstveidā noslēgta darba līguma, netiek ievērota Darba likuma 40. panta pirmā daļa. Par darba tiesiskās attiecības regulējošo normatīvo aktu pārkāpumiem ir paredzēta administratīvā atbildība. Par darba līguma nenoslēgšanu rakstveida formā atbilstoši Darba likuma 158. pantam piemēro naudas sodu darba devējam — fiziskajai personai — no četrpadsmit līdz septiņdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no simt četrdesmit līdz septiņsimt divdesmit naudas soda vienībām. Saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 16. panta otro daļu viena naudas soda vienība ir pieci euro.