“Jau pasen esmu ievērojusi kādu vīrieti, kurš regulāri novieto automašīnu invalīdu stāvvietā. Jā, mašīnas logā ir redzama invalīda apliecība, taču kaut kas tomēr ir pievērsis manu uzmanību,” ziņā portālam LA.LV raksta kāds lasītājs.
Viņš novērojis, ka konkrētā automašīna invalīdu stāvvietā tiek novietota regulāri, tāpēc reiz nolēmis pārliecināties, ka invalīda apliecība tiešām ir logā. Bijis pārsteigums, ka apliecība ir uz sievietes vārda, lai gan automašīnā vienmēr vīrietis ir viens pats, bez pasažieriem. Tas radījis pārliecību, ka kaut kas nav īsti pareizi.
Lasītājs jautā, vai tas ir atļauts – izmantot invalīdu stāvvietu, ja pats invalīds, visticamāk, konkrētajā brīdī nemaz nav automašīnā. Jautājums šķita interesants, tāpēc meklējām atbildi uz to.
Sazinājāmies ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības policiju, lai noskaidrotu, kā viņi “tulko” šādus gadījumus. Uzzinājām, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldības policija, saņemot informācija pa transportlīdzekļiem, kas novietoti invalīdiem paredzētajās stāvvietās bez invalīdu stāvvietu izmantošanas kartēm, klātienē pārbauda katru gadījumu.
Ceļu satiksmes likums nosaka, ka par stāvēšanu vietās, kas apzīmētas ar 844. papildzīmi un 942. ceļa apzīmējumu, ar transportlīdzekli, kuram nav invalīdu stāvvietu izmantošanas kartes, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam 55 eiro apmērā (Ceļu satiksmes likums, 78. panta astotā daļa). Papildus tam Ceļu satiksmes noteikumos ir noteikti izņēmumi transportlīdzekļiem, kas apzīmēti ar invalīdu stāvvietu izmantošanas karti, t.i., uz tiem nav attiecināma 302., 303., 327. vai 523. ceļa zīmes darbība (302. ceļa zīme “Braukt aizliegts”, 303. ceļa zīme “Mehāniskajiem transportlīdzekļiem braukt aizliegts”, 327. ceļa zīme “Stāvēt aizliegts”, 523. ceļa zīme “Stāvēšanas aizlieguma zona”), kā arī 326. ceļa zīmes “Apstāties aizliegts” darbības zonā atļauta personu ar invaliditāti iekāpšana transportlīdzekļos vai izkāpšana no tiem.
Vienlaikus Ceļu satiksmes noteikumos ir noteikts, ka transportlīdzekļa salonā pie priekšējā vējstikla atļauts novietot invalīdu stāvvietu izmantošanas karti, ja transportlīdzekļa vadītājs vai tā pasažieris ir persona, kurai ir izsniegta valsts akciju sabiedrības “Ceļu satiksmes drošības direkcija” invalīdu stāvvietu izmantošanas karte (Ministru kabineta 2015. gada 2. jūnija noteikumi Nr. 279 “Ceļu satiksmes noteikumi” 246. punkts).
Līdz ar to policija norāda: “Attiecīgi invalīdu stāvvietu izmantošanas karti vari izmantot tikai tad, ja transportlīdzekli vada persona vai tiek pārvadāta persona, uz kuras vārda invalīdu stāvvietu izmantošanas karte ir izsniegta. Par šo nosacījumu neievērošanu transportlīdzekļa vadītājam var piemērot naudas sodu 30 eiro apmērā (Ceļu satiksmes likums, 73. panta ceturtā daļa) un administratīvā pārkāpuma procesu (saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 83.pantā noteikto iestāžu kompetenci) veic Valsts policija. Tomēr praksē, lai gan pārkāpumi par neatļauti uzstādītas invalīdu stāvvietu izmantošanas kartes izmantošanu nav pašvaldības policijas kompetencē, Rīgas valstspilsētas pašvaldības policijas darbinieki notikuma vietā, konstatējot acīmredzamas pazīmes vai iegūstot ziņas par invalīdu stāvvietu izmantošanas kartes iespējamu negodprātīgu izmantošanu, iegūto informāciju/materiālus var pārsūtīt Valsts policijai izvērtēšanai un administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanai.”
Ja arī Tev rodas kāds jautājums, gadās piedzīvot kādu neparastu situāciju, priecāsimies, ja pastāstīsi par to mums, rakstot uz [email protected]!