Viņš + viņa + nauda = ? 1
Krīze cilvēku maciņos ir atstājusi pēdas. Naudas tajos vairs nav tik daudz kā pirms kāda laika, bet dzīvot gan gribas kā agrāk. Un vienmēr ir bijuši cilvēki, kuri labprāt padzīvotu uz otra rēķina, bet šobrīd šī problēma kļuvusi vēl vairāk saasināta. Sievietes meklē bagātus vīriešus, vīrieši – sievietes, kuru miteklī apmesties un no kuru katla ēst. Kā nauda šobrīd ietekmē vīrieša un sievietes attiecības?
Vai sievietei interesēju es pats?
Ainars Vladimirovs (43), sabiedrisko attiecību aģentūras direktors: – Vienmēr esmu gribējis ticēt, ka naudas jautājums sievietei man līdzās nav attiecību pamatā. Vienmēr ir šķitis, ka viņai galvenokārt interesēju es pats. Bet otra cilvēka galvā jau ielīst nevar. Un es arī nekad neesmu ļoti cītīgi skaitījis to naudu, kas kopīgi iztērēta. Ja sieviete vēlējās kaut ko iegādāties vai doties ceļojumā, es līdzekļus tam neliedzu. Uzskatīju, ka šādi iztērēta nauda ir labi iztērēta. Ja ir iespēja, gribas taču palutināt gan sevi, gan otru pusīti. Es uzskatu, ka vīrietim ir jāspēj nodrošināt ģimeni. Bet sievietes alga ir patīkams papildu bonuss.
Es uzskatu, ka vīrietim ir jāspēj nodrošināt ģimeni. Bet sievietes alga ir patīkams papildu bonuss.
Man nekad nav bijis svarīgi, cik mana partnere pelna, bet gan tas, ka viņa ir darbīga un cenšas izaugt profesionālajā jomā. Jo man patīk gudras sievietes, kuras grib un spēj kaut ko sasniegt. Es spētu pieņemt arī to, ja mana draudzene pelnītu vairāk par mani. Ja viņa būtu sasniegusi savus profesionālos mērķus un par to saņemtu godam nopelnītu algu, būtu tikai patīkami. Bet ja attiecībās starp diviem cilvēkiem pastāv nosacījums, ka sieviete ar vīrieti ir kopā tikai naudas dēļ, tad jājautā – uz kāda pamata šīs attiecības būvētas?
Klāvs Radziņš (37), uzņēmējs: – Diemžēl man ir bijis gods izjust, ka sieviete pārbauda materiālo stāvokli. Nekas patīkams tas nav. Lai gan varu arī saprast tās, kuras vēlas stabilitāti un pārliecību, ka varēs nodoties ģimenes dzīvei un nevajadzēs kļūt par darba zirgu. Bet, ja sieviete jau pirmajās tikšanās reizēs restorānā izvēlas visu dārgāko vai sāk stāstīt, ka viņai noderētu jauna mašīna, vīrietim, protams, veidojas pretreakcija. Manā dzīvē bija posms, kad, iepazīstoties ar sievieti, uzsvēru: esmu students un strādāju bibliotēkā. Bija interesanti vērot reakciju. Šādi rīkojos pēc tam, kad kāda mana draudzene meloja, ka viņai nepieciešama nauda veselības problēmas risināšanai, bet īstenībā sapirka kaudzi jaunu drēbju. Tad nu viņa ar savām drēbēm arī palika viena.
Man nav svarīgi, cik sieviete pelna, bet ir ļoti svarīgi, lai viņa jūtas stabila, pašpietiekama, ar augstu pašnovērtējumu un nodarbojas ar to, kas viņai patīk. Sieviete tāpat kā vīrietis ir personība, kurai nepieciešamas ne tikai mājas un ģimene, bet arī atzinība un novērtējums, ko var gūt darbā. Man būtu pieņemami, ja viņa pelnītu vairāk par mani, bet man nebūtu pieņemami, ja sieviete pelnītu par mani vairāk tāpēc, lai nodrošinātu mūsu ģimeni, jo es to nespēju. Protams, katra cilvēka dzīvē neatkarīgi no dzimuma var būt pacēlumi un kritumi. Ja vīrietim ir problēmas ar ienākumiem, tad jādara viss iespējamais, lai ātrāk no šā stāvokļa izkļūtu. Un zelta vērta ir sieviete, kura šajā brīdī atbalsta un motivē.
