Vīrieši nemaz tik daudz par seksu nedomā. Pētījumi atspēko mītus par mīlēšanos 0
Vīriešu un sieviešu atšķirīgā attieksme pret seksu tiek atzīta par pašsaprotamu. Mēdz uzskatīt, ka vīrieši visu laiku domā par seksu, nelaiž garām nevienus brunčus un ir poligāmi. Sievietēm piedēvē vīriešu maku “medības”, noslieci uz ilgtermiņa un uzticības pilnām attiecībām, un nespēju bieži izjust orgasmu.
Amerikas psihologi veica pētījumu, cik lielā mērā šie stereotipi atbilst realitātei. Pamatojoties uz daudzu aptauju (galvenokārt veiktu studentu vidū) rezultātiem, kā arī iepriekš publicēto darbu par šo tēmu analīzi, Mičiganas universitātes pētījumu grupa publicēja detalizētu kopsavilkuma pārskatu. Terija Konlija un viņas kolēģi apgalvo, ka attieksmi pret seksu nevar tā vienkārši iedalīt baltā/melnā vai rozā/zilā krāsā, raksta Livescience.com. Viņi secināja, ka seši vispārējie dzimumu stereotipi par seksu ir nekas cits kā sociālie mīti.
Mīts Nr 1. Cīņa par seksu un statusu
Saskaņā ar evolucionārās psiholoģijas priekšstatiem vīrieši, izvēloties partneri, vadās pēc pievilcības kritērijiem, lai nodrošinātu bērniem labas fiziskās īpašības. Savukārt sievietēm svarīgāks ir augstāks partnera sociālais statuss, jo tas nodrošinās bērniem labākas materiālās iespējas. Studentu aptaujas parādīja, ka šis mehānisms patiešām darbojas, bet tikai teorētiski.
“Journal of Personality and Social Psychology” publicētie dati parāda, ka realitātē iepazīstoties, rodoties interesei un cieņai pret otru, vīrieši un sievietes aizmirst par iedomāto ideālu un rīkojas neatkarīgi no skaistuma vai materiālā stāvokļa apsvērumiem. Tādējādi populārais stereotips faktiski neietekmē seksuālā partnera izvēli.
“Ideja par “ideālu ” rada stereotipiskas domas par vīriešu un sieviešu attiecībām un to, kā viņiem “jārīkojas”, apgalvo Konlija. “Sastopot reālu cilvēku, darbojas citi noteikumi.”
Mīts Nr 2 Visi vīrieši ir poligāmi
Ja vaicātu vīriešiem un sievietēm, cik seksa partneri viņiem vajadzīgi, lai justos pilnīgi apmierināti, no vīriešiem iegūtie rezultāti būtu daudz lielāki nekā sievietēm. Tas ir fakts. Tomēr pēc tuvākas izpētes izrādās, ka “vidējo temperatūru slimnīcā” rada individuāli respondenti, daudzkārt pārvērtējot savas reālās vajadzības pēc seksa.
Piemēram, ja deviņi no desmit vīriešiem paziņo, ka gada laikā viņiem pietiek ar vienu seksuālo partneri, un viens saka, ka personīgi viņam vajag 20, tad vidējā vērtība tiek aprēķināta 2,9. No tā var izdarīt maldīgu secinājumu, ka vidējam statistiskajam vīrietim vajadzīgas trīs sievietes gadā. Ja pievērš uzmanību nevis vidējiem cipariem, bet tipiskākajām atbildēm, izrādās, ka lielākā daļa vīriešu un sieviešu uz jautājumu, cik daudz seksuālo partneru viņiem nepieciešami, dod vienādu atbildi: viens.
Skaidrojumu, kāpēc daži stiprā dzimuma pārstāvji izkropļo statistiku, Konlija meklē sociālajā psiholoģijā. Pēc viņas domām, šie cilvēki saka nevis to, ko patiesībā domā, bet to, ko no viņiem grib dzirdēt (tā viņi domā), lai pierādītu savu vīrišķību. Tā kā daudzas aptaujas par seksuālo attiecību tēmu norit jauniešu vidū, nav nekas pārsteidzošs, ka daži jaunie vīrieši pieraksta sev seksa varoņdarbus, kādi nemaz nenotiek reālajā dzīvē.
Kā pierādījumu saviem vārdiem Konlija nosauc pētījuma rezultātus, kuri publicēti “Journal of Sex Research”. Pietiek brīdināt respondentus, ka viņus pārbaudīs ar melu detektoru, lai vīrieši sāktu nosaukt to pašu vēlamo seksa partneru skaitu kā sievietes, un kopējie skaitļi brīnumainā kārtā izlīdzinās.
Mīts Nr 3. Vīrieši biežāk domā par seksu
Pat jau ierastais uzskats, ka vīrieši ik pēc septiņām sekundēm domā par seksu, izrādījās puspatiesība. Lai gan zinātnieki neapstrīd, ka vīrieši patiešām fantazē par seksu biežāk nekā sievietes, tad šī atšķirība izrādās pavisam citāda, ja paskatās uz to no cita leņķa.
2011. gadā žurnālā “Journal of Sex Research” publicētā pētījuma autori lūdza dalībniekus dienas laikā rūpīgi reģistrēt visas savas domas. Izrādījās, ka vīrieši domā par seksu vidēji 18 reizes dienā, bet sievietes – tikai 10 reizes. Tomēr padziļināta analīze liecināja, ka par citu fizisko vajadzību (piemēram, pārtikas un miega) apmierināšanu vīrieši domā biežāk nekā sievietes tādā pašā proporcijā!
