Vīns nav medikaments! 1
“Ģimenes ārsts man ieteica dažkārt izdzert glāzi vīna, jo tas nākot par labu sirdij, asinsvadiem un asinsritei. Nepavaicāju, kurš dzēriens piemērotāks – no ārvalstīm ievestais sarkanvīns vai vietējais ābolu, upeņu u.c. vīns. Cik stipram vajadzētu būt šim vīnam (alkohola daudzumam procentos)?” Jānis K. Rīgā
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Kardioloģijas centra ambulatorās nodaļas vadītāja, kardioloģe Iveta Mintāle stāsta, ka daudzi pierādījumi apliecina – nelielas alkohola devas labvēlīgi ietekmē asinsvadus, tādējādi mazinot sirds un asinsvadu slimību risku, taču, lai gūtu vēlamo rezultātu, jāievēro veselīgs dzīvesveids: vajadzīgas regulāras fiziskās aktivitātes, sabalansēts uzturs, jāuztur normāls svars, nedrīkst smēķēt. – Runājot par sirds veselību, visvairāk pētītais alkohols ir vīns, jo tajā, it īpaši sarkanvīnā, ir augsts antioksidantu saturs. Polifenoli, kas veidojas vīnogu mizā, aizsargā pret dabas ārējo faktoru iedarbību.
Ir veikti pētījumi par vīnogu vīnu, nevis mājās raudzētu upeņu, ābolu utt. dzērienu. Augļus un ogas labāk lietot svaigā veidā – tie ir brīnišķīgs antioksidantu avots.
Sarkanvīnā parasti ir 12,5–15% alkohola. Dienā vajadzētu patērēt tikai glāzi vīna, uzsver kardioloģe. – Ārsts nedrīkst ieteikt vīnu, bet gan atļaut to lietot nelielā daudzumā. Turklāt jāzina pacienta paradumi, lai vīna malkošana nepāraugtu aizrautīgā alkohola lietošanā. Vīns nav sirds slimību zāles!
Turpinot I. Mintāle uzsver: lai mazinātu sirds slimību risku, ir jāiegulda liels darbs – sevi jāmīl! Jākustas un pareizi jāēd, lai varētu uzturēt optimālu svaru, nedrīkst smēķēt un noteikti jālieto ārsta izrakstītie medikamenti.