Manā dzīvē bija posms, kad, iepazīstoties ar sievieti, uzsvēru: esmu students un strādāju bibliotēkā. Bija interesanti vērot reakciju. Šādi rīkojos pēc tam, kad kāda mana draudzene meloja, ka viņai nepieciešama nauda veselības problēmas risināšanai, bet īstenībā sapirka kaudzi jaunu drēbju.
Nožēlojami ir vīrieši, kuri gadiem ilgi slīgst depresijā, sēž mājās pie datora, “meklēdami darbu”, bet sievas pēc darbdienas pērk cigaretes, ko viņiem smēķēt. Šādus stāstus esmu dzirdējis no daudzām skaistām, enerģiskām un veiksmīgām sievietēm. Viņas saka: “Nu, ko lai dara. Katram savs. Manējais vismaz nedzer, nesit, mīl bērnus un neiet maukās.” Acīmredzot dzīve šīs sievietes ir salauzusi. Viņas ir aizmirsušas, ka var tikt nēsātas uz rokām, apbērtas ar ziediem un mīlētas.
Tu neesi īsts vīrietis!
Rīdzinieks Juris (61) uzskata citādi: – Nedomāju, ka ir kas slikts, ja sievietei vīrietis patīk arī tāpēc, ka var aizvest uz smalkāku krogu vai uzdāvināt kādu jauku lietu, kuras iegādei viņai pašai naudiņas nepietiek. Jo vecāks vīrietis un jaunāka sieviete veido attiecības, jo vairāk vīrietim naudas jāiegulda. Diez vai attiecībās, kur partneriem liela gadu starpība, pietiek tikai ar kvēlu mīlu.
Bet Marks (39) daiļajā dzimumā ir vīlies: – Diemžēl sievietēm lielākoties interesē vīrieša nauda, nevis viņš pats. Tikai aptuveni divdesmit piecus procentus daiļā dzimuma pārstāvju ar partneri saista jūtas. Satikos ar kādu sievieti. Neesmu miljonārs, bet šādas tādas summas manā maciņā apgrozās. Draudzene gribēja apmeklēt ārzemju estrādes mākslinieku koncertus un citus pasākumus. Arī staigāt pa veikaliem. Sāka man prasīt, lai nopērku dārgu mēteli un zābakus. Teicu, ka nepirkšu. Atskanēja: “Tu neesi īsts vecis, ja nevari man to nopirkt!” Kopš tā laika es nevienai vairs pat kafiju neizmaksāju.
Nopirkšu sardeles, braukšu pie tevis!
Anete (41): – Viņam nebija darba. Devu ēst, jo mēs taču draudzējāmies. Ar paziņu starpniecību viņam sarunāju darbu, pat pusdienas līdzi saiņoju. Bet, kad pienāca algas diena, viņš visu naudu noplivināja. Man kaut kādus niekus sadāvināja. Lielus telefona rēķinus bija norunājis. Pateicu, ko par viņu domāju. Kopīgu nākotni ar tādu vīrieti iedomāties nespēju. Tad es salauzu kāju, un viņš no manis atšuvās, jo es vairs nespēju viņu apkalpot.
Dina (46): – Vairākkārt esmu pieredzējusi to, ka vīrietis bez liekām ceremonijām vēlas iekortelēties manā mājoklī. Es jau gan daļēji viņus saprotu – lielākoties tie ir šķīrušies vīrieši, kuri no ģimenes kopīgajām mājām izmesti vai labprātīgi tās atstājuši bijušajai sievai un bērniem, bet nu meklē sev jaunas mājas. Nesen kāds vīrietis pēc īsas sarakstes internetā izteica neapmierinātību ar to, ka savā divistabu dzīvoklī joprojām dzīvoju kopā ar bērniem, kuriem ir 19 un 23 gadi. Un viņam, nabagam, te nav vietas. Kāpēc bērni neveidojot savu dzīvi un nemeklējot sev citas mājas? – jautāja kungs ap piecdesmit. Man nācās viņam paskaidrot, ka dzīvokli pirms vairākiem gadiem iegādājos galvenokārt savām atvasēm un negatavojos te ierīkot vīriešu patversmi.