Tādējādi apgalvot, ka sekss aizņem daudz nozīmīgu vietu vīriešu dzīvēs, salīdzinot ar sievietēm, būtu kļūdaini.
Mīts Nr 4. Sievietes reti piedzīvo orgasmu
Saskaņā ar plaši izplatīto uzskatu sievietes ir bioloģiski nolemtas garlaicīgākai seksuālajai dzīvei, jo viņām bieži vien neizdodas sasniegt orgasmu. Daudzie pētījumi balstās uz statistiku: absolūtā izteiksmē vīriešiem ir vairāk orgasmu nekā sievietēm.
Tomēr psihologi Terijas Konlijas vadībā arī te izdarīja nelielu, bet ļoti būtisku labojumu. Izrādījās, ka atsevišķi aplūkojot “vienas nakts sakaru” un ilgtermiņa mīlestības pilnas seksuālās attiecības, dati mainījās līdz nepazīšanai. Ar regulāru seksa partneri vai harmoniskās seksuālās attiecībās laulībā sievietes spēj piedzīvot gandrīz tikpat daudz orgasmu kā vīrieši.
2009. gadā publicētajā pētījumā grāmatā “Families as They Really Are”, zinātnieki lūdza dalīties savā seksuālajā pieredzē gandrīz 13 000 cilvēku. Saskaņā ar iegūtajiem datiem, pirmā dzimumakta laikā sieviešu orgasmu skaits sasniedza gandrīz trešdaļu attiecībā pret vīriešu ejakulācijām. Atkārtotā seksā sievietes piedzīvoja orgasmu tikai uz pusi retāk kā vīrieši. Tiklīdz partneru seksuālās attiecības kļuva pastāvīgas, sieviešu orgasmu skaits sasniedza 79% no kopējā vīriešiem atbilstošā skaita.
No šīs statistikas Konlija un viņas kolēģi secināja, ka sievietēm, lai sasniegtu orgasmu, svarīgas divas lietas: pilnīga uzticēšanās vīrietim (un tas notiek tikai ja pazīšanās ir ilgstoša) un partneris, kurš rūpējas par viņas seksuālo apmierinājumu.
Tātad arī šajā gadījumā bioloģijai ar to nav nekādas saistības.
Mīts Nr 5. Vīriešiem patīk gadījuma sakari
Stereotipu, ka vīrietis ir gatavs sekot pirmajiem satiktajiem brunčiem sāka uztvert kā pierādītu pēc 1989. gadā publicēta pētījuma. Tad psihologi lūdza jaunus vīriešus un sievietes pieiet pie pretējā dzimuma vienaudžiem un izteikt seksuāla rakstura piedāvājumu. Septiņdesmit procenti vīriešu, kuriem jaunās dāmas piedāvāja mīlas nakti, ar prieku piekrita. Bet visas bez izņēmuma sievietes uz nepiedienīgiem priekšlikumiem atbildēja ar kategorisku atteikumu.
No tā secināja, ka sievietes vispār neinteresē gadījuma sekss. Tomēr Konlijas pētniecības grupa ir pārliecināta, ka vērā netika ņemti saskarsmes kultūras faktori. Ja seksa piedāvājums nāk no kāda pazīstama vai no ļoti pievilcīga vīrieša, sievietes kļūst daudz atsaucīgākas. Ja runa ir par likšanos gultā ar slavenību – šeit, kā izrādījās, seksuālās atšķirības tiek pilnīgi izdzēstas.
Terija Konlija apgalvo, ka viņa precīzi noteica šādas rīcības iemeslu. Lietas būtība ir tāda, ka vīrieti, kurš atklāti piedāvā sevi nepazīstamai sievietei, viņa uztver kā neveiksminieku, nespējīgu apmierināt savu partneri gultā.
“Sievietes daudz retāk pieņem gadījuma seksa piedāvājumus tikai tāpēc, ka uzskata šos priekšlikumus par ierobežotu seksuālo iespēju pierādījumu,” – raksta pētījuma autors.
Mīts Nr 6. Sievietes ir izvēlīgākas nekā vīrieši
Evolūcijas teorija apgalvo, ka vīriešiem ir vēlme vairoties ar to, kas pagadās, bet sievietes ir daudz izvēlīgākas, izraugoties seksuālo partneri. Konlijas grupas aprēķini liecina, ka šis apgalvojums nekādā ziņā nav universāls.
2009. gadā žurnālā “Psychological Science” publicēts pētījums ziņo par interesantiem rezultātiem. Izrādās, neatkarīgi no dzimuma cilvēki kļūst izvēlīgi brīdī, kad potenciālais partneris piedāvā sevi. Un pretēji – tiklīdz cilvēks pats uzprasās kādam draugos, izvēlīguma tendence pārstāj darboties.
Eksperimenta laikā zinātnieki modelēja pretējās situācijas. Piemēram, vienā gadījumā sievietes palika uz vietas, vīrieši pienāca un piedāvāja sevi kā pāri. Šādos apstākļos dāmas parādīja īpašu izvēlīgumu, piekasījās pat sīkumiem. Bet atlika samainīties vietām – mainījās arī uzvedība! Tagad vīrieši atļāvās brāķēt “neatbilstošas preces”, bet dāmas plēsās vai pušu, lai atrastu sev pāri.
No tā Konlija un viņas kolēģi izdarīja viennozīmīgu secinājumu: mīts par sieviešu izvēlīgumu jāattiecina uz tradīciju, ka stiprā dzimuma pārstāvji sper pirmo soli. Šī rīcība ļauj sievietēm izvēlēties, un vīriešiem atliek tikai samierināties ar izvēles rezultātiem.
Avots: psy-practice.com