“Viņš vispār ir lasījis “Zaļo Zemi”? Ko viņš zina?” Streičs asi izsakās par Edvardu Ratnieku un pieminekļu demontāžu 0
Rīgas dome atbalstīja rakstnieka Andreja Upīša pieminekļa demontāžu pie Kongresu nama un Sudrabu Edžus pieminekļa aizvākšanu no Kronvalda parka. Idejas autors bija Rīgas domes priekšsēdētaja vietnieks Edvards Ratnieks (NA/LRA). TV24 viņš teica, ka tas ir nacionālās pašapziņas jautājums – nojaut šo divu rakstnieku pieminekļus.
Kas par to sakāms Streičam?
“Lai viņš [Ratnieks – red.] pastāsta, kas ir nacionālā pašapziņa viņam! Kādi kultūras slāņi to sastāda. Pārbaudiet viņu. Viņš zina kaut ko par Andreju Upīti? Viņš ir lasījis “Zaļo Zemi”, “Sūnu ciema zēnus”? Viņš ir redzējis izrādi “Žanna d’Arka”, par ko Upītis tika 1930. gadā godalgots ar kultūras fonda balvu? Zaļā Zeme stiprināja manī latvietību. Šī darba izrāde “Zaļā Zeme” ir mans mūža skaistākais piedzīvojums Rēzeknē.
Es daudz esmu lasījis Andreju Upīti un varētu ar viņu parunāt par Andreju Upīti. Tā ir literatūra un teātris, kas veidojis mūsu nacionālo pašapziņu. Cik daudz no šīs kultūras zina šis cilvēks?
Teātris ir nācijas pilngadības apliecība. Latvija ir lielisks piemērs, jo mums vēl nebija proklamēta mūsu valsts, bet mums bija spilgts savs teātris. Latviešu teātris ir vecāks par valsti!” TV24 raidījumā “Nedēļa. Post Scriptum” izsakās leģendārais latviešu kinorežisors un scenārists Jānis Streičs.
Jau ziņots, ka Rīgas centrā, Kronvalda parkā, pie topošās Nacionālās akustiskās koncertzāles esošo “Zaļās zemes” autora Andreja Upīša pieminekli pārzāģēs uz pusēm un pēc tam atkal uzstādīs pilsētvidē, aģentūrai LETA pauda ieceres autors, tēlnieks un Rīgas domes deputāts Ivars Drulle (“Par”).
Kā paskaidroja Drulle, sākotnēji Upīša piemineklis tiks pārvests uz Rīgas pieminekļu aģentūras teritoriju Varoņu ielā, kur to pārzāģēs vertikāli uz pusēm.
Pēc tam, tiks izraudzīta vieta, kur to novietot atpakaļ pilsētvidē un pieminekļa abas daļas tiks novietotas blakus tādā atstatumā, lai tām cauri var iziet cilvēks.
Atbilstoši Drulles iecerei, līdz ar šīm pārmaiņām Upīša piemineklis gan atspoguļos Upīša dzīves divējādo dabu – gan pozitīvo kā rakstniekam, gan negatīvo kā padomju varas kolaborantam, gan simbolizēs katra cilvēka atšķirīgās puses.
Drulle iepriekš komitejas sēdē norādīja, ka pieminekli transformējot, simboliski tiks nodalīts labais no sliktā, radot “izlīguma pieminekli”, kas iegūtu jaunu māksliniecisku un vēsturisku nozīmi, vienlaikus kļūstot par laikmetīgu mākslas darbu un simbolu no pagātnes uz tagadni.
Atvērta palikusi diskusija par to, kur pēc transformācija pieminekli uzstādīt.