Ar kādu citu vīrieti man bija izveidojušās diezgan jaukas, romantiskas attiecības, bet tad kādu dienu viņš vaļsirdīgi sāka spriest, ka viņa dzīvē viss esot patīkami sakārtojies, jaunu labu darbu esot atradis, bet tikai viens – dzīvokļa – jautājums vēl neesot atrisināts. Un tad katru dienu ap pulksten sešiem, beidzis darbu, viņš man zvanīja un teica: “Nopirkšu sardeles un braukšu pie tevis!” Sapratu, ka es esmu tas dzīvokļa jautājums, un uz viņa telefona zvaniem vairs neatbildēju.
Cits kungs no laukiem reiz teica bez aplinkiem – Rīgā vi ņam piedāvājot darbu, bet dzīvokli īrēt esot dārgi. Vai drīkstot pie manis padzīvot? Seksuāli apkalpošot. Ēdīšot maz.
Daloties maz kļūst daudz
Guna (47): – Liekot roku uz sirds, saku: man nav svarīgi, cik vīrietis nopelna. Galvenais, kā viņš šo nopelnīto tērē. Un vai ir gatavs tajā dalīties ar vistuvākajiem – sievu, bērniem vai sievieti, ar kuru dzīvo kopā. Lai nav tā, ka vīrietis iemanās sakrāt savai mašīnai, kamēr sieva par savu algu apģērbj bērnus, uzpilda ledusskapi, iegādājas saimniecības preces. Un pēc tam vēl saņem no vīra pārmetumus, ka neprot apieties ar naudu, jo tās viņai nekad nepietiekot. Bet viņš gan mākot iekrāt!
Nu jau vairs nemulstu, ja par mani rūpējas, ja atstāj naudu sadzīves pirkumiem un, ja vajag, arī apmaksā manus rēķinus. Kad ir šāda attieksme, zinu, ka es mīļuprāt nokārtošu arī viņa maksājumus, ja tas būs nepieciešams.
Es sešpadsmit gadus dzīvoju kopā ar šādu egoistisku skopuli. Par laimi, man pietika prāta izbeigt šo laulību, ja tādu biznesu vispār drīkst saukt par laulību. Tagad dzīvoju kopā ar vīrieti, kurš no kauna zemē ielīstu, ja viņa sievietei būtu jāeksistē tik pazemojošā situācijā, kādā agrāk biju es. Nu jau vairs nemulstu, ja par mani rūpējas, ja atstāj naudu sadzīves pirkumiem un, ja vajag, arī apmaksā manus rēķinus. Kad ir šāda attieksme, zinu, ka es mīļuprāt nokārtošu arī viņa maksājumus, ja tas būs nepieciešams. Jāpiebilst, ka viņš pelna mazāk nekā mans bijušais vīrs, bet dalīties uzskata par pašsaprotamu. Un, ja ir tā, tad arī maz ir daudz. Tas, ka viens pelna vairāk, otrs mazāk, turklāt šie periodi mainās, ir normāli. Mīlošās attiecībās, manuprāt, par to strīdi un pārmetumi neradīsies. Cita lieta, ja viens no abiem vispār negrib strādāt, tikai patērē, vai arī tad, ja savu naudu egoistiski grib paturēt tikai sev. Un tas vienlīdz attiecas gan uz vīrieti, gan sievieti.
