
Vircavā projekta ietvaros taps interaktīvs publiskais dārzs 3
Jelgavas novada dome 29. janvāra sēdē atbalstīja lēmumprojektu, kas paredz slēgt sadarbības līgumu ar Zemgales plānošanas reģionu, kas iecerējis Interreg Baltijas jūras reģiona projekta ietvaros Vircavas pagastā izveidot interaktīvu publisko dārzu. Sadarbības līgums paredz Zemgales plānošanas reģionam uz laiku nodot lietošanā nelielu daļu no Kroņvircavas muižas parka, kurā plānots ierīkot interaktīvus dārza elementus, sasaistot tos ar esošo parka infrastruktūru, tādējādi veidot daudzpusīgu atpūtas vietu.
Lai izveidotu interaktīvu publisko dārzu sistēmu ar inovatīviem pakalpojumiem, kas pielāgoti sabiedrības veselībai, labklājībai un izglītībai, Zemgales plānošanas reģions kā vadošais partneris uzsācis jaunu Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projektu “Integrēta sistēma interaktīvai publisko dārzu attīstībai Baltijas jūras reģionā”. Projektā sadarbojas zinātnes un pētniecības institūcijas, augstskolas, pašvaldības un plānošanas reģions. No Latvijas šajā projektā piedalās Zemgales plānošanas reģions, Vidzemes augstskola, Tukuma novada pašvaldība, Dobeles novada pašvaldība, kā arī Dārzkopības institūts. Katram no partneriem ir sava unikālā pieredze kurā dalīties ar citiem. Piemēram, Vidzemes augstskola projektā izstrādās dārza virtuālo modeli, partneriem no Klaipēdas ir pieredze, kā izmantot Japānas dārzu terapijā, Orhūsas augstskola (Dānijā), Dabas resursu institūts (Somijā) un Dārzkopības institūts (Latvijā) dalīsies savā pētniecības pieredzē un iespējās. Savukārt ar Zemgales plānošanas reģiona līdzdalību vairāki dārzi Latvijā, tostarp Jelgavas novadā, kļūs atraktīvāki un apmeklētājiem interaktīvāki.
“Kopumā Zemgales plānošanas reģions Zemgalē uzlabos četrus dārzus – Jelgavas, Bauskas, Jēkabpils un Aizkraukles novados. Šobrīd slēdzam sadarbības līgumus un tālākais solis būs tehnisko projektu izstrāde Jelgavas novada un Jēkabpils novada dārziem. Jānorāda, ka šajos uzlabošanas darbos netiek plānota būvniecība un Kroņvircavas muižas parka platība tiek nodota Zemgales plānošanas reģiona lietošanā uz projekta laiku un 5 gadus pēc projekta noslēgšanās”, teic Zemgales plānošanas reģiona projektu vadītāja Sigita Šiļvjane.
Tehniskajā projektā paredzēts noteikt vairākas prasības, piemēram, parkā ierīkot atpūtas vietu ar soliņiem, galdiem un ugunskura vietu. Tāpat vēlamas interaktīvas bērnu rotaļu un izziņas iekārtas no vēsturiskā vidē iederīga materiāla un dizaina, iekļaujot izglītojošu informāciju un aktivitātes, kas saistītas ar lokālām kultūrvēsturiskām un dabas vērtībām. Nepieciešami arī daudzveidīgi ogu un krūmu apstādījumi, kā arī informācijas stendi.
Projekts Nr. C036 “Integrēta sistēma interaktīvai publisko dārzu attīstībai Baltijas jūras reģionā” jeb “Interactive gardens” tiek īstenots Baltijas jūras reģiona programmā 2021.-2027. gadam. Projekta ieviešanas laiks noteikts līdz 2026. gada 31. oktobrim. Vairāk par projektu šeit.