F-16.
F-16.
Foto: Damien Simonart/AFP/SCANPIX

“Viņus apmācīt nebija viegli, bet šovasar viss sakārtosies!” F-16 jau tuvojas Ukrainas debesīm 161

Nīderlandes gaisa spēku komandieris ģenerālis Arno Stollmans sagaida, ka šovasar debesīs virs Ukrainas pacelsies iznīcinātāji F-16, raksta izdevums The Guardian. “Šajā vasarā viss sakārtosies,” viņš teica. Izdevums atgādina, ka Beļģija, Dānija, Nīderlande un Norvēģija ir apņēmušās nodrošināt Ukrainai aptuveni 80 ASV ražotos iznīcinātājus F-16, aprīkojumu, ko Ukrainas spēki lūdza jau vairāk nekā gadu. Tomēr lidmašīnas pacelšanās programmu izjauca piegādes un apmācības kavēšanās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pēc ģenerāļa teiktā, pilotu un zemes personāla apmācības process lidmašīnas vadīšanai nebija viegls. “Apmācība ir nepieciešama ne tikai pilotiem, bet arī tehniķiem un apkopes speciālistiem. Mēs nodrošinām visaptverošu atbalsta apmācību, lai viņi varētu efektīvi apkopt lidmašīnu. Tātad visam ir jāsakrīt,” viņš teica.

Nīderlandes aizsardzības ministre Kaisa Ollongrena arī sacīja, ka pirmajām lidmašīnu piegādēm Ukrainai jānotiek šovasar, un atteicās no kritikas par kavēšanos saistībā ar ziņām, ka Kijeva ir vīlusies par pilotu apmācības tempu: “Es pilnībā saprotu Ukrainas nostāju, viņi vēlas to pēc iespējas ātrāk. Mēs realizējam projektu, cik ātri vien varam, mēs patiešām paplašinām savas iespējas. F-16 tiešām ir daudz sarežģītākas nekā sistēmas, ko Ukrainas gaisa spēki izmantoja līdz šim. Jūs nevarat vienkārši izlaist dažus soļus, ir jāiziet katrs procesa posms, bet mēs arī vēlamies tos piegādāt pēc iespējas ātrāk.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiek ziņots, ka Ukraina ir gaidījusi ilgus mēnešus, lai sāktu izmantot šos iznīcinātājus, un cer, ka to ieviešana mainīs kara dinamiku, liekot Krievijai pieņemt konservatīvāku taktiku uzbrukumos robežai tuvākajām teritorijām.

“Krievi būs spiesti mainīt taktiku. Mēs varēsim efektīvāk trāpīt viņu lidmašīnām un raķetēm, un viņiem būs ļoti grūti turpināt izmantot vadāmās pretgaisa aizsardzības bumbas, kuras viņiem nepieciešams palaist 50 – 70 km attālumā,” sacīja aviācijas eksperts un bijušais Ukrainas militārais pilots Anatolijs Hrapčinskis. Daudzi Ukrainas avoti apgalvo, ka F-16 īpaši aizsargās Harkivu no šīm bumbām.

Krievijas domnīcas aviācijas analītiķis Džastins Bronks uzskata, ka piemērots laiks F-16 izvietošanai ir “riska novērtējums un laika rāmis”: “Es ceru, ka tas tiks izdarīts, kad viņi būs taktiski un operatīvi gatavi, piloti un zemes komanda, nevis pamatojoties uz to, ka viss iet slikti, mums ir vajadzīga politiska uzvara.”

The Guardian raksta, ka F-16 ir būtisks uzlabojums salīdzinājumā ar pašreizējo Ukrainas gaisa floti, kurā ietilpst lidmašīnas MiG-29, Su-24 un Su-25, kas ir stipri pārslogotas un bojātas.

“Salīdzinot ar MiG-29, Su-27 un Su-25, F-16 var pārvarēt lielu kaujas slodzi, kas atbilst Ukrainas taktiskā bumbvedēja Su-24 jaudai. Turklāt F-16 ir aprīkots ar jaudīgāku radaru sistēma, kas var palīdzēt novērst nepilnības, ar kurām Kijeva saskārās līdz šim,” teikts publikācijā. “F-16 mēdz būt pilotiem draudzīgāki, jo tiem ir intuitīvas vadības ierīces un displeji, kas ļauj pilotiem pacelt galvu un vērot ari apkārtni.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.