Vintage mēbeles aizvien modē 1
Interjera noformējumos joprojām aktuāls vintage stils, bet kā atrast šim stilam atbilstošas mēbeles un aksesuārus?
Ne tikai antikvariātos un vecu lietu tirgotavās iespējams atrast interesantus eksemplārus. Arī vecmāmiņas bēniņos, vasarnīcas noliktavā un pat šķūnītī dažkārt glabājas īstas pērles. Tiem, kas nevēlas tērēt laiku klātienē, ērts veids, kā atrast meklēto, ir arī interneta vietnes, piemēram, www.1stdibs.com. Patiesībā šeit jau paveras krietni vien lielākas iespējas atrast meklēto nekā vietējos veikaliņos. Tiem, kam svarīgi, lai lieta būtu oriģināla, nevis veikls pakaļdarinājums, ieteicams doties uz kādu no atzītākajām starptautiskajām antikvāra izstādēm Briselē, Parīzē, Kopenhāgenā, Provansā.
Stila daudzveidība
Arī vintage stila tirgū ir sava mode, kas mainās. Pašreiz, piemēram, liela interese ir par pagājušā gadsimta 50. – 60. gadu Eiropas dizaina lietām, kā arī par mēbelēm uz augstām, spicām kājiņām un buklē apdari.
Vintage mēbeles ir jaukas ar savu daudzveidību – nav nepieciešams iegādāties pilnus komplektus vai censties visu telpas iekārtojumu veidot no viena stila mēbelēm. Tad iznākums būs garlaicīgs. Tieši improvizācijā un rotaļīgumā slēpjas šā stila garša. Piemēram, vintage stila ēdamistabas krēsls lieliski izskatīsies arī viens pats. Vēl interesantāka noskaņa veidosies, ja ap ēdamgaldu būs sapulcināti dažādi krēsli.
Meklējot aksesuārus un mēbeles, nevajag baidīties, ka tas varētu nebūt pa kabatai. Dažkārt priekšmeti, ko nepieciešams vien nedaudz atjaunot (notīrīt, pārkrāsot utt.), nopērkami par samērā nelielām izmaksām.
Esiet radoši un gatavi eksperimentiem – iegūtos priekšmetus dažreiz var izmantot arī alternatīvā veidā, piemēram, vannu pārvērst par dīvānu, bet čemodānu par kumodi utt.
Ja lietas meklē ne tikai dekoram, bet arī reālai lietošanai, jāpievērš uzmanība to funkcionalitātei. Piemēram, izvēloties vecu galda lampu, vērts izpētīt, vai to iespējams arī pieslēgt pie elektrotīkla.
Lielākoties visi priekšmeti ir nedaudz jāatjauno, tāpēc svarīgi vēl pirms iegādes apsvērt, cik adekvātas būs izmaksas un vai to vispār iespējams izdarīt. Visvieglāk atjaunot koku, metālu, problēmas var sagādāt traipu izņemšana no ādas un audumiem, polsterējuma un tapsējuma atjaunošana (nereti tajos ieperinājusies pelējuma sēne vai nepatīkama smaka). Bet piemeklēt iztrūkstošas detaļas no auduma vai koka var būt vieglāk nekā no misiņa darinātās.
Lūk, daži padomi, kas ļaus atšķirt oriģināli senu lietu no mūsdienu pakaļdarinājuma: metāliskās detaļas parasti ir nespodras, nosūbējušas, stiklam piemīt dzeltenīga nokrāsa, bet krāsa vai laka mēdz būt izžuvusi, nedaudz sasprēgājusi. Veca lieta nekad nesmaržos pēc svaigas krāsas, lakas vai gumijas, tai būs nedaudz noslēpumains un putekļains aromāts.
Var arī tā
Tomēr ne vienmēr jāmeklē autentiskas lietas, lai iegūtu vajadzīgo noskaņu. Jaunākās tendences interjerā gluži labi savieno gan mūsdienīgus, gan vintage stila elementus. Piemēram, “Pedini” firmas virtuves kolekcija “Vintage” (dizainers Domenico Paoluci) izmanto mākslīgi vecinātas mēbeļu fasādes ar nedaudz nobružātu krāsu, tīkliņveida dalījumu un gaišiem pasteļkrāsas toņiem. Savukārt tās tiek komplektētas ar mūsdienīgu diožu apgaismojumu, iebūvētām plīts virsmām un citām modernām detaļām.