Violetā maģija. Uzzinām, kādas prasības dažādiem violetiem augiem 0
Sajaucoties mirdzoši sarkanajam un mierpilnajam zilajam, dzimst violetie un purpura toņi. Tās ir maģiskas un karaliskas krāsas. Purpura toņi saistās ar aristokrātiju. Savulaik Anglijā purpurkrāsas apģērbs apliecināja tā nēsātāja augsto sociālo stāvokli sabiedrībā. Violetā krāsa simbolizē līdzsvaru starp zemi un debesīm, garīgumu. Tā ir arī uzticības krāsa, kas mierina un vienlaikus atraisa cilvēka radošo garu. Ar violeti ziedošiem augiem arī dārzā varam uzburt īpašu vietu, kur smelties spēku un rast iedvesmu jaunām idejām.
PADOMI
• Plānojot ziemciešu dobi nelielā dārzā, nevajag izvēlēties apjomīgus, robustus augus. Vairāk piemēroti būs augi ar smalkāku, vieglāku un gaisīgāku struktūru. Tie ļaus veidot dārzu vizuāli plašāku un dziļāku.
• Augsti augi ar lielām lapām domāti plašam dārzam – tie šķietami samazina dārzu, neļaujot skatienam aizklīst pārāk tālu.
• Ziemcietes stāda grupās, tāpēc jāiegādājas vismaz trīs stādi vai viens prāvāks, ko iespējams sadalīt. Lielākās dobēs veido apjomīgas augu grupas no pieciem, septiņiem vai pat deviņiem stādiem. Tā rodas akcenti, kas liek skatienam apstāties, nevis vienkārši pārslīdēt pāri dobei.
• Pirms ķerties pie puķu stādīšanas, jāizvērtē, cik auglīga ir augsne izveidotajā dobē. Smagu un blīvu papildina ar neitrālu vai bagātinātu kūdru, lai uzlabotu augu augšanas apstākļus un atvieglotu to kopšanu. Vieglas, smilšainas augsnes ielabošanai noderēs labs lapu komposts un māls. Šādā augsnē būs vieglāk nodrošināt optimālu mitrumu un nevajadzēs tērēt laiku laistīšanai.
• Lai izvēlētie augi labi iesakņotos un tiem pietiktu barības vielu pirmajā augšanas gadā, augsnē pirms stādīšanas iestrādā labi satrūdējušus kūtsmēslus vai kompleksos minerālmēslus.
Krāsu spēles augu lapās
Ja vēlas veidot krāsainu dobi, akcentējot lapas, nevis ziedus, plānojot augu izvietojumu, jāatceras dažas patiesības.
Bronzas krāsas lapas parasti šķiet blāvas un necilas. Taču, ja slīpie rīta vai vakara saules stari krīt uz augiem no sāniem vai no aizmugures, lapas iemirdzas vara sarkanā nokrāsā, kļūstot par košu akcentu puķu dobē.
Violetas lapas lieliski izskatās līdzās pelēki sudrabainām vai zilganām. Augiem ar ļoti tumšām lapām kaimiņos var stādīt dzeltenas vai sarkanas graudzāles – tad iespaids nebūs pārāk smagnējs un nomācošs.
Koši dzeltenas augu lapas līdzsvaro violetas graudzāles vai lakstaugi (ziemcietes, viengadīgās puķes) ar ziliem ziediem.
Baltas, sudrabainas, zili pelēkas lapas atstaro gaismu. Šo krāsu augus var viegli kombinēt gandrīz ar visu citu krāsu augiem. Sudrabainas lapas ir kā pieturzīmes puķu dobē, sevišķi, ja tās izvietotas starp sarkanajām un oranžajām. Sudrabainais tonis atvēsina pārlieku košās, padarot tās neuzkrītošākas un klusinātākas.
Dārza nostūros, kas vēlā pēcpusdienā kļūst ēnaini un tumši, vislabāk izvēlēties balto krāsu. Tie var būt augi ar koši baltiem ziediem vai lakstaugi ar ļoti gaišām lapām. Pat vakara mijkrēslī šāds noēnots dārza stūris šķitīs gaismas pilns un aicinošs.
Interesantu dobi var izveidot, izmantojot augus ar kontrastējošām krāsainām lapām. Ja tām ir vienāda forma, meklē atšķirību zīmējumos (punktos, līnijās, svītrās, lāsumos). Augi ar vienkrāsainām lapām pievērš uzmanību to formai, faktūrai un novietojumam cerā. Lai rastu vienojošu elementu lapu raibumā, dobes viducī ieteicams iestādīt piemērotus vienkrāsainus augus. Neparasts risinājums: izvēlēties dažādus augus, ko vieno līdzīga lapu forma, krāsa vai ziedi, – būs atrasts kopsaucējs, pat ja citas atšķirības būs pārlieku nesaderīgas.
Protams, var izveidot ideālu puķu dobi pēc visiem priekšrakstiem, taču darbs, kas veikts savam sirdspriekam, ir patiesas apbrīnas un īpašas uzslavas vērts. Turklāt katram ir sava izpratne par lietu kārtību šajā krāsainajā un pārsteidzošajā pasaulē.