Jārūpējas abiem
Psihoterapeite, sociālo zinātņu maģistre Inese Putniece:
– Ja vīrietis, sauksim lietas īstos vārdos, uz sievietes kakla parazitē daudzu gadu garumā, runa nav tikai par naudu. Jautājums jāskata plašāk. Sieviete šādu partneri ir izvēlējusies, un te jārunā par līdzatkarīgām attiecībām. Ir vienalga – vai partneris spēlē azartspēles vai dzer un nestrādā. Sieviete dzīvo klusās cerībās, ka vīrs reiz mainīsies, bet nekas nenotiek. Brīžiem šādās attiecībās nobriest konflikts. Sieviete protestē, cērtot dūri galdā vai sitot kāju pret zemi. Vīrietis sapurinās, sola – tūlīt iešu, darīšu. Iestājas medusmēneša fāze, pēc tam atslābums, un cikls atkal sākas no jauna. Šādās attiecībās runa nav tik daudz par naudu, bet par attiecību sasaisti starp partneriem – abi partneri attiecības veido un uztur caur manipulācijām, protams, katrs savā veidā. Pavisam cits modelis veidojas tad, ja ģimenē ir divi ekonomiski aktīvi cilvēki un, piemēram, vīrietis zaudē darbu. Sieva uz laiku kļūst par galveno naudas pelnītāju un ģimenes uzturētāju. Šādā situācijā partneriem, savstarpēji vienojoties, jānonāk pie abpusēji pieņemamiem noteikumiem. Var būt, ka iepriekš sieviete ir bijusi līdzīgā situācijā un vīrietis bijis galvenais pelnītājs. Un nu abi nonākuši mainītās lomās. Jebkurā gadījumā katrs šāds dzīves brīdis ir pārbaudījums attiecībām.
Šobrīd vairs nepastāv strikts uzskats, ka vīrietim ģimenē noteikti jābūt galvenajam pelnītājam, tomēr ir svarīgi, ka abi partneri strādā. Runa nav par naudas daudzumu, ko katrs nopelna, bet par to, vai abi partneri izrāda vēlmi rūpēties par ģimenes labklājību.
Vīrietim noteikti nav jāpelna vairāk par partneri sievieti, tomēr, man jāatzīst, daudzi vīrieši vēršas pie psihoterapeita, jo pelna pārāk maz un nevar samaksāt rēķinus, iegādāties benzīnu, samaksāt bērniem par mācībām utt. Jautājums ir šāds: vai es sevi kā vīrieti spēju cienīt, ja nenopelnu pietiekami daudz? Tas nozīmē, ka reālajā dzīvē nekur tālu no sadalījuma, ka vīrietis ir mednieks, bet sieviete – pavarda kurinātāja, neesam aizgājuši. Man patika kāda aktiera atbilde uz žurnālista jautājumu – vai viņš spētu mitināties dzīvoklī ar malkas apkuri? Aktieris atbildēja, ka degoša malka krāsnī smaržo lieliski, bet viņš kā vīrietis noteikti ātri sapelnītu gāzes katlam un parūpētos par apkures uzstādīšanu. Vienalga, cik daudz pelna sieviete, vīrietim kā partnerim jāuzņemas lielākā atbildības nasta. Dodot ģimenei adekvātu pienesumu, viņš sevi sajutīs kā lielāku vērtību.
– Sabiedrībai vairāk pieņemami, ja sievieti kā nākamo pēcnācēju radītāju uztur vīrietis.
– Tas nu ir viens mīts, kas “iesēdies” un diezgan bieži tiek popularizēts dzeltenajā presē. Pusmūža krīzes nomocīti vīrieši apprec daudz jaunākas sievietes, kurām ir pienācis laiks radīt pēcnācējus. Un tad nu, šādus vīriešus aizstāvot, šis mīts tiek kultivēts. Bet, no otras puses, racionāli vērtējot, ja man kā sievietei jādomā par to, kā iznēsāt un pēc tam paēdināt bērnus, tad es nevaru būt laimīga, ja vīrs pelna maz. Jo diemžēl daudzas lietas var nopirkt tikai par naudu. Bet naudas trūkums rada stresu. Izvirzīt sev mērķi tiekties pēc bagāta partnera gan nebūtu īsti gudri… Lai gan nesen kādā pētījumā minēts, ka racionālos apsvērumos balstītas attiecības esot noturīgākas par tām, kas veidotas uz kaisles pamata. Man gan šķiet, ka, vērtējot nākamo dzīves biedru pēc naudas maka biezuma, tiek sakropļota pati partneru kopā būšanas ideja. Kāpēc vīrietis un sieviete vispār veido attiecības? Daudzas sievietes šobrīd iegūst labu izglītību un spēj pašas sevi uzturēt. Vai kopā jādzīvo tikai tāpēc, lai radītu bērnus? Arī pie tiem var tikt bez laulības. Tātad attiecību pamatā tomēr vajadzētu būt jūtām. Taču arī akla mīlestība, kad partneri neatšķir ne rīta, ne vakara, kā katra galējība attiecībām ir postoša. Visam jābūt ar mēru.
Ja sieviete “sēž” uz vīrieša naudas maka, rodas arī jautājums par viņas pašapziņu. Vai viņas dzīve ir piepildīta? Mana pieredze ar pacientiem liecina, ka ne.
Ja sieviete “sēž” uz vīrieša naudas maka, rodas arī jautājums par viņas pašapziņu. Vai viņas dzīve ir piepildīta? Mana pieredze ar pacientiem liecina, ka ne. Attiecību sākumposmā šīs sievietes jūtas apmierinātas, bet vēlāk nespēj samierināties tikai ar vīrieša naudas tērētājas un mātes lomu. Pat tad, ja būris ir no zelta, tas vienalga ir un paliek būris. Pašapliecināšanās nolūkos cilvēkam ir vajadzība būt atzītam, noderīgam ne tikai ģimenē, bet arī sabiedrībā. Taču tas nenozīmē, ka sievietei noteikti jāveido profesionālā karjera. Viņa var būt vienkārši sabiedriski aktīva.
– Turīgi vīrieši sūdzas, ka grūti atrast partneri, kura jau pirmajā tikšanās reizē nepārbaudītu maciņa biezumu. Gadās, ka partnere naudu prasa vienam mērķim, bet iztērē pavisam citam.
– Tā ir līdz galējai pakāpei infantila rīcība. Iznāk – tas, ka vīrietis strādājis un sapelnījis daudz naudas, kalpo viņam par sliktu, jo cilvēciskas attiecības vairs gandrīz neviena sieviete nevēlas. Visas viņā redz naudu. Var saprast, ja viņi pēc šādas negatīvas pieredzes cenšas kaut kā apiet naudas jautājumu un pat izliekas par nabadzīgākiem vai dumjākiem, lai saprastu, vai tas, ko sieviete vēlas, ir viņš, nevis naudas maks. Lai gan patiesībā, kāpēc gan man kautrēties, ja esmu turīgs?
Ne vīrieša, ne sievietes pienākums nav uzturēt otru pieaugušu cilvēku. Izņemot iepriekš sarunā minēto gadījumu, ja viens no partneriem uz laiku zaudē darbu. Jauki, ja vīrietis sievietei, ar kuru nesen iepazinies, izmaksā kokteili, taksometru, koncertu vai teātra izrādi, bet nav viņa pienākums apmaksāt visus viņas izdevumus. Ja šādi rīkojas sieviete ap divdesmit, tas nešķiet tik samaitāti, bet, ja to dara sievietes pēc trīsdesmit, viņas vīrieša acīs izskatās ļoti neglīti. Nav brīnums, ka vīrieši mūk no tādām. Kuram gan patīk, ja viņu izmanto. Taču zinu daudzas jaunas sievietes, kuras uzskata zem sava goda pieļaut, ka vīrietim jāuztur sieviete. Lielie pirkumi – mašīnas iegāde, ceļojums – ir uz vīrieša pleciem, bet arī sievietei ir sava nauda. Un gadu starpībai te nav nozīmes. Attiecībās liela nozīme ir personības briedumam, vecumam – nosacīta. Cits cilvēks nobriedis ir trīsdesmit gados, cits – infantils arī četrdesmit un piecdesmit gados.
– Tomēr netrūkst arī vīriešu, kuri meklē ērtu, siltu vietiņu sievietes teritorijā, lai tur apmestos un parazitētu.
– Tie ir vīrieši, kuri auguši mammas paspārnē un pieraduši, ka viņus bīda un apkalpo. Vēlāk mammas funkciju pārņēmusi sieva vai draudzene. Vienīgais, ko viņi prot, ir atrast kādu, kurai pieķerties un izmantot. Jautājums – vai es pieļauju, ka mani izmanto – ievācas manās mājās, ēd no mana katla un lieto visu, ko es, apzinīgi strādājot, esmu iegādājusies? Tas ir pašcieņas jautājums. Šajos gadījumos dzimums ir sekundārs. Sieviete var izmantot vīrieti un vīrietis sievieti. Un abiem dzimumiem tas ir vienādi nepatīkami.
Gadās, sieviete tā izslāpusi pēc attiecībām, ka ir ar mieru pieļaut dažādus kompromisus, no kuriem pati cieš un ilgi nespēj situāciju atrisināt. Piemēri redzami ne tikai Latvijā, bet arī daudzās ģimenēs, kas pārcēlušās dzīvot uz ārzemēm. Meitenes apprecas ar vīriešiem, kuri viņas ļaunprātīgi izmanto.
Jebkurās attiecībās pastāv izvēle – palikt vai aiziet. Ja tās ir kļuvušas neciešamas un viens no partneriem tajās notiekošo nevar pieņemt, jākravā koferis un jādodas prom. Bet, ja sieviete vai vīrietis nolemj palikt šādās attiecībās, tad pašam sev jāatbild uz jautājumu – kas mani te notur?
Ne jau nauda pati par sevi ir problēma. Nauda ir simbols, liecinot par to, kas patiesībā notiek partnerattiecībās.
Ne jau nauda pati par sevi ir problēma. Nauda ir simbols, liecinot par to, kas patiesībā notiek partnerattiecībās. Naudas trūkums vai naudas pārbagātība tām vienmēr ir pārbaudījums. No partneru brieduma pakāpes ir atkarīgs, vai un cik lielā mērā viņi ir spējīgi rast kompromisu un risinājumu šai situācijai.
Kā pasargāt sevi no izmantošanas? Universālas formulas nav. Zaudējumi un bēdas ir neatņemama cilvēka dzīves sastāvdaļa. Jo lielāka ir dzīves un arī attiecību pieredze, jo labāk cilvēks intuitīvi jūt, ka tiek izmantots. Cits jautājums, vai viņš sev ļauj to pamanīt. Un, ja kāds mani ir izmantojis vai ar mani manipulējis, kā es ar šo situāciju tieku galā. No negatīvām situācijām var gūt labu mācību un otrreiz uz tā paša grābekļa nekāpt.
Pati pelnu, pati tērēju
Maija Pohodņeva (38 gadi), neatkarīga žurnāliste, producente, nesen iznākušās grāmatas “Nedzeniet pēdas snaiperim” autore: – Dzīves pieredze man ir iemācījusi, ka vīrietim ir jāpelna. Vismaz kaut kas. Vairāk vai mazāk par mani, tas nav tik būtiski. Vīrietis, kurš nepelna vispār, nejūtas novērtēts, zaudē pašcieņu, degradējas. Pirmajai laulībai pieliku punktu lielā mērā tieši naudas dēļ. Jutos finansiāli izmantota. Ilgus gadus biju vienīgā, kura gādāja par ģimeni un bērniem. Vīrs šķirties nevēlējās, jo viņam tā bija ērti. Sak, sīkums, ka sieva nav svarīga ne kā sieviete, ne cilvēks, kur nu vēl draugs, toties viņa nodrošina pajumti, pilnu bļodiņu un iespēju spēlēt datorspēles no agra rīta līdz vēlam vakaram. Tāpēc tagad attieksme pret vīriešiem un naudu man ir ļoti vienkārša: pati pelnu, pati arī tērēju. Uzturams “mājdzīvnieks” man nav vajadzīgs.
Eiropas Savienībā sievietes stundā pelna vidēji par 17% mazāk nekā vīrieši. Atšķirības darba samaksā pastāv, kaut arī sievietēm sko lās un augstskolās ir labākas sekmes nekā vīriešiem. Vidēji 81% jauno sieviešu (un tikai 75% vīriešu) iegūst vismaz vidusskolas izglītī- bu, bet 60% augstskolu absolventu ir sievie- tes. Atšķirības darba samaksā starp dzimu-miem nozīmē to, ka sievietes mūža laikā nopelna mazāk, tāpēc viņas saņem mazākas pensijas un ir pakļautas lielākam nabadzības riskam vecumdienās. Latvijā sievietes vidēji pelna par 17,6% mazāk nekā vīrieši. (No Eiropas Komisijas ziņojuma)
|